Ana SayfaSEOYeni Google Analytics'e gelen 4 güçlü özellik

Yeni Google Analytics’e gelen 4 güçlü özellik

-

Google, kullanıcıları tanıyıp pazarlama fırsatlarını görmemizi sağladığı istatistik aracı Google Analytics’i güncelledi. Yeni Google Analytics güncellemesi sonrası yeni geliştirmeleri ile pazarlamacılar için dört önemli yeni özelliği sundu.

Google Analytics, dijital pazarlama kararlarını iyileştirmek ve daha iyi ROI elde etmek için tasarlanmış 4 yeni özellikle önemli bir güncelleme alıyor.

ROI Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yeni Google Analytics ‘te bulunan 4 temel özellik

  • Eğilimleri belirlemek için makine öğrenimini kullanan daha akıllı öngörüler.
  • Google Ads ile daha derin entegrasyon.
  • Müşteri odaklı veri ölçümü.
  • Daha ayrıntılı veri kontrolleri.

Bir duyuruda Google, pazarlamacıların şu anda müşterileri tam olarak görmekte zorlandıklarını ve verilerinden faydalı öngörüler elde etmekte zorlandıklarını gösteren bir çalışmadan alıntı yapıyor.

Google Analytics güncellemesi, pazarlamacılara yatırım getirisini (ROI) iyileştirmek ve uzun vadeli planlar yapmak için ihtiyaç duydukları verileri sağlamayı hedefliyor. Google, Google Analytics’e girdiğinizde sayfanın üst kısmında bir bilgilendirme paylaşarak Google Analytics güncellemesi ve yeni Google Analytics hakkında bildirimi herkesle paylaşıyor.

“Gelecekte önünüze çıkabilecek zorluklara karşı hazırlıklı olmak için ihtiyaç duyacağınız temel analizleri sağlayacak şekilde tasarlanmış yeni Google Analytics’in kullanıma sunulduğunu bildirmekten heyecan duyuyoruz. Önceki adıyla “Uygulama + Web” mülkü olarak bilinen bir Google Analytics 4 mülkü oluşturarak yeni Google Analytics deneyimine erişebilirsiniz.”

AMP Sayfalarında Google Analytics Ayarları Nasıl Yapılır?

Daha akıllı öngörüler

Google Analytics artık pazarlamacıları önemli veri eğilimleri konusunda uyarabilir hale geldi. Google’ın mevcut makine öğrenimi modellerinden yararlanılarak sağlanan bu özelliğin önemli katkılarda bulunması bekleniyor.

Örnek olarak; Google Analytics, yeni müşteri ihtiyaçları nedeniyle taleplerinde artış olan ürünleri belirlemek için web sitesi verilerini kullanabilir. Bu yetenekler, müşterilerin potansiyel eylemleri tahmin ederek pazarlamacıların inisiyatif almalarına ve verileri daha detaylı okumalarına yardımcı olabilir.

“Örneğin, pazarlama bütçelerinin düşük tutulması gerektiği bir zamanda müşterileri elde tutmak için daha verimli bir şekilde yatırım yapabilmeniz için müşteri kaybı olasılığını hesaplıyor.”

Google Analytics potansiyel müşteri öngörüleri

Pazarlamacılar daha sonra daha yüksek değerli müşteri gruplarına ulaşmak için özel kitleler oluşturabilir.

Daha derin Google Ads entegrasyonu

Yukarıdaki Google Analytics verilerine dayalı özel kitleler oluşturma örneği, Google Ads ile daha derin bir entegrasyon yapmak mümkündür.

“Google’ın pazarlama ürünlerindeki yeni entegrasyonlarla, pazarlamanızın yatırım getirisini (ROI) artırmak için öğrendiklerinizi kullanmak çok kolay.

Örneğin, Google Ads ile daha derin bir entegrasyon, müşterilerinize işletmenizle nerede etkileşim kurmayı seçerlerse seçsinler daha alakalı, yararlı deneyimlerle ulaşabilecek kitleler oluşturmanıza olanak tanır. “

Google Analytics artık web ve uygulamalardaki etkileşimleri ölçüyor, bu da uygulama içi ve web’de gerçekleşen YouTube katılımlı görünümleri gibi dönüşümler hakkında rapor oluşturabileceği anlamına geliyor.

Pazarlamacılar artık YouTube video görüntülemelerinden, Google ve Google olmayan ücretli kanallardan, Google Arama’dan, sosyal medyadan ve e-postadan gelen dönüşümleri görme yeteneği ile sonuçlarının daha bütünsel bir görünümüne sahipler.

Müşteri odaklı veriler

Google Analytics, cihaz veya platforma göre parçalanmış ölçümden müşteri merkezli ölçüme doğru geliştirildi.

Bu değişiklik, pazarlamacılara müşterilerin bir işletmeyle nasıl etkileşim kurduğuna dair daha eksiksiz bir görünüm vermek için tasarlandı.

Google Analytics müşteri merkezli ölçüm, pazarlamacı tarafından sağlanan Kullanıcı Kimlikleri ve reklam kişiselleştirmeyi seçen kullanıcıların benzersiz Google sinyalleri dahil olmak üzere birden çok kimlik alanı kullanır.

Artık pazarlamacılar, müşterilerin önce web’deki bir reklamdan bir işletmeyi keşfedip keşfetmediğini ve daha sonra işletmenin uygulamasında bir satın alma işlemi yapıp yapmadığını görebilir.

Uzun vadede, pazarlamacılar satın almadan dönüşüme ve elde tutmaya kadar tüm müşteri yaşam döngüsünü daha iyi anlayabilirler.

“Geri bildirimlerinize dayanarak, ilgilendiğiniz müşteri yolculuğunun bir kısmına dayalı olarak pazarlama analizlerini sezgisel olarak bulabilmeniz için raporlamayı basitleştirdik ve yeniden düzenledik.

Örneğin, kullanıcı edinme raporunda (user acquisition report) hangi kanalların yeni müşteriler getirdiğini görebilir, ardından bu müşterilerin gerçekleştirdiği işlemleri ve dönüşümden sonra devam edip etmediklerini anlamak için etkileşim ve elde tutma raporlarını kullanabilirsiniz. “

Veri kontrollerine yeni yaklaşım

Google Analytics artık pazarlamacıların verilerin nasıl toplanıp saklanacağını yönetmek için kullanabileceği daha ayrıntılı veri kontrolleri sunuyor. Bu kontroller, verilerin reklam için nasıl kullanılması gerektiğini belirlemek için de kullanılabilir.

Pazarlamacılar, reklamları optimize etmek için müşteri verilerinin ne zaman kullanılacağını ve ne zaman veri kullanımının yalnızca ölçümle sınırlandırılacağını seçebilirler. Google, bu seçeneklerin pazarlamacıların sınırlı çerez veya tanımlayıcılarla potansiyel bir geleceğe uyum sağlamasına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

“Ölçüme yönelik esnek bir yaklaşım kullanıyor ve gelecekte verilerin eksik olabileceği boşlukları doldurmak için modellemeyi içerecek.

Bu, pazarlama sonuçlarınızı ölçmenize ve şimdi kurtarma sürecinde ilerlerken ve gelecekte belirsizlikle karşılaştığınızda müşteri ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olması için Google Analytics’e güvenebileceğiniz anlamına geliyor. “

Bu yeni özellikler nasıl kullanılır?

Google’ın yeni Google Analytics olarak adlandırdığı şey, artık yeni mülkler için varsayılan deneyimdir. Google artık Google Analytics’in eski sürümüne yatırım yapmayacak.

Google Analytics’te gelecekteki iyileştirmelerden haberdar olmak için Google, mevcut mülklerinizin yanında yeni bir “Google Analytics 4” mülkü (önceden Uygulama + Web mülkü olarak adlandırılırdı) oluşturmanızı önerir.

Google’ın buradaki yardım kılavuzunda bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...