Ana SayfaSEOGoogle İçerik Politikaları Nelerdir?

Google İçerik Politikaları Nelerdir?

-

Google İçerik Politikaları, hem ziyaretçilerin hem de yayıncıların haklarını koruyan ve her iki tarafında olumlu bir deneyim sunmak adına oluşturulan kurallar topluluğudur. Hem yayıncılar hem de ziyaretçiler olumlu bir deneyim sağlamada önemli rol oynamaktadır.

Google İçerik Politikaları temel başlıklarda belirlenmiştir ancak, sanatsal, eğitici, tarihi, belgesel veya bilimsel düşüncelere dayanan ve/veya kamu için başka önemli bilgilerin yer aldığı içerikler için istisnalar yapılabiliyor.

Google İçerik Politikaları Temel Başlıklar

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, sadece bir arama motoru olmadığı ve içinde onlarca platform barındırdığı için bir çok politikası bulunuyor. Ancak içerik politikalarını temel başlılar altında topluyor. Google’ın içerik politikaları için belirlediği temel başlıklar ise şöyle;

En İyi Uygulama

İçerikler genel olarak net ve gramer hatalarından arındırılmış olmalıdır. Genelde haber siteleri bu duruma örnektir.

Sorumluluk ve Şeffaflık

İçerik, yazar hakkında şeffaf bilgiler, e-posta ve fiziksel adresler gibi açıkça erişilebilir iletişim bilgileri ve mesaj yazabilme özelliği gibi özelliklerin sitenizde yer alması gerekmektedir.

Sınırlı Sayıda Reklam

Sayfanızda reklam bulunabilir ancak reklam sayınız, içeriğinizin önüne geçecek düzeyde olmamalıdır.

Yasaklanmış İçerikler

Kişisel ve Gizli Bilgiler

Özel bir kişinin kişisel ve/veya gizli olarak tanımlanabilecek bilgilerinin yayınlanması yasaktır. Bu bilgilere, tıbbi kayıtlar, kart bilgileri ve kişiye ait finansal bilgiler de dahildir.

Telif Hakkı İle Korunan İçerikler

Fikri mülkiyet haklarını ihlal eden ve telif gerektiren içerikler yayınlanmamalıdır. Telif hakkı da dahil olmak üzere fikri mülkiyet haklarının tekrar tekrar ihlali hesabın kapatılmasına yol açabilir.

Sınırlı İçerik

Cinsel İçerikli İçerikler

Cinsel uyarılmaya sebep olabilecek her türlü açık cinsel görüntülerin içeriklerde kullanılması yasak.

Grafik Şiddetli İçerik

Şiddeti teşvik eden ve/veya yücelten her türlü içeriğin yayınlanması yasak. Ayrıca, başkalarını iğrendirmek adına oluşturulmuş aşırı grafik ve/veya şiddet içeren içeriklerin tamamı da bu yasak kapsamında.

Nefret Dolu İçerik

Etnik köken, din, cinsiyet, yaş, cinsel yönelim veya ırka dayanan bireye veya gruba şiddet veya tacizi teşvik eden içeriklerin tamamının yayınlanması yasak.

Tehlikeli ve Yasa Dışı Faaliyetler

Tehlikeli faaliyetleri veya kendine zarar verme, yeme bozuklukları veya uyuşturucu kullanımı gibi kendine zarar verme dahil yasa dışı faaliyetleri teşvik eden veya kolaylaştıran içeriklerin tamamı yasak.

Sponsor İçerik

Günümüzde sıkça kullanılan tanıtım yazıları vb. içeriklerin , sanki editoryal bir içerikmiş gibi sunulması (Sponsor İçerik) yasak.

Yasaklanmış uygulamalar

Taciz ve Siber Zorbalık

Zorbalık, kabadayılık veya fiziksel veya cinsel olarak başkalarını tehdit etme amaçlı mesajlar gönderen içeriklere izin verilmiyor.

Aldatıcı Davranış

Herhangi bir kişiyi veya kuruluşu taklit eden veya sahiplik veya birincil amaçlarını yanlış tanıtan veya gizleyen siteler veya hesaplara izin verilmiyor.

Spam ve Kötü Amaçlı Yazılım

Aşırı tekrarlayan içerik, hatalı yazım veya hileli karakter kullanımına izin verilmiyor Ayrıca, kötü amaçlı yazılımlara, virüslere veya diğer zararlı yazılımlara bağlantılara da izin verilmiyor.

Kaynak : Google Destek

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?