Ana SayfaSEOGoogle Haberler Teknik Gereksinimleri Nelerdir?

Google Haberler Teknik Gereksinimleri Nelerdir?

-

Google’ın sitenizi tarayıp, Haberler’de yer verebilmesi için sitenizin düzen ve biçiminin, tarayıcıların kolayca okuyabileceği ve çözebileceği niteliklere uygun olması gerekiyor. Google Haberler teknik gereksinimleri incelenip, site düzeninde buna göre hareket edildiğinde Google Haberler başvurusu daha sağlıklı hale geliyor.

Google Haberler Teknik Gereksinimleri

Site Yapısına İlişkin Gereksinimler

Kalıcı URL’ler: İçeriklerinizin URL’leri kalıcı değil ise Google sitenizi Haberler’e kabul etmeyebilir. Bunun sebebini şu şekilde açıklayabiliriz; Google, taranacak en güncel URL’yi tespit edemediğinden, kalıcı olmayan URL’leriniz yeni içeriklerinizin tespitini engeller.

Erişilebilir İçerik: Google Haberler’in sitenizi tarayıp, dizine ekleye bilmesi için sitenizin erişime açık durumda olması gerekmektedir. Makalelerinizin barındığı dizin yada direk siteniz robots.txt dosyası tarafından bir şekilde engelleniyorsa Google tarafından taranamaz ve dizine eklenemez.

Sitenizin yada içeriklerinizin, robots.txt dosyası tarafından engellendiğini düşünüyorsanız, “Sitenizdeki İçeriğe Erişimi Nasıl Engellersiniz?” makalemizi inceleyip, konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

İçerik Diliniz ve Kod Yapınız: Google, Haberler’e içinde birden fazla dilin bulunduğu içeriklerin yer aldığı siteleri eklemez. Var olan tarama sistemi fazla dilin yer aldığı içeriği taramada sorunla karşılaşabilir. Bunun önüne geçmek için, sitenizde sunulan her dildeki sürüm için Google Haberler’e ekleme isteği göndermelisiniz.

Sitenizin en iyi sonuçlara ulaşabilmesi için kod yapısının UTF-8 olmasına dikkat edin.

İçeriklerinizin Kendi Sitenizde Barındığına Emin Olun: Sitenizden ayrı bir alanda barınan içerikleriniz Google tarafından taranamaz. Bunu örnek vererek açıklamak gerekirse, www.example.com’da bulunan içerikler bir farklı alanda barınıyorsa, Haberler tarafından tanınamaz ve dahil edilemez.

>> Google Haberler Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Makale Sayfalarına İlişkin Gereksinimler

Makale URL’leri: İçeriklerinizin Google Haberler‘e dahil edilmesini istiyorsanız, URL’lerinizi seçerken benzersiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bir makalenin tamamını görüntüleyen sayfaya ait URL, diğer URL’lerinizden farklı olmalıdır. Bir URL altında birden fazla içerik mevcutsa, o site Google Haberler’e dahil edilmez. Bunun yanında az önce Site Yapısına İlişkin Gereksinimler başlığı altında da bahsettiğimiz gibi URL’leriniz aynı zamanda kalıcı da olmalıdır.

Sayfa Düzeni: Google’ın sadece içeriklerinizi (haberlerinizi) taradığından emin olması için istediği bir kaç yönerge vardır. Bunlar;

  • İçeriklerinizin URL’leri benzersiz ve kalıcı olmalıdır.
  • İçeriklerinizin başlıkları ve yayın saatleri, Google’ın tarayıcısı tarafından kolaylıkla tanımlanabilmelidir.
  • İçerikleriniz HTML biçimindeki sayfalarda barınmalıdır. Google, JavaScript içine yerleştirilen metinleri okuyamaz, tarayamaz.

Sizlere bu yazımızda Google’ın sitenizi Haberler’e eklemek için istediği teknik gereksinimlerden bahsettik. Bizi takip ederek Google ve bir çok arama motoru hakkında bilgiye sahip olabilir, sosyal mecralardaki hesaplarımızı takip ederek, paylaştığımız küçük ipuçlarına göz atabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...