Ana SayfaSEOGoogle Haberler Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Google Haberler Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

-

Site haritası, sitenizdeki içerikler hakkında detaylı bilgiler barındırır. Google News kaydı olan veya kayıt yapacak web sitelerin özel bir site haritası oluşturması, içeriklerin kontrolü ve daha hızlı indeks almaları için önemli bir faktördür. Google Haberler site haritası, WordPress gibi hazır sistemlerde yazılımcılar tarafından geliştirilmiş eklentiler tarafından kolayca oluşturulabilse de, özel sistemlerde bu mümkün olmayabiliyor. Sizlere bu yazımızda Google Haberler site haritası nasıl oluşturulur detaylıca anlatacağız.

Google Haberler’e Özel Site Haritası Oluşturmanın Avantajları

İçerikleriniz Google tarafından daha hızlı taranır: Google Haberler’e özel olarak oluşturduğunuz site haritası Google’ın haberlerinize daha hızlı ulaşmasına ve dizine eklemesine olanak tanır.

Kategori ayrımı yapabilirsiniz: Google Haberler’e göndereceğiniz içeriklerin, diğer içeriklerinizden daha özenli olmasına dikkat etmelisiniz. Google Haberler’e özel olarak oluşturduğunuz site haritası sayesinde sitenizdeki içeriklerin istediğiniz kısmını Google Haberler’e yollayabilirsiniz.

Google Haberler Site Haritası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google Haberler, Google Haberler’e özel olarak oluşturulmuş site haritası bulunan sitelere bir öncelik tanımaz. Özel site haritanız olsun yada olmasın, sitenizi taramak ve dizine eklemek için normal tarama yöntemlerini kullanır.

Google Haberler site haritası oluştururken şu yönergelere dikkat edin;

  • Son 2 gün içerisinde yayınlanan içerikler hariç içerik eklemeyin.
  • Site haritanızı yeni haberler yayınladıkça düzenli olarak güncelleyin.
  • Eklediğiniz URL sayısının 1000’i geçmemesine dikkat edin: Daha fazla URL eklemek istediğinizde, bunları birden fazla site haritasına bölün ve bu işlemi yapmak için dizin yöntemini kullanın.
  • Her güncellemenize özel site haritası oluşturmayın: Geçerli site haritanızı yeni makale URL’leri ile güncelleyin.
  • Google Haberler’e özel olarak oluşturacağınız site haritası için Google site haritası oluşturma aracını kullanmayın.

Google Haberler Site Haritası Örneği

Google tarafından site haritası protokolüne göre özel olarak hazırlanmış Google Haberler site haritası örneği;

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9" xmlns:news="http://www.google.com/schemas/sitemap-news/0.9"> <url> <loc>http://www.example.org/business/article55.html</loc> <news:news> <news:publication> <news:name>The Example Times</news:name> <news:language>en</news:language> </news:publication> <news:publication_date>2008-12-23</news:publication_date> <news:title>Companies A, B in Merger Talks</news:title> </news:news> </url> </urlset>

Site haritanızı oluşturduktan sonra, Google Search Console’da bulunan site haritası gönderme bölümünden göndermeyi unutmayın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...