Ana SayfaSEMİnternet Reklamları Vergisi Google Tarafından Karşılanacak

İnternet Reklamları Vergisi Google Tarafından Karşılanacak

-

İnternet Reklamları Vergisi adı ile anılan ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile hayatımıza giren, internetten elde edilen kazançların %15’i oranında stopaj vergisi alınması konusunda sevindirici bir haber geldi.

İnternet Reklamları Vergisi Nedir?

Bir süredir adını sıkça duyduğumuz İnternet Reklamları Vergisi, internette herhangi bir reklam hizmeti verme ve/veya internet reklamı hizmetine aracılık edenlerin elde ettiği kazançlar üzerinden %15 stopaj alınması anlamına  geliyor.

Böylelikle 18 Aralık 2018 tarihinde 476 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile internet ortamında verilen reklam hizmetleri gelir/kurumlar vergisi stopajı kapsamına dahil edildi. Karar resmi gazetede yayınlandı ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren mükelleflere vergilendirme işlemine başlanıldı.

İnternet Reklamları Vergisi Google Tarafından Karşılanacak

Kararın yürürlüğe girmesinin üstünden 3.5 ay geçtikten sonra, Google’dan sevindirici bir haber geldi. Google, partnerlerine gönderdiği bir e-posta ile bundan sonra Google reklam hizmetlerinde “İnternet Reklamları Vergisi” adı verilen verginin Google tarafından karşılanacağını belirten bir mesaj gönderdi.

İşte Google’ın partnerlerine gönderdiği o e-posta;

“Sevgili Ajans Ortağımız,

İlk olarak 12 Mart 2019’da bildirildiği gibi, vergi ortamındaki son değişiklikleri ele almak için kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm için çalışıyoruz. Tarafımızdaki süreçleri değerlendiriyor ve ortaklarımıza destek olmak için geçici bir önlem olarak, 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren tüm ödemelerinizde %15’lik bir ödeme kabul edeceğimizi bildirmek istiyoruz. Çünkü, faturalarınız Hükümet ile yaptığımız görüşmelerin sonucuna dayanarak doğru süreçleri ve sistemleri uygulayana kadar açık kalacaktır. Aksi belirtilmedikçe, bu geçici çözümü 30 Eylül 2019 tarihine kadar uygulayacağız.

Tüm sorularınız / önerileriniz için bizimle [email protected] e-posta adresinden iletişime geçmekten çekinmeyin. İşbirliğiniz için şimdiden teşekkür ederiz”

Google şimdilik bu vergiyi ortaklarına yansıtmayacağını ve aksi belirtilmediği sürece bu kararı 30 Eylül 2019 tarihine kadar uygulayacağını belirtti. Bakalım Google bu duruma kalıcı bir çözüm bulabilecek mi?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...