Ana SayfaSEOGoogle Deindeks Sorununun Çözümlendiğini Bildirdi

Google Deindeks Sorununun Çözümlendiğini Bildirdi

-

Geçtiğimiz haftanın önemli gündemlerinden bir tanesi Google Deindeks sorunu olarak ön plana çıkmıştı. Önce John Mueller, sonra da Danny Sullivan’ın açıklamaları ile yaşanan teknik aksaklık kabul edilmiş ve en kısa sürede çözümleneceği paylaşılmıştı. Google, geçtiğimiz hafta ortaya çıkan ve sayfaların silinmesine neden olan Google deindeks sorunun çözümlendiğini bildirdi.

Google Search Console URL Denetleme Aracını Daha Kullanışlı Hale Getiriyor

Google Deindeks Sorununun Çözümlendiğini Bildirmesi Memnun Edici

Google’ın önemli isimlerinden Danny Sullivan’ın SearchLiaison kullanıcı adlı Twitter hesabından Türkiye saatiyle 04:33 (yaklaşık 6 saat önce) yaptığı paylaşımla sorunun tamamen çözüldüğünü paylaştı. Bununla birlikte önemli etkilere sahip olan bu soruna neyin sebep olduğu konusunda daha fazla bilgi vermedi. Yine de bu noktada önemli olan sorunun düzeltilmiş olması.

Bu sorunu daha önce yaşamayan ve detaylarını öğrenmek isteyenler için detayları paylaştığımız yazımızı paylaşalım.

Kısaca bahsetmek gerekirse çok sayıda sitenin sayfalarının Google’ın dizininden çıkarmasına neden olan büyük bir sorun tespit edildi. Google sorunu bildiğini doğruladı ve düzeltmek için çaba harcadığını paylaştı. Google’dan kaynaklı bu problemden sitelerin yüzde kaçının etkilendiğini paylaşmadı.

Sorunun başlamasından sonra bugün sabaha karşı çözüldüğü bilgisi gelene kadar geçen boyunca, Twitter’daki Google Search Liaison hesabı aracılığıyla Danny Sullivan tarafından birçok bilgilendirme yapıldı. Google deindeks sorunu hedeflenenden daha fazla süre sonra çözüme kavuştu. Yine de bir haftadan kısa bir süre içinde çözüldü.

Google, Twitter’daki tutarlı güncellemeleri ve sürekli bilgi vermesi de şüphesiz takdir topladı. Yapılan sürekli bilgilendirmeler ile hiçbir zaman site sahipleri, neler olup bittiği ya da ne zaman bir düzeltme bekleyebilecekleri konusunda bilgisiz bırakılmadılar. Gördüğünüz gibi Google bile mükemmel değil, ortaya çıkan bu seviyede ciddi bir sorun için yaklaşımları ve doğru iletişim ile kendini geliştiriyor.

Hatırlatmalar

Bu sorunun çözümünü tamamen rafa kaldırmadan önce Google deindeks sorunu ile ilgili yapmamız gereken hatırlatmalar.

  • Site sahiplerinin bu sorun karşısında yapmaları gereken hiçbir şey yok. Google’dan John Mueller, her şeyin kendi başına çözüleceğini paylaştı.
  • Sitelerde hala sorunu devam eden indekslenmemiş sayfalar olabilir, bu normaldir. Google, indeks sorunu yaşayan sayfaların tamamını tekrar dizine eklemedi, ne de eklemeyi hedefliyor. Yalnızca değerli sayfalar dizine eklendi.
  • Doğal olarak, sorundan etkilenen siteler, 4 Nisan – 10 Nisan tarihleri ​​arasında Google Analytics ve Google Search Console’daki verilerde bir düşüş görebilir.
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...