Ana SayfaSEMArama Reklamı Harcamaları %10 Arttı

Arama Reklamı Harcamaları %10 Arttı

-

Arama reklamlarının (Paid Search) popülerliğinin artması ile birlikte, arama reklamı harcamaları da aynı oranda artmaya başladı. Yapılan son araştırmalara göre geçen yıla göre neredeyse %10 artış gösterdi.

2018 4. Çeyrek Arama Reklamı Harcamaları Açıklandı

2018’i geride bırakmamız ve 2019’a girmemizle beraber bir çok alanda 2018’e dair veriler açıklanmaya başlandı. Bu verilerden biri de Arama reklamı harcamaları hakkında.

Marin Software’in 2018 4. Çeyrek Dijital Reklam Karşılaştırma Raporu’nun araştırma bulgularına göre arama reklamı harcamaları 2018 4. çeyrekte bir önceki yıla göre %10 artış gösterdi.

Paid Search harcamalarında en çok değişim ise sırası ile %25 büyüme ile finansal hizmetler ve %12 büyüme ile perakende sektöründe yaşandı.

Ayrıca kaynakta yer alan ilgili raporda e-ticaret reklamlarına yapılan aylık harcamalar ve sosyal medya reklamları hakkında da bilgiler yer alıyor.

Tam da arama reklamları konusuna değinmişken sizler için daha önceden hazırlamış olduğumuz “Google Arama Sonuçlarında 14 Reklam Test Ediyor” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Rapordaki Önemli Verilerin Bazıları

2018 yılında tüm endüstriler için ücretli arama harcaması artış gösterdi, ancak tıklama oranları azaldı.

Ortalama Tıklama Oranı 2018 3. çeyrekte %3,46 iken, 2018 4. çeyrekte bu oran %3,16’ya düştü.

Ortalama Tıklama Başı Maliyet 3. çeyrek verilerine göre 0,77 dolarken, bu değer 4. çeyrekte 0,75’e düştü. Her raporda olduğu gibi bu raporda da en çok dikkat çeken detay ise Mobil. Perakende satış sektörü arama harcamalarının %36’sını mobil işlemler oluşturuyor. 4. çeyrek verilerinde tüm sektörlere bakıldığında ise bu oran ortalama %41’e kadar çıkıyor.

2018 Sosyal Medya Reklamları

Raporda ayrıca Sosyal Medya Reklamları hakkında bilgilere de yer veriliyor. Raporda yer verilen önemli bulgular ise şu şekilde;

Reklamverenler 2018’de, bütçelerinin büyük bölümünü Instagram Hikayelerine harcadı. Daha önceki verilere göre Facebook reklam harcamalarının %18’ini kendine çekmeyi başaran Instagram, %34 oranla sosyal medya platformları arasında reklama en çok harcama yapılan platform oldu.

Aşağıda belirttiğimiz kaynak linkini ziyaret edip, karşınıza çıkan formu doldurduğunuzda raporun tamamına ulaşabilir ve daha ayrıntılı verilere göz atabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...