Ana SayfaSEOGoogle Mobil Arama Sonuçlarında 14 Reklam Test Ediyor

Google Mobil Arama Sonuçlarında 14 Reklam Test Ediyor

-

Google yenilikleri bizlerle buluşturmaya devam ediyor. Henüz bazı kullanıcıların karşılaştığı Google mobil arama sonuçlarında 14 reklam 1 mobil arama sayfası için çok fazla gibi görünüyor. Tabi bahsedilen 14 reklamın mobil arama motoru sonuç sayfasındaki yerleşimi de oldukça önemli.

Google Ads Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Google Mobil Arama Sonuçlarında 14 Reklam mı Göreceğiz?

Şimdilik hayır. Bu bazı kullanıcıların gördüğü bir test ama bir süre sonra hayata geçip geçmeyeceğini söylemek için oldukça erken. Fiber Marketing, Twitter’da karşılaştığı bu mobil arama sonucu sayfasını paylaştı ve tartışmaları da beraberinde getirdi.

Paylaşılan videoda 4 tane üstte, 2 organik sonuç sonrasında ise 7 tane ve 6 organik sonuç sonrasında 3 tane daha reklam görünüyor. Toplam 14 reklama sahip tek bir mobil sayfa organik sonuçların trafiği açısından ciddi bir tehlike olma potansiyeli taşıyor.

Google Ads Rapor Düzenleyicisi Artık Dönemsel Karşılaştırmayı Destekliyor

Paylaşılan tweet’te görüldüğü gibi mobil arama sonuç sayfasında yaptığınız arada ilk sayfanın altında görüntülenen “diğer sonuçlar” alanına kadar 2 parça halinde organik sonuçlar, 3 parça halinde reklamlar görünüyor. Burada görünen toplam 14 reklam ve 8 organik sonuç. Hem normalden daha uzun bir arama motoru sonuç sayfası demek hem de reklam alanları sayısının organik arama sonuçlarının neredeyse 2 katı olması dikkat çekici.

Google Ads Nedir? Google Adwords, Google Ads Oldu

Test edilen Google mobil arama sonuçlarında 14 reklam yerleşimi sıralaması

  • 4 adet reklam
  • 2 organik sonuç
  • 7 adet reklam
  • 6 organik sonuç
  • 3 adet reklam

Neresinden bakarsanız bakın Google mobil arama sonuçlarında 14 reklam rahatsız edici görünüyor. Diğer taraftan bu test henüz çok küçük bir kullanıcı grubunda test ediliyor, tüm arama sonuçları bu formatta değil.

Google kullanıcılara sunduğu her araç için geliştirmeler yapıyor ve kullanıcıların reaksiyonlarına göre devam ediyor ve etmiyor. 14 reklamlı bir arama motoru sonuç sayfası radikal bir karar gibi görünüyor. Burada gelen kullanıcı yorumlarına göre belki bir kaç reklam daha az gösterebilir veya eski reklam gösterimlerine geri dönebilir. Google’ın uyguladığı testin olumlu geri dönüşleri olumsuz geri dönüşlerden daha fazla olursa bu örnekteki gibi reklamlarla dolu bir mobil arama sonuç sayfası kullanabiliriz.

Google mobil arama sonuçlarında 14 reklam testi ile Google Arama üzerinden elde edeceği geliri arttırmaya yani daha fazla para kazanmaya odaklı olduğunu gösteriyor. Test edilen durum kalıcı olması halinde reklamverenler için iyi bir alternatif olmakla beraber SEO çalışmalarını biraz daha zorlaştıracak gibi görünüyor.

Kullanıcıların tepkisini kestirmek pek mümkün olmasa da Google’ın test ettiği yeni arama motoru sonuç sayfası reklam sayısı ile ciddi olumsuz tepkiler alacak gibi görünüyor.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

  1. Google özellikle Turkiye’de bilgi, içerik, gizmet uretenlerin onundeki en büyük tekel. Resmen gbu girisimcileri öldürüyor. Tejelin daniskası.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...