Ana SayfaSEMGoogle Ads Nedir? Google Adwords, Google Ads Oldu

Google Ads Nedir? Google Adwords, Google Ads Oldu

-

Google AdWords yaklaşık 18 yıl önce kullanıma sunulduğunda Google’ın amaçladığı basit bir amacı vardı: İnsanların internette ihtiyaçları doğrultusunda işletmelerle iletişime geçmesini kolaylaştırmak. Çevre dostu kırtasiye, yorgancılık malzemeleri, ağaç ev ustaları ve benzeri bir ürün veya hizmet için yapılan aramalar, kullanıcılara önemli anlarda yararlı ve alakalı olan aramalar doğrultusunda Google’a eş zamanlı olarak değerli reklamlar sunma fırsatı verdi. Bu fikir Google’ın ilk reklamcılık ürünü için çıkış noktasıydı. Google reklamcılık kanalında sahip olduğu reklamcılık işininin temelini bu düşünce oluşturdu. Bugün gelinen noktada Google Adwords, Google Ads oldu. Peki Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir?

O zamandan bu zamana ciddi anlamda çok fazla değişim yaşandı. Özellikle son dönemin öne çıkan değeri mobil platform, şu anda insanların günlük yaşamında çok ama çok önemli bir yere sahip. İnternet kullanımının da mobile taşınmasıyla birlikte kullanılan mobil cihazlardan çok fazla şeyi bilgisayara ihtiyaç olmaksızın yapılabiliyor. Kullanıcılar artık mobil cihazlarıyla herhangi bir ürün arayabiliyor, ihtiyaçları doğrultusunda veya sadece eğlenmek için video izlemeye, içeriklere göz atmaya, oyun oynamaya ve aklınıza gelebilecek her şeye ulaşabiliyorlar. Mobilin bu denli öne çıktığı günümüzde pazarlamacılar, tüketicilere ulaşabilmek için çeşitli kanal, cihaz ve biçimler üzerinden ulaşabiliyor ve bunun için daha fazla imkana sahipler.

Ortaya çıkan fırsat daha önce hiç olmadığı kadar heyecan verici olmakla birlikte bir o kadar da karmaşıklıklar içeriyor. Başlangıçtan bu yana yıllar geçtikçe ve teknoloji geliştikçe Google reklamları da ortaya çıkan imkanlara paralel olarak geliştirmeye devam etti. Google öyle bir noktaya ulaştı ki pazarlamacıların Google Arama’da insanlarla firmaların bağlantı kurmalarına yardımcı olmaktan çok daha fazlasını sağlayarak kullanıcıların her adımında metin, video, görüntülü reklam vb. aracılığıyla ihtiyaç duydukları herhangi bir şeyle iletişim kurmalarına yardımcı olmaya başladı.

Google bu gelişmeler doğrultusunda artık mevcut ürünü geliştirmek yerine reklamcılık ürünleri için daha basit markalar ve kullanışlı çözümler sunmaya başladı: Google Ads, Google Marketing Platform ve Google Ad Manager. Google’ın oluşturduğu yeni markalar, her ölçekte reklamverenlerin ve yayıncıların işletmeleri için doğru çözümleri tercih etmelerine yardımcı olacak, herhangi bir cihazda ve kanallarda tüketicilere değerli, güvenilir reklamlar ve doğru deneyimler sunmalarını kolaylaştıracak adımlar atmalarına destek olacak. Bu büyük gelişimin önemli bir adımı, reklamverenlerin Google Ads’i kullanmaya başlamalarına ve ekipler arasında daha ileri düzeyde iş birliği ortamını yaratmalarına yardımcı olacak yeni çözümler sunarak desteğini arttırıyor.

Google Marketing Platform nedir?

Google AdWords, Google Ads’e dönüşüyor

Yeni Google Ads markası, bugün Google.com’da ve Google’ın diğer araçlarında, iş ortağı sitelerimizde ve uygulamalarda sunduğu reklamcılık adımlarının tamamını karşılıyor. Google, Arama Ağı’nda sorularına cevap arayan, Google Play’de yeni uygulamalar keşfeden, YouTube’da video izleyen, Google Haritalar’da yeni yerleri araştıran, internette ilgi alanları doğrultusunda içeriğe göz atan ve daha birçok amaçla Google araçlarından faydalanan tüm kullanıcılarla bağlantı kurmanıza yardımcı oluyor.

Google Ad Manager Nedir?

Google Ads Logo Animasyonu
Google Adwords Google Ads Logo Animasyonu

Google, açıkladığı yeni reklamcılık platformlarıyla küçük işletmelerin yüksek bir giriş barajına sahip olduğu düşünülen online reklamcılığa giriş yapmalarını çok daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Google bu doğrultuda yeni bir Google Ads kampanya türünü kullanıma sunuyor. Google, yeni kampanya türü olan Google Ads ile makine öğrenimi(machine learning) teknolojisinden küçük işletmelerin de faydalanmasını sağlayacak daha kolay sonuç elde etmelerine ve yönetime odaklanmalarına yardımcı oluyor.

Google Ads hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz 10 Temmuz, saat 09: 00’da canlı yayınlanacak konuşmayı izlemek için kayıt olmanızı tavsiye ederiz.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?