Ana SayfaSEMGoogle Ad Manager Nedir?

Google Ad Manager Nedir?

-

Google, kendi araçlarındaki güncellemeler serisine reklamlar ile ile devam ediyor. Bugün açıkladığı bir yenilik ise iki farklı reklam platformunu tek çatı altında topladı. Yeni reklam platformu Google Ad Manager nedir?

Google Ad Manager Nedir? Google Reklam Yöneticisi Nedir? Google Ad Manager Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google, DoubleClick’i yaklaşık 10 yıl kadar önce satın almasından bu yana iş ortaklarıyla gelirlerini artırmalarına yardımcı olmak ve reklamlarla sürdürülebilir işletmeler oluşturmak için tüm platformlarını sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor. Bu geliştirmelerin son meyvesi yaklaşık üç yıldır DoubleClick Ad Exchange (AdX) ve DoubleClick for Publishers’ı (DFP) platformlarını birleştirerek tek bir platformda bir araya getirilmesi olarak ortaya çıktı. Bugün DoubleClick, mevcut Google kaynaklarının ötesine geçerek tam manasıyla evrim geçirdi. Yeni nesil içerikler için, King gibi geliştiricilerin mobil uygulamalarından Cheddar gibi yayıncıların çoklu platform videolarına yönelik bir reklam platformu haline geldi.

Bu değişikliklerle birlikte kitlenin ilgi çekici bulduğu ve reklamverenlerin iş ortaklığı yapmak istediği her yerde, yeni reklam platformu daha fazla kazanç sağlamanıza ve markanızı korumanıza nasıl yardımcı olduğunu daha iyi yansıtan yeni bir araca ihtiyaç vardı. Google’ın bugün açıkladığı Google Ad Manager (Google Reklam Yöneticisi) tam da bu amaca hizmet etmek için hazırlandı.

Google Ad Manager
Google Ad Manager

Önümüzdeki günlerde, mevcut DoubleClick UI yerinde Ad Manager (Reklam Yöneticisi) görmeye başlayacaksınız. Google Ad Manager hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Sadece bir reklam sunucusu veya Satış Tarafı Platformu (SSP) değil tam bir reklam platformu

Google’ın hazırladığı bu yeni otomasyon, iş yapma şeklimizi değiştirmeye devam ediyor; reklamverenler, programlı olarak tüm kampanyaları işleme tabi tutmak istiyor. Bu nedenle, artık Google Ad Manager (Reklam Yöneticisi) olarak adlandırdığımız ürüne doğrudan yeni programatik çözümler oluşturmak için geleneksel “reklam sunucuları” ve “SSP’ler” kısıtlamalarının dışına çıkıyor. Programatik antlaşma  yapısında yer alan, açık arttırmalar, rezervasyonlar, özel pazar yerleri vb tüm ürünlerde verimi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olan Optimize Edilmiş Rekabet(Optimized Competition) gibi özellikler geliştirilmiştir. Sonuç olarak, Google Ad Manager ile nasıl kazandığınızın önemli olmaksızın, daha fazla kazanç elde etmenize ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olan eksiksiz bir reklam platformu kullanma şansı elde edersiniz.

Tüm alıcılar genel geliri optimize etme özelliği

Google yaklaşık 10 yıl önce Ad Exchange’i kullanıma sunduğunda, envanteriniz için gerçek zamanlı rekabetten daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacak bir pazar oluşturmayı hedeflemişti. Bugün yapılan değişim sadece bir açık artırma özellliği değil, aynı zamanda kusursuz bir satış kanalı oluşturma hedefi. Google Ad Manager ile, envanterinize kimlerin erişim sahibi olduğunu, tüm rezervasyonlarızın ve programla ilgili talebinizin anında düzenlemesini yapabilir ve verimli bir çalışma için ilişkilerinizi optimize edebilirsiniz. Bu nedenle, AdX’in Google Ad Manager’e entegrasyonu ile Ad Exchange markası kaldırılıyor. Önceden “AdX alıcıları(AdX buyers)” olarak adlandırılan programatik alıcılar ve ağlar artık bu ortaklarla olan yakın ilişkiyi yansıtan bir isim olan “Yetkili Alıcılar(Authorized Buyers)” olarak kullanılacak. Bu değişikliği Google Reklam Yöneticisi kullanıcı arayüzünde birkaç ay içinde görmeye başlayacaksınız.

İnsanların izlediği, oynadığı veya ilgi gösterdiği yeni yerlerden para kazanma

İnsanların mobil cihazlarda geçirdiği zaman başka yerlerde harcadıkları zamandan daha fazla. İnsanların vakit geçirdikleri mobil cihazlar ile çeşitli büyük ve küçük ekranlarda daha fazla video izliyorlar. Bu değişiklik, farklı ekranlarda, yazılım geliştirme kitlerinde ve içerik dağıtım platformlarında reklamları yönetmek için daha fazla zorluk getirmekle birlikte para kazanma için yeni fırsatlar yarattı.

Reklam Yöneticisi, kitlenizin ilgisini çeken, bağlı TV’ler, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), mobil oyunlar ve diğer uygulamalar ile YouTube ve Apple News gibi platformlar dahil olmak üzere reklamları yayınlamak, ölçmek ve optimize etmek için tek bir platform sunar.

Canlı ve isteğe bağlı video paylaşımları için Dinamik Reklam Ekleme(Dynamic Ad Insertion) gibi gelişmiş TV çözümleriyle, yerel ve altı saniyelik bumper reklamlar gibi biçimler ve ödüllü arabuluculuk ve mobil uygulamalar için Exchange Teklifi verme gibi verimlilik optimizasyon çözümleri sayesinde gelişmekte olan reklam yönetimine ayak uydurmak için Reklam Yöneticisi’ni geliştirdik. Google Ad Manager ile müşterileriniz ve yeni dağıtım kanallarınızı bu destekleyebilirsiniz.

Sizi kötü oyunculardan korur

Geçen yıl boyunca, dijital reklam sektörü, marka güvenliğinden reklam sahtekarlığına kadar birçok zorlukla karşı karşıya geldi. Bu sorunlar, uygunsuz ve can sıkıcı reklamlarla kullanıcı deneyimini düşürmeye yol açması işten bile değil. Daha da kötüsü, kötü amaçlı yazılım yüklü reklamlar kullanıcılara zarar verebilir ve geçersiz, alanla ilgili envanter ve insan olmayan trafik trafiğine sahip reklamverenlere zarar verebilir.

Google Ad Manager ile sunulan reklamlar markanıza saygı göstererek kullanıcılarınızı ve reklamverenlerinizi güvende tutacağından emin olabilirsiniz. Marka değerinize hasar vermemek için sadece izin verdiğiniz reklam türlerini yönetmenize yardımcı olan 30’dan fazla kontrolü bulunmaktadır. 2017 yılında sektör lideri spam algılama ve politika uygulama araçları, şu ana kadar kullanıcılara ulaşmadan önce 3,2 milyardan fazla reklam yayınladı. Alan adı sahtekarlığına para kaybetmemek için Google, IAB TechLab’ın ads.txt standardını tüm reklam platformlarımıza entegre eden ilk kurum oldu. Güveninizle, sektörün gelişmeye devam etmesiyle markanızı ve işinizi korumanıza yönelik bir Google gibi önemli bir ortağınız bulunuyor.

İnovasyon için sağlam bir temel

“Google’ın eksiksiz ve entegre reklam platformu, ekibimizin reklam ortaklarımız ve kullanıcılarımızla önemli ilişkilere odaklanmasını sağlayarak gelir artışını hızlandırmaya yardımcı oldu.”

Chris Janz
Genel Müdür, Australian Metro Publishing”

Google, Google Ad Manager reklam çalışmalarınızı hem bugün hem de gelecekte desteklediğinden emin olmanız gerektiğini söylüyor ve DoubleClick adına veda edilse de, reklamveren ve yayıncılar ile olan yolculuğun bir sonraki bölümü için heyecanlandığını paylaşıyor.

KAYNAK: Google Blog

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...