Ana SayfaSEOnoindex Nedir?

noindex Nedir?

-

Bazen sitemizdeki bazı sayfaları veya bütün siteyi arama motorlarının dizinine eklenmemesini isteriz. Bu tür durumlarda noindex etiketini kullanmamız gerekmektedir. Peki noindex nedir?

noindex Nedir?

Noindex meta kodu ise şöyledir:  <meta name=”robots” content=”noindex”>

Bu kodu koyduğunuz sayfa arama motorlarının tercihine kalarak arama motorları dizinine eklenmez. Büyük arama motorları bu Meta etiketlerine önem verir ve istemediğiniz sayfayı dizinine eklemez.

Robots Meta Etiketi Nedir?

Robots meta etiketleri Robots.txt dosyası içerisinde bulunarak sitemizin ana dizininde durur. Robots meta etiketlerini sadece bu dosya içerisinde değil aynı zamanda sayfaların içerisine kod olarakta yazabilirsiniz. Az sayıda sayfanın meta etiketini belirlemek istiyor iseniz robots.txt dosyasını düzenlemeniz çok anlamlı bir hareket olmadığı kesin. Meta etiketler hakkında daha detaylı bilgiye Robots.txt Dosyalarında Kullanılabilen Komutlar ve Detayları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Botu Engelleme Nasıl Yapılır?

Bazen bazı arama motorlarından spam trafik gelebilir ve alakasız girişler sebebi ile sitenizin trafiği artabilir. Bu dayanılmaz seviyelere geldiğinde yapılacak bir kaç çözümden birisi ise spam trafik yollayan arama motorundan sitenizi kaldırmak olacaktır. Meta etiketinde küçük bir değişiklik yaparak istediğiniz arama motorundan sitenizi kaldırabilirsiniz.

Örnek Kod: <meta name=”googlebot” content=”noindex”>  Bu kod sayesinde sitemizi Google arama motorundan kaldırabiliriz. Dikkatli şekilde kullanmanız gerekir bu etiketin sonucunda arama motorunda siteniz yok olacaktır.

noindex Etiketini Kullanırsam Sitem Arama Motorlarında Gözükmez Mi?

noindex kullanmak kesin çözüm değildir. Bu etiketleri kullandığımız zamna bu etiketleri dikkate alma seçeneği botlara kalmış bir şeydir. Google, Yandex ve Bing gibi büyük arama motorları bu etiketleri genellikle dikkate alır ve sitenizi dizininden tamamen kaldırır. Ancak küçük çaplı arama motorları bu etiketleri çoğu zaman görmez ve sitenizi dizinlerine eklemeye devam eder.

Siteme noindex Meta Etiketini Ekledim Ne Zaman Dizinden Silinir?

Sitenize eklediğiniz etiketin görülmesi durumunda dizinden siteniz silinmeye başlayacaktır. Burada önemli olan arama motoru botlarının bu etiketi görmesi. Sitenize haftada bir gelen googlebot sizin eklediğiniz etiketi belki bir hafta sonra görme olasılığı vardır. Güncel sitelerde bu etiket hızlı şekilde reaksiyon gösterirken güncel olmayan sitelerde daha yavaş şekilde reaksiyon gösterir.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...