Ana SayfaSEOGoogle Marketing Platform nedir?

Google Marketing Platform nedir?

-

DoubleClick, 1996’da başladığında web dünyası çok farklıydı. Günümüzde mesajlaşırken emoji kullanma, komik YouTube videolarını paylaşma veya akıllı telefon selfie çekme gibi yeni trendlere adapte olduk, o zamanların üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçti. Tabii ki teknolojideki değişiklikler dijital pazarlamacılar için değişimlerin zorunlu olduğu anlamına geliyor. O zamandan bu zamana geçirdiğimiz sürede kanal, format ve veri patlaması meydana geldi. Tüketiciler ayrıca nasıl pazarlandıklarına ve verilerinin nasıl kullanıldığına daha fazla dikkat ederler ve daha fazlasını kontrol etmek isterler. Bu yenilikleri ele almak için pazarlamacılar, pazarlamadan daha iyi sonuçlar elde etmeyi kolaylaştıran araçlara ihtiyaç duyarlar. İşte bu yüzden Google, Google Pazarlama Platformu‘nu duyurdu. Google Marketing Platform nedir? Google Pazarlama Platformu nedir?

Google Reklam Deneyimlerinde Daha Fazla Kontrol ve Şeffaflık Sağlamayı Amaçlıyor

Google Marketing Platform nedir? Google Pazarlama Platformu nedir?

Google Pazarlama Platformu(Google Marketing Platform), dijital medya ve müşteri deneyimlerini tek bir yerde planlamanıza, satın almanıza, ölçmenize ve optimize etmenize yardımcı olmak için DoubleClick Dijital Pazarlama (DoubleClick Digital Marketing) ve Google Analytics 360 Suite‘i bir araya getiriyor. Google Pazarlama Platformu, müşterilerinizin gizliliğine saygı duymanızı ve verilerinizi kontrol etmelerini sağlamanın yanı sıra daha alakalı ve etkili pazarlama yapmanıza yardımcı olur.

Son zamanlardaki küresel pazarlama organizasyonları araştırmasında, pazarlamacılar için 1 numaralı önceliğin müşterilerini daha iyi anlamak olduğunu deneyimleyerek öğrenme fırsatımız oldu.  Bu gelişmelerin ışığında Google, işbirliği yapmayı ve analizleri paylaşmayı kolaylaştıran araçlar sunarak, Google Pazarlama Platformu bu müşteri odaklı pazarlama yaklaşımını ilke edinmenize yardımcı olacaktır. ABD’de, adidas, analizlerini paylaşmak ve müşterilerini daha iyi anlamak için dijital ekiplerle daha fazla işbirliği yapmaya başladı. Dijital Deneyim Müdürü Chris Murphy, yaklaşımlarını şöyle açıklıyor:

“Adidas ekibimizdeki herkes kitle analizlerini, hangi reklamları yayınladığımızı ve nerede, nasıl performans gösterdiğini ve neredeyse gerçek zamanlı olarak değişiklik yapabileceğimiz tek bir ortamda birlikte çalışır.” Chris Murphy, Adidas Dijital Deneyim Müdürü

Reklamlar ve analitikte daha iyi sonuçlar

Google Pazarlama Platformu, Google Analytics 360 Suite ve DoubleClick reklamveren ürünleri arasındaki mevcut entegrasyonları temel alır. Dijital pazarlamacılar, reklamları ve analiz teknolojisini birlikte kullandıklarında mükemmel sonuçlar elde ettiler. Örneğin, BookIt, markalarıyla ilgilenen gezginlerin türleriyle ilgili bilgileri ortaya çıkarmak için Analytics 360’ten yararlandı ve Görüntülü Reklamcılık ve Video 360(Display & Video 360)’da daha alakalı kampanyalar oluşturmak için bu bilgileri kullandı. Sonuç, gelirde yüzde 20’lik bir artış sağlandı.

Google, Google Pazarlama Platformu (Google Marketing Platform) ile ürünlerinizi daha da iyi hale getirmenin yollarını sunuyor. Örneğin, yeni Entegrasyon Merkezi(Integration Center), ürünler arasındaki değerli bağlantıları keşfetmenize ve kolayca bağlantılar kurmanıza yardımcı oluyor.

 

Google Marketing Platform Integration Center
Google Pazarlama Merkezi Entegrasyon Merkezi

Google Pazarlama Platformu ayrıca ölçüm çözümleri ve diğer teknoloji sağlayıcılarıyla 100’den fazla entegrasyonu destekler. Kısacası, satın aldığınız medyayı, nasıl satın aldığınızı ve nasıl ölçtüğünüzü seçebilirsiniz.

Reklamları 360 ve Görüntülü Reklam ve Video 360’ta Ara

Google Pazarlama Platformu ile birlikte bazı Google reklam ürünlerinde de değişiklikler yapılacak. Arama Ağı Reklamları 360(Search Ads 360), DoubleClick Arama(DoubleClick Search)’nın yeni adıdır. Arama Ağı Reklamları 360, Google ve diğer arama motorlarında arama kampanyalarınızı planlamanıza, satın almanıza ve ölçmenize yardımcı olmaya devam edecektir.

Görüntülü Reklamcılık ve Video 360(Display & Video 360), Google görüntülü reklamcılık ürünlerindeki DoubleClick Bid Manager, Campaign Manager, Studio ve Audience Center özelliklerini bir araya getiriyor. Görüntülü Reklamcılık ve Video 360, reklam kampanyalarınızı uçtan uca tek bir yerde yürütebilmenizi, ekiplerinizin nasıl çalıştığını ve takımlarınızla birlikte nasıl daha iyi bir şekilde çalıştıklarını değerlendirebilmenizi sağlar.

Endişe edilecek bir durum yok şu an için yumuşak bir geçiş yapılacak. Kampanya Yöneticisi(Campaign Manager) ve diğer DoubleClick ürünleri kullanılmaya devam edecek. Google, ek özellikleri kullanıma sundukça yavaş yavaş müşterilerini Görüntülü Reklamcılık ve Video 360’a geçirecek.

Geleceğe Bakış

Bu yepyeni platformlar Google hikayesindeki bir sonraki bölümün başlangıcıdır. Google tüketicilerin gizlilik, şeffaflık ve kontrol konusundaki yüksek beklentilerini karşılarken, pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak çözümler oluşturmayı taahhüt ediyor.

Google Pazarlama Platformu ve Görüntülü Reklam Video 360 hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz 10 Temmuz, saat 09: 00’da canlı yayınlanacak konuşmayı izlemek için kayıt olmanızı tavsiye ederiz.

KAYNAK: Google Blog

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...