Ana SayfaSEOGoogle Keşfet trafiği neden düşüyor?

Google Keşfet trafiği neden düşüyor?

-

bir vitrin alan. Kullanıcıların sitelerdeki ve arama motorlarındaki etkinliklerine göre ilgisini çekebilecek içeriklere yer verilen Google Keşfet, böylece yeni içeriklerin keşfedilmesini sağlıyor. Bu vitrinde yer almayı başarabilen web siteleri ise ziyaretçi kazanıyor.  Google tarafından yapılan açıklamalarda da Google Keşfet’in ilgi alanlarına yönelik bir sıralama yaptığını gösteriyor. “Bir kullanıcı yemek ile ilgili içerik ararsa, Google’ın algoritmaları Google Keşfet özelliği aracılığıyla ilgili içeriği ön plana çıkarmaya başlar.” diyen Google, Google News gibi sabit bir merkez yerine her girişte sürekli güncellenen ve değişen içeriklerle herkes için cazip bir platform oluşturmayı hedefliyor.

“Web sitemizde Google Keşfet ile ilgili büyük bir sorun olduğunu fark ettik. İki gün içinde trafik %70 oranında azalmıştı” sorusu ile Google etkinliğine katılan bir web site yöneticisi, Google Keşfet sisteminin daha iyi anlaşılmasına ve olası trafik düşüşlerinde site yöneticileri için bir yol haritasının oluşturulmasını sağladı. 

John Mueller’den Google Keşfet değerlendirmesi

John Mueller’e göre Google Keşfet odaklı bir analiz yapılabilmesi adına web site özelinde değerlendirme yapılması gerekiyor. Ancak genel olarak Google Keşfet’te daha az çıkmaya başlayan ya da ciddi bir hit kaybı yaşayan web sitelerinin öncelikle içerik yönetimini gözden geçirmesi öneriliyor. 

Açıklamalarda teknik bir sorundan kaynaklanan düşüş olması halinde kullanıcıların bu durumu Search Console üzerinden kolay bir şekilde fark edilebileceği de belirtildi. Bu nedenle teknik yönden herhangi bir sorun yaşanmıyorsa site içeriklerinde Google Keşfet politikalarının ihlal edilip edilmediğine yönelik inceleme yapılması öneriliyor. Bu doğrultuda ise aşağıdaki kriterlerden herhangi birinin geçerli olması halinde ciddi bir trafik kaybı yaşamak mümkün.

 • Yetişkinlere uygun içerikler
 • Tıklama tuzağı olarak hazırlanan içerikler
 • Reklamların içerikten çok daha fazla olduğu sayfalar
 • Ortaklık ya da sponsorluk olarak hazırlanan içeriklerde ilişkilerin açıkça belirtilmemesi
 • Yazar, yayın, yayıncı, iletişim bilgileri ve yayın tarihleri gibi güven verecek bilgilerde şeffaf olmama 
 • Gereğinden çok uzun ve spam yaratmak amacıyla atılan başlıklar
 • Öfke ya da benzer olumsuz duygular uyandıran içerikler
 • Tehlikeli içerik, taciz edici, nefret barındıran, gerçeklerin çarpıtıldığı içerikler
 • Tıbbi ve cinsel bilgiler içeren içerikler
 • Şiddet ve kan gibi olumsuz öğeler taşıyan içerikler
 • Kaba dil ve küfür içeren içerikler

John Mueller açıklamalarında web site yöneticilerinin yukarıda yer alan kriterlerde ihlal yapması halinde trafikte net bir şekilde düşüş yaşayacaklarını söylüyor. Bu durumdan kurtulmak ve daha iyi bir performans elde etmek isteyenler için öneri ise Google Keşfet’te çıkan site ve sayfaları analiz etmek. “Bizim bakış açımıza göre Keşfet, insanlara bir bilgi akışı göstermeye çalıştığımız bölüm. Bu nedenle gerçekten iyi performans göstermeniz için tam olarak ne yapmanız gerektiğine dair çok fazla ayrıntı sunmama eğilimindeyiz.” diyerek bu konuda Google’ın çok fazla bilgi paylaşımına açık olmadığını da dile getiren Mueller, kullanıcılar için araştırma yolunu ön plana çıkarıyor. Mueller, her şey doğru yapılmış olsa dahi web sitelerinde dönemlerden kaynaklı bir düşüş yaşanmasının da unutulmaması gerektiğini belirtiyor. Buna göre yaz sezonuyla ilgili içerikler giren sitelerde, yaz sezonu sonrasında girişlerde düşüş yaşanabilir. 

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...