Ana SayfaSEOGoogle Search Console kullanmak sıralama faktörü mü?

Google Search Console kullanmak sıralama faktörü mü?

-

Google arama sıralarının neye göre belirlendiği net olarak açıklanmadığı gibi sıralamalara etki eden kriterlerin neler olup olmadığı da sürekli sorgulanıyor. Sorgulanan konulardan birisi de Google Search Console’un sıralamalara etkisi. Google Search Console, web sitelerinin Google için tanımlandığı ve yönetildiği bir servis. Peki, Google Search Console kullanımının sıralamalarda sitelere bir avantaj sağlıyor mu?

Daha iyi içerik üretmek için yardımcı olan Google Search Console Analizleri (Search Console Insights) nedir?

Google Arama Konsolu site sıralamalarını etkiliyor mu?

Google Search Console’a sitenin kayıtlı olması, sitenin daha üst sıralarda yer almasını etkilemiyor. Web site yöneticileri Google Search Console kaydı yaptırdıktan sonra sitelerini Google için daha iyi tanımlama ve hataları tespit etme fırsatı buluyor.

Google adına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan John Mueller uzun zamandan beri SEO alanında bir mit haline gelen konuyla ilgili net bir cevap vererek ” Google Search Console kullanmanın sıralama avantajı yok.” dedi. Ancak Google Search Console kullanmanın ve uygulamadaki özellikleri kullanarak siteyi doğru bir şekilde yapılandırmak Search Console aracılığı ile sitenin SEO çalışmalarına katkı sağlıyor. Belki de karışıklık yaratan durumlardan başında bu geliyor. Daha yüksek sıralama almak için Search Console’a sitenin sadece kayıtlı olmasının hiçbir etkisi bulunmuyor. Bu nedenle site yöneticilerinin kullanımda bu detaya dikkat etmesi gerekiyor.

Google, Search Console ve Analytics verilerini tek raporda birleştiriyor

Search Console web siteleri için neler sunuyor?

Search Console’dan olumlu bir etki almak isteyenlerin site tanımlamaları yaptıktan sonra site haritaları gönderme, hataları sorgulama, mobil ve masaüstü kullanımları kontrol etme gibi farklı işlemlerle sitelerini iyileştirmeli. Böylece sitenin Google ile daha uyumlu hale gelmesi sağlanabilir.  Google tarafından geliştirilen servisin genel olarak kullanım amacı ise şöyle;

  • Web sitelerinde meydana gelen güvenlik sorunlarını bulmak ve düzeltmek.
  • Sitenin sitemap dosyalarının tanımlamak ve dizine eklemek.
  • Sitelerin performansını takip etmek
  • Google Keşfet, Google Haberler ve Google arama sonuçlarındaki durumunu kontrol etmek.

Bu amaçlar ile kullanılacak arama konsolunun, Google arama sonuçlarında hiçbir olumlu etkisi bulunmuyor. Aynı zamanda Google dışındaki diğer arama motorlarının web yönetici panellerini kullanmanı da arama sonuçlarında herhangi bir etkisi bulunmuyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...