Ana SayfaSEOGoogle, Search Console ve Analytics verilerini tek raporda birleştiriyor

Google, Search Console ve Analytics verilerini tek raporda birleştiriyor

-

Google, site sahiplerine, iki platformdaki verilerin tek bir raporda birleştirildiği yaklaşan bir beta testi hakkında önceden bildirimde bulunuyor. Google, Search Console ve Analytics’teki verileri her iki hizmetten de erişilebilen tek bir raporda bir araya getirmek için çalışıyor. Site sahipleri Search Console aracılığıyla yeni raporun yaklaşan deneme sürümü hakkında bilgi içeren e-posta bildirimleri alıyor.

View image on Twitter

E-posta, Google’ın Analytics’ten ve bağlı bir Search Console mülkünden veri aktarmaya izin vereceğini belirtiyor. Site sahipleri, yeni rapor kullanıma sunulduğunda başka bir bildirim alacaklar. Google, raporun lansmana hazır olmasından birkaç hafta sonra geldiğini tahmin ediyor. Herhangi bir nedenle, site sahipleri bu denemeyi devre dışı bırakmak isterse Search Console ile Google Analytics mülklerinin bağlantısını kaldırabilirler.

Google’ın e-postasında, site sahiplerinin Search Console ile Analytics arasındaki entegrasyonlarını yönetebilecekleri sayfaya doğrudan bağlantı veren büyük bir buton bulunuyor. Bu mülklerin bağlantısını kaldırmanın nerede yararlı olabileceğini düşünebileceğimiz tek durum, birden fazla kişinin bunlara değişen düzeyde erişimi olması. Bu durumda, entegre rapor kullanıma sunulduğunda kişi her iki mülkün verilerini görüntüleyebilir. Deneme başlamadan önce özelliklerin bağlantısını kaldırarak bunun olmasını önleyebilirsiniz.

Entegre rapor kullanmanın avantajları

Her iki veri kümesini ayrı ayrı görüntülemek için neden entegre bir rapor kullanıyorsunuz? Kesme kolaylığı faktörü dışında, her iki veri kümesini yan yana görüntüleyebilmeniz, aksi takdirde kaçırmış olabileceğiniz korelasyonları tanımlamayı kolaylaştırır.

Google Analytics bir web sitesindeki kullanıcı etkinliğini izler ve Search Console SERP’lerde kullanıcı etkinliğini izler, böylece verileri birleştirmenin potansiyel kullanım durumları neredeyse sınırsızdır. Örnek olarak, ürün sayfalarına inceleme şeması eklemenin trafik üzerinde ölçülebilir bir etkisi olup olmadığını hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Ayrıca, bir ay trafikte artış gösteren sayfalar ile sitenizin o ay boyunca daha sık gösterildiği anahtar kelimeler arasındaki korelasyonları bulabilirsiniz.

Google, ilk e-postada bulunanların ötesinde bu özellik hakkında herhangi bir bilgi sağlamadığından, bu noktada hâlâ çok sayıda bilinmeyen var. Deneme süresiyle ilgili olduğundan, belirli bir kitleyle sınırlı olup olmayacağını veya herkesin katılma fırsatı elde edip edemeyeceğini bilmiyoruz.

Önümüzdeki haftalarda Google entegre raporun lansmanına yaklaştıkça daha fazla şey öğreneceğiz.

Bu arada, devre dışı bırakılmış e-posta bildirimleriniz varsa, önemli ayrıntıları kaçırmamak için Search Console’daki mesaj merkezinizi kontrol ettiğinizden emin olun.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...