Ana SayfaSEO301 yönlendirmeleri ne kadar süre kalmalı?

301 yönlendirmeleri ne kadar süre kalmalı?

-

Web sitelerinde yapılan 301 yönlendirmelerinin ne kadar kalacağına yönelik soruları yanıtlayan Google’ın arama bölümünden sorumlu John Mueller, 1 yıl boyunca 301 yönlendirmelerinin tutulması gerektiğini söyledi.

Web sitelerinde yapılan 301 yönlendirmelerinin ne kadar tutulması gerektiği uzun zamandan beri konuşulan ve merak edilen bir durumdu. Konuyla ilgili John Mueller’e yönlendirilen sorularla bu duruma da açıklık getirildi. Site taşındıktan sonra 301 yönlendirmelerinin ne kadar kalması gerektiği ve sağlıklı bir yönlendirme için nelerin yapılması gerektiği sorularını yanıtlayan John Mueller, önerilen minimum sürenin 1 yıl olduğunu söyledi.

301 yönlendirmesinden sonra URL’nin sıralanması ne kadar sürer?

“Değişiklikleri izlemek zaman alıyor”

John Mueller, site taşımanın ve 301 yönlendirmelerinin arama ve taramalardaki en büyük değişikliklerden birisi olduğunu söyledi. Bu nedenle de değişikliklerin sağlıklı bir şekilde işlenebilmesi adına Google zamana ihtiyaç duyuyor. Yönlendirmeler 1 yıldan az tutulursa Google, sitenin kalıcı olarak taşındığını anlaması için taramaları kapsamlı bir şekilde yapamayabilir. Bu konuda 301 yönlendirme yapan web site sahiplerine uyarılarda bulunan John Mueller, yönlendirmelerin önerilen sürelerde tutulması ile yönlendirmelerin Google tarafından sorunsuz bir şekilde işleneceğini ve böylece siteler için herhangi bir kaybın yaşanmayacağını söyledi. Mueller’in soru-cevap yayında söyledikleri ise şöyle;

“Google’da tüm sayfaları en az birkaç ayda bir yeniden işlemeye çalışıyoruz. Çoğu sayfa daha sık kontrol edilir. Ancak, tarama miktarı sınırlıdır ve taramak istediğimiz çok sayıda sayfa var. Bu nedenle öncelik vermemiz gerekir. Bir URL değiştiğinde, bu değişikliği kaydetmek için sistemlerimizin değişikliği en az birkaç kez yönlendirme biçiminde görmesi gerekir. Bir yönlendirmenin birkaç kez görüldüğünden emin olmak için yönlendirmeyi en az bir yıl boyunca yerinde tutmanızı öneririz.”

301 yönlendirmeleri Google sıralamasını etkileyebilir mi?

301 yönlendirme nasıl yapılmalı?

John Mueller 301 yönlendirmelerinin ne kadar süre saklanması gerektiğini söylemenin yanı sıra bazı öneriler de verdi. Mueller’e göre 301 yönlendirmelerinde dikkat edilmesi gerekenler şöyle;

  • Eski sitedeki her bir sayfadan yeni sitedeki eşdeğer sayfaya 301 yönlendirmesi ayarlamalısınız.
  • Eski sitede tutmayı düşünmediğiniz sayfalar varsa, bunları yeni bir URL’ye yönlendirmeniz gerekmez.
  • Web sitesinin dışından gelen kritik bağlantılar gibi eski URL’lere yapılan tüm referansları güncellemek de gerekir.
  • Açık olmak gerekirse, yönlendirmeleri bir yıldan daha uzun süre yerinde tutmak gayet iyi. Onları istediğiniz kadar tutmaya devam edebilirsiniz.
  • Bir site taşımanın SEO’nuz üzerindeki potansiyel olumsuz etkisini azaltmak için, 301 yönlendirmelerini yerinde tutmak için minimum süre bir yıldır.

John Mueller’in açıklamalarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Web sitesi optimizasyonu

Bir SEO uzmanının günlük görevleri nelerdir 2023?

0
SEO uzmanları çalıştıkları markaların web sitelerini strateji ve taktikler geliştirerek arama motorlarında en üstte çıkmasını, sitenin daha hızlı çalışması ve web sitesinin daha fazla...