Ana SayfaSEOAlan adının yaşı Google sıralamalarına etki ediyor mu?

Alan adının yaşı Google sıralamalarına etki ediyor mu?

-

Google arama sonuçlarında sitelerin sıralanmasında belirli algoritmalar kullanılıyor. Peki alan adı yaşı, kaç yıldan beri aktif olduğu bu sıralamalarda etkili mi?

Yeni bir web sitesi açmak isteyenler için eski bir alan adının mı yoksa yeni bir alan adının mı kullanılacağı çoğu zaman kafalarda karışıklık yaratıyor. SEO için hangisinin önemli olduğu son 15-20 yıldan beri tartışılıyor.  Eski dönemlerde bunun önemli bir sıralama kriteri olduğu bilinse de Google, yıllar geçtikte bu kriterin etkisini düşürmeye başladı. Google cephesinden önce Matt Cutt sonrasında ise John Mueller tarafından yapılan açıklamalar, alan adının sanıldığı kadar bir etki yapmadığını net bir şekilde ortaya koydu. Zira Google, alan adlarının kayıtlı şirketlerdeki verilerini tek tek toplama, derleme ve buna göre bir değerlendirme yapmayı uygun görmüyor. “Kayıt şirketi verileri hiç önemli değil. Toplanması çok zor ve Google, güvenilir bir sinyal olması için buna yeterli erişime sahip değil.”  denilerek açıklanan durum, bu nedenle site etkinliğinin daha önemli olduğunu gösteriyor.

Alt dizin mi? Alt alan adı mı? Vaka analizi indir.com

Google’dan içerik ve kalite vurgusu

“Gerçek şu ki, arama motorlarında ne kadar iyi sıralanacağınızı belirleyen, çoğunlukla içeriğinizin kalitesi ve içeriğinizin kalitesi sonucunda elde ettiğiniz bağlantıların türüdür.” diyen John Mueller, bu açıklaması ile içeriğin önemine ve içeriğe alınan bağlantılara vurgu yapıyor.  Bu kapsamda alan adınızı ne kadar süreyle kaydettirdiğiniz, Google’ın arama algoritması için önemli değil. Üstelik bu alanda avantaj elde etmek için eski alan adlarını satın almak, daha hızlı veya daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmayacağı gibi SEO çalışmalarına zarar verebilecek önemsiz bağlantıları veya diğer olumsuz teknik sorunları ortaya çıkarabilir.

Search Console’da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

Google adına yapılan açıklamalarda SEO alanında alan adı üzerinden bir başarı elde edilmesi yerine içerik kalitesine önem verilmesi ve doğru bağlantıların kurulması çok daha iyi sonuçların alınmasını sağlayabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...