Ana SayfaSEOGoogle Aralık 2021 ürün inceleme güncellemesi duyuruldu

Google Aralık 2021 ürün inceleme güncellemesi duyuruldu

-

Google, 2021’in Aralık ayı itibariyle başlayan ve 3 hafta sürecek yeni ürün inceleme güncellemesini duyurdu. Yeni güncelleme için özel bir lansman gerçekleştiren Google, yeni güncelleme ile birlikte ürün inceleme sayfalarında bir dizi değişiklik yapacak. Son güncelleme sonrasında Google’ın yönergeleri dahilinde değişiklik yapanların sıralamalarda bunun etkilerini göreceği ifade edildi.

Google spam güncellemesi tamamlandı!

Ürün inceleme güncellemesinde neler değişecek?

Google yeni güncellemeyi, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile duyurdu.  “Aralık 2021 ürün incelemeleri güncellememiz şimdi İngilizce sayfalar için kullanıma sunuluyor. Tamamlanması yaklaşık üç hafta sürecek.” denilen güncelleme için daha sonrasında Google Geliştirici Bölümü Başkanı Alan Kent de bir açıklama yaptı. Başkan Kent, “Ürün incelemesi, birçok sıralama sinyalinden biridir. Ancak kesinlikle amaç, otantik yüksek kaliteli incelemeleri ödüllendirmektir. Dokümanlar sayfası, iyi incelemeler için önerilerimizi listeler.” Kent yaptığı açıklamasında daha detaylı veriler sundu ve güncellemeden hangi sitelerin etkileneceğini de açıkladı. “Genellikle ürünleri inceleyen makaleler yayınlayan sitelerle alakalı. ‘200 doların altındaki en iyi TV’ler’ gibi içerikleri paylaşan siteleri düşünün. Amaç, kullanıcılara gösterdiğimiz incelemelerin kalitesini ve kullanışlılığını artırmak.” diyerek tek bir sektörün ya da site grubunun hedeflenmediğini ifade eden Kent, inceleme ve rehber niteliğindeki tüm sitelerin güncellemeden etkilenmesi bekleniyor. Normal sıralama kriterlerine göre değerlendirilecek olan sitelerin, inceleme yazılarında yapılacak yeni güncellemelere göre de değerlendirilmesi yapılacak. Tüm bu algoritmalar doğrultusunda ise site sıralamada yer alacak.

Google sıralama faktörü olarak bilinen yanlışlar nelerdir?

Deneyimler ön plana alınacak

Güncellemede, herhangi bir ürün için inceleme yapan kişinin, o ürünü gerçekten test ettiğinin önemli olduğu ve bu türdeki içeriklerin daha fazla ön plana alınacağı ifade edildi. Google bu durumu kalite ile bağdaştırırken, deneyime dayalı olmayan ve sadece araştırmalara göre yapılan incelemeleri göz ardı edebileceğini söylüyor. Google, “Düşük kaliteli inceleme, ürün özelliklerinin yeniden yazılmış sürümlerine daha yakın olan sahte incelemeler yayınlayan bağlı kuruluş siteleridir.” diyerek incelemelerin yeniden yazılmasının Google arama sonuçları için çok uygun olmadığını da vurguluyor.

Satın alma seçenekleri aranacak

Google’ın ürün inceleme güncellemesinde aranacak ikinci şart ise ürün incelemelerinin birden fazla satın alma seçeneği sunması olacak. Kullanıcıların mevcut ürünü satın almak için içerik üzerinden yönlendirilmesi gerekiyor.  “Kullanıcılar, ürünlerin gerçekten test edildiğine dair kanıtlarla incelemelere güvendiklerini ve ürünü satın almak için daha fazla seçeneğe sahip olmayı tercih ettiklerini söylediler. Uzmanlığınızı desteklemek ve incelemenizin gerçekliğini pekiştirmek için görseller, sesler veya ürünle ilgili kendi deneyiminizin diğer bağlantılarla kanıtlayın. Okuyucuya kendi seçtikleri işletmeden satın alma seçeneği sunmak için birden fazla satıcıya bağlantı ekleyin.” denilen yeni düzenlemelerde, böylece deneyim ve satın almaya yönlendirme sitelerin içeriğiyle daha fazla ön planda olmasını sağlayacak. Yüksek kaliteli ürün incelemeleri için Google’ın yönergelerine uymak isteyenlere önerileri ise şöyle;

  • Bir ürünün çeşitli performanslarda nasıl analiz ettiğinizi nicel bir şekilde paylaşın.
  • Bir ürünün önceki modellere veya sürümlere göre farklarının neler olduğunu ve hangi konularda iyileştirmeler sunduğunu açıklayın.
  • Bir ürünün nasıl tasarlandığına ilişkin temel seçenekleri ve bunların kullanıcılar üzerindeki etkilerini üreticinin söylediklerinden bağımsız ve ondan farklı şekilde açıklayın.
  • Okuyucunun karar vermesine yardımcı olmak için diğer faydalı kaynaklara (kendi sitenizden veya diğer sitelerden) bağlantılar ekleyin.
  • Kullanıcıların ilgili ürün ya da hizmet konusunda tüm detaylara hakim olmasını sağlayın.

Google tarafından yapılacak güncelleme, kullanıcı deneyimi için oldukça önemli. Ancak araçlar, teknoloji ürünleri söz konuş olduğunda bir işletmenin ya da kullanıcının tüm ürünlere sahip olması beklenemeyeceği için güncelleme sonrasında nasıl bir sonucun ortaya çıkacağı ve sitelerin bu konuda nasıl etkileneceği de merak ediliyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...