Ana SayfaSEOGoogle spam güncellemesi tamamlandı!

Google spam güncellemesi tamamlandı!

-

Google’ın kasım ayında başlattığı 8 gün süren spam güncellemesi, 3 Kasım’da yayınlanmaya başladı. Bu güncellemeyle birlikte Google’ın algoritmalarına aykırı olan backlink (dış bağlantılar) belirli bir düzene sokularak spam çalışmaların önüne geçildi. Bir önceki gerçekleşen spam güncellemesi de önemli bir yere sahipti.

Google tarafından güncelleme ilk olarak aşağıdaki tweet ile birlikte Google SearchLiaison tarafından duyuruldu;

Sonuçları iyileştirmeye yönelik düzenli çalışmalarımızın bir parçası olarak, sistemlerimizde bir spam güncellemesi yayınladık. Bu Kasım 2021 spam güncellemesi bir hafta içinde tamamen kullanıma sunulacaktır. Siteleri, Arama için en iyi uygulamalarımızı takip etmeye teşvik ediyoruz

Geçtiğimiz gün 11 Kasım 2021 tarihinde de ilgili tweet’e “This update is complete.” yazarak güncellemenin tamamlandığı duyuruldu.

Google’dan Danny Sullivian, bu güncellemenin spam içerikli link alımına yönelik olduğunu belirtti. Mozcast, semrush, serpmetrics, accuranker, rankranger ve algoroo gibi güncelleme ve sıralamalardaki dalgalanmayı takip eden araçlardaki ekran görüntülerini de aşağıdaki görsellerden görebilirsiniz;

Spam güncellemesinden nasıl kurtulabilirim?

Google’ın spam güncellemesinden internet sitenizin etkilenmesi ile internet sitenizin geçmişini sorgulayabilirsiniz. Eğer bu güncellemeden etkilendiyseniz internet üzerinde 50 liraya 1500 adet satılan linklerden almış olabilirsiniz. Spam olarak geçen bu linkler internet sitenize bu güncellemede zarar verecektir.

Google Search Console üzerinden internet sitenize gelen bağlantıları denetleyerek spam olabilecek linkleri reddetmelisiniz.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...