Ana SayfaSEOBold metinler SEO'ya katkı sağlar mı?

Bold metinler SEO’ya katkı sağlar mı?

-

Web sitesi içeriklerinde paragraftaki önemli metinleri kalınlaştırmanın, web sayfasının SEO’suna katkı sağlayıp sağlamayacağı ve içeriğin Google tarafından daha iyi anlaşılmasını kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı merak edilen bir durum. John Mueller, Bold metinler SEO’ya katkı sağlar mı? sorusunu cevapladı.

Google’dan John Mueller, Google Search Central SEO office-hours hangout video serisinde Google ve SEO hakkındaki açıklamalarıyla web site yöneticilerine ve editörlere ipuçları sunmaya devam ediyor. Mueller’e içeriklerde önemli metinlerin kalınlaştırılmasının herhangi bir etkisinin olup olmadığı soruldu. Yıllardan beri SEO alanının en çok tartışılan konularından birisine bu soruyu yanıtlayarak değinen Mueller, açıklamalarıyla sektördeki bir soru işaretinin daha giderilmesini sağladı.

Aşırı SEO ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bold metinler SEO’ya destek sağlıyor

Mueller’e göre içeriklerdeki önemli kelimeleri kalın yapmak ya da farklı şekillerde vurgulamak web sitesinin SEO çalışmalarına önemli destek sağlıyor. Ancak SEO için sadece içeriklerdeki metinleri kalın yapmak, yeterli değil. Sayfadaki içeriğin geri kalanında gösterilecek performans, kalın olarak belirlenen metinlerin etkisini arttırıyor. İçerikteki kullanıcı odaklı bir yaklaşım sergilemek ve içeriği de <b> ve <strong> gibi etiketlerle desteklemek, içerikten alınacak performansı arttırıyor ve böylece SEO çalışmalarını da güçlendiriyor.

“Google’ın tarayıcıları, o sayfada neyin önemli olduğunu anlamak için kalın veya italik yazılmış metinleri arar. Yani genellikle bir web sayfasındaki içeriğin ne hakkında olduğunu anlamaya çalışırız ve burada gerçekte neyin vurgulandığını anlamaya çalışmak için farklı şeylere bakarız. Buna sayfadaki başlıklar dahil. Sayfadaki metinler, kalın yazılmış veya vurgulanmış metinler gibi detaylar gibi farklılıkları içerir. Bu farklar sayfanın veya paragrafın hangi konu ile ilgili olduğunu düşündüğünüzün açık bir işareti.” diyen Mueller, böylece uzun zamandan beri tartışma konusu olan detaya açıklık getirdi.

Anchor Text Nedir?

“Tüm metni değil, bazı kelimeleri kalınlaştırın”

Mueller tarafından yapılan açıklamalarda, tüm metnin kalın yapılmasının hiçbir değer taşımayacağı da belirtildi. Bu yöndeki bir kullanımın yanlış kullanıma yol açacağını ifade eden Mueller, kalın metnin gücünden yararlanmak isteyenlerin bu tip hatalardan sakınması gerektiğini söyledi.  Kalın metnin gücünden en iyi şekilde yararlanmak isteyenlerin, ana konuyu vurgulayacak kelimeleri seçmesi önemli.

Mueller’in açıklamalarını aşağıdan izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...