Ana SayfaSEOGoogle PageSpeed Insights'ın yeni sürümü geliyor

Google PageSpeed Insights’ın yeni sürümü geliyor

-

Web sitelerinin mobil ve masaüstündeki performanslarının ölçülmesi için kullanıma sunulan Google PageSpeed Insights için yeni güncelleme geliyor. Güncelleme ile daha modern bir ara yüz üzerinden testlerin yapılmasını sağlayacak Google, üstelik bazı yeni özellikleri de devreye alacak.

Yeni sürüm ile birlikte çok daha basit ve anlaşılabilir hale getirilecek PageSpeed Insights sonuçları, başlangıç düzeyindeki kullanıcıların da sitelerinde iyileştirmeler yapabilmesi adına daha fazla veri sunacak. Şu anda kullanılan sürümde, 10 yıl önce geliştirilen kodların ve tasarımların kullanılması, 2021 yılı itibariyle servisin beklentileri tam olarak karşılayamamasına neden oldu. Bu durumun farkında olan Google ise yeni bir revizyon ile birlikte PageSpeed Insights’ı daha etkin hale getirecek.

Google PageSpeed Insights Nedir?

Yeni PageSpeed Insights neler sunacak?

Google tarafından yapılan açıklamalara göre yeni sürüm ile birlikte kullanıcılara sunulacak yenilikler ve avantajlar şöyle olacak;

  • Laboratuvar ile saha verileri arasında ayrım yapılabilecek. Yeni versiyon ile kullanıcı arayüzü daha sezgisel hale getirilecek. Ayrıca alan verileri ve Lab verileri için farklı etiketler kullanılacak.
  • Önemli Web Verileri değerlendirmesinin nasıl hesaplandığı ve neleri etkilediği daha detaylı bir şekilde yayınlanacak.
  • PageSpeed Insights tasarımı tamamen yenilenecek ve Google tarafından uygulanan Material tasarımı serviste etkinleştirilecek.
  • Saha ve laboratuvar verilerinin ayrılması : “Alan Verileri” ve “Lab verileri” için mevcut etiketler, verilerin ne anlama geldiğini ve nasıl yardımcı olabileceğini belirten metinlerle değiştiriliyor.
  • Önemli Web Verileri değerlendirmesinde başarılı ya da başarısız olarak gösterilen sonuçlar değiştirilecek. Daha kapsamlı veriler ile iyileştirme yapılmasına imkan tanınacak.
  • Mobil ve masaüstü performansı etiketleri ile iki sürüm arasında ayrım daha net bir şekilde yapılacak. Üst kısımdaki gezinme menüsüne mobil ve masaüstü bağlantıları eklenecek.
  • Özet ve genişletilmiş veriler olarak farklı bölümlere yer verilecek. Böylece kişilerin verileri daha iyi şekilde analiz edebilmesi sağlanacak.
  • Test sonuçlarında yer alan sayfa resmi artık yer almayacak. Görsel ve küçük resimleri sadece laboratuvar verileri bölümünde gösterilecek.

İnternet Siteniz Neden Yavaş Yükleniyor?

Tüm bu yenilikler ile desteklenecek PageSpeed Insights sayfasında en altta daha fazla istatistiki bilgiler sunulacak. Sorgulaması yapılan web sitesi için; veri toplama dönemi, ziyaret süreleri, cihazlar, ağ bağlantıları, örnek boyut ve Chrome sürümleri gibi daha fazla veriyi sunacak Google, böylece verileri daha anlamlı kılacak.

Yeni PageSpeed Insights sürümü ne zaman aktif olacak?

Yeni PageSpeed ​​Insights için kesin bir çıkış tarihi henüz paylaşılmadı. Ancak muhtemelen lansman tarihi yaklaştıkça daha fazla güncelleme ile PageSpeed Insights’ı ön plana çıkaracak.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?