Ana SayfaSEOGoogle Arama'da videolar için önemli anlar nasıl belirlenir?

Google Arama’da videolar için önemli anlar nasıl belirlenir?

-

Google arama sonuçlarında video içerikleri için önemli anlar snippet’lerini etkinleştirdi. Böylece arama sonuçlarında yer alan videolarda, önemli anlara direk arama sonuçları üzerinden erişebilmek mümkün. Ancak web sitelerinde ve paylaşılan videolarda yeni snippet’lere uyum sağlamak adına Google yönergelerine harfiyen uyulması gerekiyor.  Kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkaran yeni sisteme uyum sağlanması ile videolar arama bölümlerinde daha detaylı bir şekilde yer alacağı gibi içerikler de böylece ön plana çıkarılabiliyor.

YouTube video üreticileri için 4 yeni özellik sunuldu

Videoda önemli anları ne ifade ediyor?

YouTube’da desteklenmeye başlanan video anları sistemi, videonun içeriğinde neler olduğunun öğrenilmesini ve direk ilgilenen bölüme geçiş yapılmasını sağlıyor. Bunu şimdi mobil ve masaüstü arama sonuçlarına aktarmaya başlayan Google, videolardaki önemli anların işaretlenmesini ve kullanıcıların ilgilendiği bölüme direk geçiş yapmasını sağlıyor. Ancak içeriklerde yer verilen videolarda önemli anlar yalnızca videonun sayfadaki ana içerikle ilgili olduğu sonuçlarda göründüğü unutulmamalı. Bu nedenle içerikle tamamen ilgisiz videoların kullanılmaması da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında.

Arama sonuçlarında videolar için önemli anlar nasıl etkinleştirilir?

Arama sonuçlarında videolar için önemli anların etkinleştirmesi adına 2 farklı yöntem tercih edilebilir. Kurulumun sorunsuz bir şekilde yapılması halinde tüm videolar için önemli anların Google tarafından otomatik bir şekilde tanımlanması sağlanabileceği gibi her video için manuel olarak da işlemler yapılabilmektedir. Bu iki seçenek ise şöyle;

  • SeekToAction işaretlemesi : Google’ın videolarınızdaki önemli anları otomatik olarak tanımlamasına olanak tanır.
  • Klip işaretleme : Videolarınızdaki önemli anları manuel olarak belirlemenizi sağlar.

Web site yöneticileri, web siteleri için en uygun olan yöntemi tercih ederek videolar için arama sonuçlarında yeni bir dönemi başlatabilir.  Ancak yapılan resmi açıklamalarda Google’ın manuel olarak tanımlanan önemli anlara öncelik vereceği vurgulanmış durumda. Çok daha iyi ve sorunsuz bir şekilde destek sağlayacağından dolayı videolar için manuel olarak bu işlemleri yapmak, arama sonuçlarından daha iyi sonuçların alınmasını sağlayacak. Videolar için önemli anlar ile hiç ilgilenmeyen kullanıcıların ise videolarda nosnippet etiketini kullanması yeterli.

Videolar için önemli anları otomatik olarak nasıl tanımlanır?

Google’ın video içeriğine erişmesini sağlamak ve otomatik bir şekilde önemli anların işaretlemesini isteyenlerin Schema.org işaretlemesini kullanması yeterli.  Bu tür durumlarda videonun Google için tanımlanması gerekmekte. Tanımlama için ise video dosyası URL’sinin VideoObject işaretlemesinin kullanılması gerekiyor. Örnek kullanımı aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Önemli anları ayrıntılı bir şekilde belirlemek için video URL’lerinin belirli bir saniyeyi gösterecek şekilde parametrelerle desteklenmesi gerekiyor.  SeekToAction işaretlemesi olarak adlandırılan bu işlemlerde videolardaki saniyeler belirlenmeli.  Eğer bu tür veriler girilmezse ya da doğru bir şekilde yapılandırma gerçekleştirilmezse, videolarda işaretleme Google tarafından dikkate alınmayacaktır. Önemli anların saniye üzerinden belirlenmesi için ise videolardaki kod yapısı şöyle olmalıdır.

Aynı zamanda belirtilen işlemlerin yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi işaretlemenin sadece site alanında depolanan videolar için yapılması gerektiğidir. Eğer YouTube gibi üçüncü taraf sitelerde barındırılan videoları kullanıyorsanız bu tip etiketleme işlemlerini yapmanız gerekmez. Yukarıda yer aldığı gibi doğru kod yapıları ile işaretleme yapıldığında Google, videolardaki önemli anları aramak için farklı sinyaller kullanır. Bu sinyaller ise Google tarafından şöyle açıklanmaktadır;

  • Konuşma tanıma : Google, ana konuları çıkarmak için videoda konuşulan kelimeleri analiz eder.
  • Optik karakter tanıma : Google, videoda görüntülenen ve videonun önemli bölümlerini gösterebilecek metinleri analiz eder.
  • Görsel sinyaller: Google, sınırlı durumlarda bir videoda neler olduğunu anlamak için görsel öğeleri de analiz edebilir.

Videolar için önemli anları manuel olarak nasıl tanımlanır?

Kendi depolama alanınızda barındırılan videolar için, klip işaretlemesini kullanarak önemli anları manuel olarak tanımlayabilirsiniz. Google tarafından da önerilen bu yöntemde kullanıcılar her aynı ayrıntılı bir şekilde belirtmek zorundadır.

Başlangıç ve bitiş saniyelerine kadar detaylı olarak kurgulanacak kod yapısı sayesinde video manuel olarak işaretlenebilir. İşaretleme sırasında her bir an için, o anda ne olduğu adlandırılmalı, başlangıç ​​ve bitiş zamanı eklenmelidir. Videoda tanımlanabilecek önemli an ne kadarsa, her an için aynı işlemler tekrarlanmalıdır.

Önemli anları etkinleştirme hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Google videosunu izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...