Ana SayfaSEOİnternet Siteniz Neden Yavaş Yükleniyor?

İnternet Siteniz Neden Yavaş Yükleniyor?

-

İnternet kullanımının bu denli artması ve etkileşimlerin çoğalması ile birlikte, İnternet dünyası yavaş ve açılması zor olan siteleri istemiyor. Peki, internet siteniz neden yavaş yükleniyor? Bu konuda neler yapmalısınız? Ortalama bir Google kullanıcısı (yani potansiyel müşterileriniz) yüklenmesi çok zor olan bir siteye girmek istemeyecektir.

Doğal olarak, arama motorları hız faktörünü 2010’dan bu yana bir sıralama ölçütü olarak kullanıyor.

Google daima “ödül ve ceza” ikilisinde iyi olmuştur. Bu durumda ödül, sitenizin hızında çalışmalar yapmanız için küçük bir cesaret kaynağıydı. (Sitenizin gerçekten kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmasını istiyorsanız, bu konu üzerinde yoğunlaşmalısınız.) Sitenizin hızı hala yavaşsa sizin için yeni cezalar gelecek gibi görünüyor.

Bu sıralama faktörü, ilerleyen zamanlar da mobil algoritmalar üzerinde de etkili oldu. Hız faktörünün devreye girmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen, birçok İnternet sitesi bununla mücadele etmeye devam ediyor. Sitenizin hızını etkileyecek birçok faktör var. Bunlardan bir çoğu ya İnternet sitenizin yapısında, tasarımın bir parçasında veya bir widget olarak eklenmiş olabilir.

İnternet sitelerinin, modern ve gösterişli tasarımlardan vazgeçmeleri mümkün değil. Bu tasarımları kullanırken sitenizi yavaşlatmak istemiyorsanız bu da başlı başına zor bir iş. Fakat sitenizi hızlandırmak amacıyla yapabileceğiniz küçük işler ve izlemeniz gereken bir yol var.

Sizi Tutan Nedir?

İnternet siteniz neden yavaş yükleniyor? İnternet siteniz bir çok nedenden dolayı yavaş olabilir.

 • Sıkıştırılmamış resimler
 • Optimize edilmemiş eklenti ve uygulamalar
 • Gereksiz widget
 • Reklamların fazlalığı
 • Eski kodlar
 • Çok fazla yönlendirme
 • Kötü hosting

Bu Maddelerin Hepsi Önemli mi?

Kullanıcılar, arama yaparken beklemeyi sevmediği için, sitenizin hızı çok önemli. Google, insanların sorularına olabildiğince hızlı cevap vermenizi ve kullanıcıların bu algoritmaya güvenmelerini istiyor. Bu algoritmada alakalı içeriği en kısa zamanda kullanıcıya sunması gerektiği anlamına geliyor.

Hızlı yüklenen sayfalar, daima kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunar. Ziyaretçilerimizin sitede daha rahat gezinebilmelerini ve sipariş formlarını daha basit bir şekilde doldurmalarını sağlar. Bu da siteye çok daha iyi bir etkileşim olarak geri döner. Başka bir deyişle, site hızı kullanıcı deneyiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Hız, Sıralamaların Ötesinde Fark Yaratır mı?

Yıllar boyunca, site hızı ile artan dönüşümler ve geri dönüşler arasında kesin bir korelasyon olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. Bir olayda Walmart, site hızı her 1 saniyede bir iyileştirilirse dönüşümlerde %2’lik bir artış elde edebileceklerini keşfetti.

1 saniyelik bir artış gözünüze az gelebilir, fakat sitenizin açılış hızını 4-5 saniye civarlarında düşünürsek, bu 1 saniye %20 – %25’lik bir artışa tekabül ediyor.  Bu olay tam anlamıyla “Küçük şeyler her zaman yardımcı olur” cümlesinin bir örneği.

Bu yüzden devamlı sitenizin sorunsuz ve hızlı çalışmasına odaklanın. Bu odaklanmanın sonucunda, gelirlerde de artış olacaktır.

Sitemi Nasıl Hızlandırırım?

Site hızınızın ilk başlarda düşük olması kötü görünebilir. Bu soruna katkıda bulunabilecek bir çok çözüm var.

Nereden başlamalıyım? Yüklenme hızı üzerinde hangi unsurların etkisi daha büyük? Çok hızlı bir şekilde geri dönüş almak için neleri değiştirmeliyim?

Cevap basit, İnternet sitenizi değerlendirmeye almalısınız. PageSpeed Insights kullanarak sitenizi sınayabilir ve Google’ın site hızınızı analiz etmesini sağlayabilirsiniz. Bu analiz size bu konuda güzel bir yol olacaktır. Nereden başlamanız gerektiğini, nerede iyileştirme yapmanız gerektiğini size gösterecektir.

İnternet Siteniz Neden Yavaş Yükleniyor? Bu Konuda Neler Yapmalısınız?

Google’ın Hız ve Kullanılabilirlik Kuralları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Şimdilik, site hızınıza katkıda bulunan unsurlar hakkında temel bir bilgiye sahip olduğunuz için, bu kuralları hızlı bir şekilde gözden geçireceğiz.

Size Hızını Artırmak İçin:

 • Açılış sayfasındaki yönlendirmelerden kaçının.
 • İnternet sitenizdeki kaynakları sıkıştırın. (Veri boyutlarını %90 kadar azaltabilirsiniz.)
 • Sunucu yanıt süresini artırmanın yollarını bulun. (Sunucu yanıt süreniz 1 saniyeden az olmalıdır.)
 • Tarayıcı önbelleklemesinden yararlanın. (Daha önce indirilen kaynakları, ağ yerine disk üzerinden getirtmek site hızına katkı sağlayacaktır.)
 • Resimlerinizi optimize edin. (Resimlerin kalitesini bozmadan, boyutlarını düşürebilirsiniz. Öneriyoruz: TinyPNG)
 • CSS ve HTML kodlarını en iyi hale getirin.
 • JavaScript Kullanımını en aza indirin.

Kullanılabilirliği Artırmak İçin:

 • Mümkün olduğunca eklentilerden kaçının.
 • Boyutları düzgün ayarlayın.
 • Yazı tiplerini ve boyutlarını düzeltin. (Okunabilirliği artırmak için)

Harika bir İnternet sitesi oluşturmak ve kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatmak için bir çok yol var. Sitenizin hızı bu konulardan sadece biri. Fakat çok dikkatli olunması gereken konulardan da biri.

Kaynak : https://www.seo.com/blog/why-is-your-website-loading-so-slow-and-what-can-you-do-about-it

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...