Ana SayfaPazarlamaİşletmenizin Büyüklüğü SEO Stratejinizi Etkiler mi?

İşletmenizin Büyüklüğü SEO Stratejinizi Etkiler mi?

-

Belki de 30 yıl önce başladığınız küçük bir anne ve bebek ürünleri dükkanı sahibisiniz ya da belki herhangi ilk girişiminizi başlatmışsınızdır. Gelişen internet ağı ile birlikte pazarlama aksiyonlarına yeni eklemeniz gereken yöntemler olduğunun farkında olmalısınız. Konuya SEO açısından yaklaşırsak; SEO uygulamalarını kendiniz yapmanız veya SEO ajansı seçimi yapmanız gerekiyor. SEO çalışması yapmaya karar verdiğinizde sormanız gereken sorulardan biri işletmenizin büyüklüğü SEO stratejinizi etkiler mi?

SEO hakkında bilgi edinmek için kaynaklar arasında araştırma yaptığınızda ve birbirinden farklı görüşler okunduğunuzda, terlemeye başlayabilir ve biraz kararsız kalabilirsiniz. İşletmenizin bu pazarlama çizgisine ne kadar yatırım yapması gerektiğini tam olarak söylemek zor. “Büyük oyuncular” ile mücadele edebilmek için tam teşekküllü bir SEO kampanyasına sahip olmak istiyorsunuz ancak başlangıçta bunu göze alamamanız ya da buna gerekli kaynakları ayıramayacağınızdan endişelenmeniz normal.

Bir arama motoru optimizasyonu stratejisi için farklı büyüklüklerdeki işletmelere uyan tek bir çözüm yok. Büyük ya da küçük her işletme öncelikle belli bazı iş hedeflerini ve hedeflere ulaştıklarında elde etmek istediklerini belirlemelidir. Buradan pazarlama fırsatlarınızı bulmak ve mevcut büyüme büyüklüğünüz ve büyüme hedeflerinizle eşleşen bir strateji belirlemek mümkündür.

İşletmenizin Büyüklüğü SEO Stratejinizi Etkiler mi?

Farklı büyüklükteki işletmelerin SEO çalışmalarını geliştirecek ve daha iyi arama sonucu sıralamaları ve daha fazla trafiği görebilecekleri internet pazarlamacılığının en az bir yönünü uygulayabilirler.

İşletmeniz, SEO hizmetlerini ve stratejilerini geniş bir yelpazede uygulayacak kadar büyük bir bütçeye sahip olmasa da, bir veya iki yöntem belirleyip yatırım yapmak harika bir başlangıç olacaktır. Atılacak küçük adımlar internet pazarlamacılığına hiç yatırım yapmamaktan kesinlikle daha iyidir.

Küçük İşletmelerde SEO Stratejisi

Genellikle bu işletmeler şehrin bir parçası haline gelmiş küçük yerel mağazalar ve/veya yeni girişimlerdir.

Küçük işletmelerin genelde SEO stratejisine ayırabilecekleri küçük bir bütçeleri vardır ve bu bütçe ile arama motoru sıralamasında üst sırada çıkabileceklerini düşünmezler. Özellikle yeni kurulan işletmeler çok kısıtlı bir bütçeye sahiptir. Bu yüzden genellikle işletmelerinin internet pazarlamacılığını ve arama motoru optimizasyonlarını işletme içerisindeki kaynaklarla çözmek isterler. Bu işletmelerin yapması gereken ilk şey, çok değerli olan ve etkili olması için zaman gerektiren arama motoru optimizasyonuna başlamaktır. İşletme bütçesini sadece SEO veya sadece pazarlamaya yatırmak yerine iki alana da aynı anda odaklanmak daha iyi olacaktır.

Temelde iki tür küçük işletme vardır.  Pastahane veya ayakkabı satan bir dükkan gibi fiziksel mağazası olan işletmeler ve fiziksel bir mağazası olmayıp internet üzerinden ürün veya hizmet satan işletmeler.

Fiziksel mağazası olan işletmelerde yerel SEO ve yerel AdWords kampanyaları yapmak, çevrimiçi halkla ilişkiler ve markalaşma konularında iyi sonuçlar verebilir. Bu tür işletmelerin amacı mağazasından alışveriş yapabilecek kullanıcıları bulmaktır. Örnek vermek gerekirse Antalya’daki bir işletme  Trabzon’daki bir kullanıcının arama sonuçlarında çıkmak istemez.

Fiziksel bir mağazası olmayan ve genele hitap eden bir işletme ise bir içerik stratejisi oluşturup, sosyal medya pazarlaması, diğer internet siteleri ile iş birlikleri, AdWords kampanyaları ve tabi ki olmazsa olmaz arama motoru optimizasyonunu aynı anda yürütmelidir.

Orta Ölçekli İşletmelerde SEO Stratejisi

Orta ölçekli işletmelerde bütçe hala büyük bir sorun teşkil etmektedir. Ancak bu şirketler için hangi SEO tekniğinin internet sitelerini daha iyi bir konuma getireceği çok önemlidir. İnternet sitelerini kapsamlı bir SEO denetiminden geçirmek SEO stratejilerini başlatabilecekleri harika bir başlangıç noktasıdır.

Çevrimiçi halkla ilişkiler pazarlaması ve sosyal medya pazarlamasının faydası orta ölçekli işletmeler için halen önem arz etmektedir. Bu tarz işletmeler aynı zamanda uzun vadeli içerik stratejisi oluşturmaya başlamalıdırlar.

Orta ölçekli işletmelerde içerik planlaması, sosyal medya yönetiminin yapılması ve SEO stratejisinin yürütülmesini sağlayacak, bu süreci denetleyecek en az bir internet pazarlamacısı bulunması veya bu işlerin bir SEO ajansına verilmesi işletme açısından faydalı olacaktır.

Büyük İşletmelerde SEO Stratejisi

Büyük işletmeler kapsamlı bir SEO kampanyasını karşılayabilecek bütçelere sahiptirler ve küçük şirketlere benzer iki tür büyük şirket vardır: B2B ve B2C.

İş dünyası organizasyonları (B2B) için dikkat edilmesi gerekilen en büyük alanlar içerik pazarlaması ve teknik SEO’dur. İçerik pazarlamasında vazgeçilmemesi gereken en önemli unsur ise üretilen içeriğin sürekli sosyal medya üzerinden kullanıcılar ile paylaşılması ihmal edilmemeli.

Tüketicilerle iş yapan (B2C) büyük işletmeler, tüketicileri sürekli bir hizmet veya ürün satma eğilimindedirler. Bu nedenle SEO stratejilerinde bir alana odaklanmak yerine, aynı anda birden fazla strateji yürütmelidirler.

SEO için yukarıda bahsedilen internet pazarlama stratejilerini kullanmanın yanı sıra, daha fazla müşteri edinmeye çalışan büyük işletmeler, işletme adı ve markasını korumak için çevrimiçi itibar yönetimine de önem vermelidirler. Halkla ilişkiler, sosyal medyada müşterilere verilen yanıtlar ve hatta oluşturulan içerikler bile işletmenin itibarını korumak için hayati önem taşır.

Bu işletmeler, geleneksel pazarlama yöntemlerine hakim, aynı zamanda yeniliklere açık bir pazarlama ekibine sahip olmalıdır.

İşletme Büyüklüğünüze Göre Doğru SEO Stratejisini Bulmak

İşletmenizin pazarlama bütçesinin ne kadar olduğu önemli değil. Nispeten ucuz internet sitenizi bütçenize göre optimize edebilecek bir SEO stratejisi belirleyebilirsiniz.

Potansiyel müşterileriniz sizi bekliyor. Sınırlı bütçenizi internet ortamında yanlış stratejilere harcarsanız bu müşterileri kaybedebilirsiniz. SEO yapmaya gücünüzün yetmeyeceğini ve sektördeki “büyük çocuklar” ile yarışamayacağınızı düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki SEO’yu daha da göz ardı etmek sizi yarıştığınız ve rakibiniz olan işletmelerin gerisinde bırakacaktır.

Kaynak : https://www.seo.com/blog/does-your-companys-size-affect-your-seo-strategy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...