Ana SayfaSEOGoogle PageSpeed Insights Nedir?

Google PageSpeed Insights Nedir?

-

Google PageSpeed Insights aracı ile sitenizin hızını ölçebilirsiniz. Google tarafından sağlanan bu servis ile sitenizdeki eksiklikleri mobil platformda ayrı masaüstü platformda ayrı olmak üzere inceleyebilirsiniz.

Google Developer tarafından ücretsiz şekilde sunulan PageSpeed hizmeti site yöneticilerinin eksiklerini görmesi ve düzeltmesi için imkan sağlıyor. Yenilenen işleyiş biçimi ve tasarımı ile daha kullanışlı bir hale gelen PageSpeed artık Google Chrome verilerinide sizlere sunuyor.

Mobil ve Masaüstü olarak iki farklı raporlama sunan PageSpeed Insights her iki platform için ayrı raporlar oluşturuyor. Eğer sitenizin mobil deneyimini arttırmak için sub domain olarak mobil.siteadresiniz.com gibi bir adresi oluşturduysanız analiz aracı bunu anlıyor ve testte mobil yönlendirme olarak orayı analiz ediyor. Bu sayede mobil için ayrı Masaüstü için ayrı analiz raporları oluşturuyor ve genellikle ikisininde sorunları farklı çıkıyor. Sebebi ise mobil tarayıcılar ve masaüstü tarayıcıların aynı yeterlilikte olmaması. Ekran boylarında değişim olduğu için sitenizi kullanan kullanıcılarda deneyimler farklılaşabiliyor. Bu sorunları görmeniz için farklı raporlar ile sorunlar özetleniyor. PageSpeed Insights Aracı ile ilgili güncellemeleri ise sitenin alt kısımında bulunan “Yenilikler” bölümünde paylaşılıyor. API bölümü sayesinde ise kendi yazılımlarınıza bu aracı entegre edebilirsiniz.

PageSpeed Insights Google Chrome Verilerini Nasıl Kullanıyor?

Yakın zamanda gelen özellik ile PageSpeed Insights Google Chrome verilerini kullanmaya başladı. Bu özellik sayesinde kullanıcıların sitenizdeki hız ve kullanım deneyimlerini rapora aktarıyor. Özellik şu anda sadece yüksek ziyaretçili sitelerde gösteriliyor. Bu yüzden yeni açılan sitelerde özelliğin görünmesi zaman alabilir. Kullanıcı verileri ile yüksek hızlı test sunucuları arasında büyük farklar oluştuğu için site hızı ölçümleme araçları yanlış sonuçlar verebiliyordu. PageSpeed Insights ise bu sorunu Chrome kullanıcı verileri ile çözüme ulaştırdı.

PageSpeed Insights Önerilerde Bulunuyor

Sitenizin hız ve kullanılabilirlik bakımından eksiklerini ücretsiz şekilde listelerken çözüm önerileri sunuyor. Öneriler açıklayıcı ve net bir biçimde olduğu için sorunları arama motorlarında arattığınızda çözümlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Şöylede bir gerçek var ki ne kadar üstüne titrerseniz titreyin Mobil ve Masaüstü sorunlarında bir şeyler bulacaktır. Google.com sitesini analiz ettiğinizde kendi geliştirdikleri araç kendilerinde hata buluyor.

 

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...