Ana SayfaSEOSearch Console'da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

Search Console’da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

-

İlk kez Kasım ayında sizler ile paylaştığımız Search Console güncellemesi gerçekleşti. Google Search Console‘da artık alan adının tüm etki alanları görülebiliyor. İşte yeni güncelleme ilgili tüm detaylar.

Google Search Console’da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

İlk kez Kasım 2018’de sizlere duyurduğumuz ve birçok kişinin merakla beklediği yeni özellik sonunda aktif oldu. Yeni özellik sayesinde Google Search Console‘da artık alan adının tüm etki alanları görülebiliyor. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Google, bir süre önce bir duyuru gerçekleştirmiş ve artık bir alan adına ait tüm alt alan adları ve etki alanlarının tek bir ekrandan görülebileceğini açıklamıştı. Önceden her bir etki alanı ya da alt alan adları için ayrı ayrı Search Console mülkü oluşturmak gerekirken artık tüm bu işlemler tek bir yerden takip edilebiliyor.

Yeni Search Console Özelliği Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor

Öncelikle tüm etki alanlarını tek bir yerden kontrol edememek tüm site sahiplerinin ortak sorunu. Sitenin adresinde yer alan www veya www kullanılmayan adres, http:// veya https:// kullanılan adres ve tüm alt alan adları için Search Console’da mülk oluşturup bu mülkler ile alakalı bir çok veriyi analiz etmek oldukça zor oluyordu.

Örneğin 100 alt alan adına sahip bir site için tam anlamı ile analiz gerçekleştirmek istenildiğinde, Search Console’a aynı site için 100’den fazla mülk açmak anlamına geliyordu. Ancak bu mülkleri kontrol etmek ve doğru analiz yapmak oldukça zordu. Yeni özellik ile birlikte tüm bu mülkler tek bir çatı altında toplanabiliyor ve tek bir yerden kontrol edilebiliyor.

Yeni özellik hem hataları hızlıca tespit edebilme hem de zaman tasarrufu yapabilme imkanı sunuyor.

Search Console’un Yeni Özelliği Nasıl Kullanılır?

Search Console’un yeni özelliğini kullanabilmek için alt alan adları ile birlikte kullanmak istediğiniz mülkü yeniden Search Console’a eklemeniz gerekiyor. Bunun için ekranın sol üst köşesinde bulunun “Mülk Ekle” butonuna tıklamalısınız.

Search Console'da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor
Search Console’da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

Mülk ekle butonuna tıklandıktan sonra, ekrana gelen bölümde 2 alan yer alıyor. Bu alanlardan “URL ön eki” kısmını kullanırsanız eski şekilde sadece görmek istediğiniz site versiyonunu görebilirsiniz. Google’ın yeni özelliğini kullanmak için sol bölümde yer alan “Alan adı” başlıklı kısıma alan adınızı başında https:// ve www vb. etki alanları olmadan eklemeniz gerekiyor. Bu işlem sitenize ait tüm alt alan adları ve tüm etki alanlarını tek seferde Google Search Console’a eklemenizi sağlar.

Search Console'da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor
Search Console’da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

Devam butonuna tıklandığınızda karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir ekran çıkar. google-site ile başlayan kodu DNS yapılandırma dosyanıza ekleyip Doğrula butonuna tıkladığınızda işleminiz onaylanır ve alan adınız mülklerinize eklenmiş olur. Artık alan adınıza ait tüm alt alan adları ve etki alanlarını tek bir yerden kontrol edebilirsiniz.

Kaynak : Google Webmaster Blog

3 YORUMLAR

  1. […] İngilizce site açarken farklı domain mi olsun, alt alan adı mı olsun, klasör mü olsun gibi bir çok şeyi kendi kendimize sorduk ve araştırdık. Mevcut yapıya geçerken bu yaptığımız araştırmaları göz önünde bulundurarak bir sonuca vardık. Farklı bir alan adı çok istediğim bir şey değildi, yurt dışına kendi markamızla açılmamızın daha iyi olacağını düşünüyordum. Bu düşüncemin temel sebeplerinden bir tanesi tek alan adı olduğu zaman gücünün ve etkisinin daha yüksek olacağını düşünmem. Bunun dışında yönetim kolaylığı, markalaşma sürecinin Türkiye’deki siteyi de etkileyecek olması ayrıca önemliydi. Tabiki bunlar benim öznel fikirlerimdi. Öncelikle yurt dışında bu işi yapan diğer siteleri incelediğimizde neredeyse hepsinin programadı.dil.siteadı.com/işletimsistemi şeklinde bir yapı kullandıklarını gördük. Örnek: instagram.tr.uptodown.com/android, instagram.tr.softonic.com/android ve instagram.tr.aptoide.com gibi. Bunun altında yatan temel sebeplerden bir tanesinin insanların aradığı şeyi başta görmelerinin daha iyi bir geri dönüş alacağıdır. Instagram indir diye arayınca instagram.indir.com/android şeklinde instagram’ı görmek siteye girişleri arttıracaktır. Burada en büyük sorun ise Google Search Console’da her alt alan adı içi farklı bir adres açmaktı. Bunu yapmak için API’ların içerisinde yüzerken Google Search Console’a alt alan adı desteğini getireceğini duyurdu ve şu anda bu özellik aktif oldu.Bknz:https://www.aramamotoru.com/bir-siteye-ait-tum-alt-alan-adlari-search-consolea-eklenebilecek/https://www.aramamotoru.com/search-consoleda-artik-alan-adinin-tum-etki-alanlari-gorulebiliyor/ […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Yoast SEO anahtar kelime sıralama takibi

Yoast SEO anahtar kelime sıralama takibi desteği sunmaya başlıyor

0
Wincher ile yapılan anlaşma sonrasında Yoast SEO anahtar kelime sıralama takibi özelliğini kullanıcılara sunmaya başladı. Yeni özellik ile 10 bin anahtar kelimeye kadar konum...