Ana SayfaSEOSearch Console'da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

Search Console’da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

-

İlk kez Kasım ayında sizler ile paylaştığımız Search Console güncellemesi gerçekleşti. Google Search Console‘da artık alan adının tüm etki alanları görülebiliyor. İşte yeni güncelleme ilgili tüm detaylar.

Google Search Console’da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

İlk kez Kasım 2018’de sizlere duyurduğumuz ve birçok kişinin merakla beklediği yeni özellik sonunda aktif oldu. Yeni özellik sayesinde Google Search Console‘da artık alan adının tüm etki alanları görülebiliyor. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Google, bir süre önce bir duyuru gerçekleştirmiş ve artık bir alan adına ait tüm alt alan adları ve etki alanlarının tek bir ekrandan görülebileceğini açıklamıştı. Önceden her bir etki alanı ya da alt alan adları için ayrı ayrı Search Console mülkü oluşturmak gerekirken artık tüm bu işlemler tek bir yerden takip edilebiliyor.

Yeni Search Console Özelliği Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor

Öncelikle tüm etki alanlarını tek bir yerden kontrol edememek tüm site sahiplerinin ortak sorunu. Sitenin adresinde yer alan www veya www kullanılmayan adres, http:// veya https:// kullanılan adres ve tüm alt alan adları için Search Console’da mülk oluşturup bu mülkler ile alakalı bir çok veriyi analiz etmek oldukça zor oluyordu.

Örneğin 100 alt alan adına sahip bir site için tam anlamı ile analiz gerçekleştirmek istenildiğinde, Search Console’a aynı site için 100’den fazla mülk açmak anlamına geliyordu. Ancak bu mülkleri kontrol etmek ve doğru analiz yapmak oldukça zordu. Yeni özellik ile birlikte tüm bu mülkler tek bir çatı altında toplanabiliyor ve tek bir yerden kontrol edilebiliyor.

Yeni özellik hem hataları hızlıca tespit edebilme hem de zaman tasarrufu yapabilme imkanı sunuyor.

Search Console’un Yeni Özelliği Nasıl Kullanılır?

Search Console’un yeni özelliğini kullanabilmek için alt alan adları ile birlikte kullanmak istediğiniz mülkü yeniden Search Console’a eklemeniz gerekiyor. Bunun için ekranın sol üst köşesinde bulunun “Mülk Ekle” butonuna tıklamalısınız.

Search Console'da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor
Search Console’da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

Mülk ekle butonuna tıklandıktan sonra, ekrana gelen bölümde 2 alan yer alıyor. Bu alanlardan “URL ön eki” kısmını kullanırsanız eski şekilde sadece görmek istediğiniz site versiyonunu görebilirsiniz. Google’ın yeni özelliğini kullanmak için sol bölümde yer alan “Alan adı” başlıklı kısıma alan adınızı başında https:// ve www vb. etki alanları olmadan eklemeniz gerekiyor. Bu işlem sitenize ait tüm alt alan adları ve tüm etki alanlarını tek seferde Google Search Console’a eklemenizi sağlar.

Search Console'da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor
Search Console’da Artık Alan Adının Tüm Etki Alanları Görülebiliyor

Devam butonuna tıklandığınızda karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir ekran çıkar. google-site ile başlayan kodu DNS yapılandırma dosyanıza ekleyip Doğrula butonuna tıkladığınızda işleminiz onaylanır ve alan adınız mülklerinize eklenmiş olur. Artık alan adınıza ait tüm alt alan adları ve etki alanlarını tek bir yerden kontrol edebilirsiniz.

Kaynak : Google Webmaster Blog

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?