Ana SayfaSEOGoogle Search Console'da Alt Alan Adlarını Tek Raporda Görebileceksiniz

Google Search Console’da Alt Alan Adlarını Tek Raporda Görebileceksiniz

-

Yaklaşık 4 ay önce açıkladığı Google’ın gelecek planları arasında yer alan bir alan adına ait tüm alt alan adlarının aynı rapor içerisinde görüntüleme özelliğinin başlayacağı tarihi duyurdu. Alt alan adı kullanan sitelerin önemli bir problemi olan alt alan adlarını farklı farklı raporlarda incelenmesi spesifik verilere ulaşmayı sağlasa da yönetimi oldukça zor hale getiriyor. Hali hazırda bir alan adının alt alan adlarını takip etmek için farklı mülkler açmanız gerekiyor. Bu yenilik ile Google Search Console’da alt alan adlarını tek raporda görebileceksiniz.

Tüm Alt Alan Adları Tek Raporda İncelenebilecek

Google Search Console yakında tek bir mülkte alt alan adları dahil tüm arama verilerini ana sayfa URL’sinde tanımladıkları mülke atayacak. Şu anda, bir web sitesinde birden fazla alt alan adı varsa, kullanıcıların her bir alt alan adına ait mülkün verilerini farklı performans raporlarında görüntülemesi gerekiyor.

Tüm sayfa metrikleri, bir kullanıcının Google Arama tarafından yönlendirildiği URL’nin performans raporlarına eklenir. Google Search Console, şu an ayrı ayrı mülklerden ulaşılan mobil ve masaüstü sürümleri gibi birden fazla özellikten gelen verileri yakında tek bir URL’de raporu altında birleştiriyor. Bu, sayfa metriklerinin Google Arama tarafından yönlendirilen URL yerine, Google tarafından seçilen bir kanonik URL‘ye aktarılacağı anlamına gelir.

Bir Siteye Ait Tüm Alt Alan Adları Search Console’a Eklenebilecek

Google Search Console'da Alt Alan Adlarını Tek Raporda Görebileceksiniz
Google Search Console’da Alt Alan Adlarını Tek Raporda Görebileceksiniz

Bu değişiklik, site sahiplerinin tek bir içerik için tüm verileri tek bir yerde görmelerini sağlayacak. Aynı zamanda ayrı konumlandırılmış mobil ve AMP sayfalarına sahip siteler için de geçerlidir. AMP ve mobil uyumlu raporlardan elde edilen veriler aynı mülkte gösterilecek.

Google Search Console URL Denetleme Aracını Daha Kullanışlı Hale Getiriyor

Google Search Console’da Tüm Alt Alan Adlarının Tek Raporda Birleştirilmesi Ne Zaman Başlayacak?

Google’ın planı, tüm performans verilerini mart ayı sonuna kadar tek bir mülke aktarılmasını sağlamak. Google Search Console kullanıcıları, geçiş sırasında birkaç hafta boyunca eski ve yeni raporları ayrı ayrı görüntüleme seçeneğine sahip olacaklar. Birleşik veriler geçmişe dönük veriler de sağlayacak ve Ocak 2018’e kadar veri alınabilecek.

Kullanıcıların Göreceği Değişiklikler

  • Kullanıcılar bir URL düzeyinde kanonik olmayan (yinelenen) URL’lerden kanonik URL’ye olan trafik değişimini görürler.
  • Mülk düzeyinde, kullanıcılar alternatif mülklerdeki verileri “kanonik özellik” olarak değiştirilmiş olarak görecekler.
  • AMP mülk trafiği çoğu durumda sıfıra düşecek.
  • Kullanıcılar veriyi cihaza, arama görünümüne, ülkeye ve diğer boyutlara göre hiçbir bilgiyi kaybetmeden filtreleyebilecekler.
  • Google değişikliğe hazırlık yapmak için kullanıcılara oluşturulan özel trafik raporlarını değiştirmelerini öneriyor.

Son olarak, Google’ın belirli bir sayfanın kanonik URL’sini ne değerlendirdiğinden emin değilseniz, URL denetleme aracıyla öğrenebilirsiniz.

KAYNAK: Google Webmaster Central Blog

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...