Ana SayfaSEOBir Siteye Ait Tüm Alt Alan Adları Search Console'a Eklenebilecek

Bir Siteye Ait Tüm Alt Alan Adları Search Console’a Eklenebilecek

-

Google’ın üzerinde çalıştığı yeni güncelleme sayesinde bir siteye ait tüm alt alan adları Search Console’a eklenebilecek. Site yöneticileri sitelerine ait alt alan adlarını Search Console’a tek tek eklemek yerine geliştirilen yeni sistem sayesinde alt alan adlarını Search Console‘a otomatik olarak ekleyebilecekler.

Bir Siteye Ait Tüm Alt Alan Adları Search Console’a Eklenebilecek

Google Search Console üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Site sahiplerinin Search Console’a alt alan adlarını ekleme hakkında çağrılarına kulak veren Google, yaptığı açıklamada bu konu hakkında bir çalışma başlattıklarını belirtti. Google eğer bu güncellemeyi gerçekleştirirse artık bir siteye ait tüm alt alan adları Search Console’a eklenebilecek.

Search Console hakkında bilgi sahibi insanların aklına “Zaten alt alan adlarını Search Console’a ekleyebiliyoruz.” şeklinde düşüncesi gelebilir. Evet Search Concole’a zaten alt alan adları eklenebiliyor. Fakat bir siteye ait birçok alt alan adı olabilir. Bu alt alan adlarını Search Console’a eklemek ve takibini gerçekleştirmek oldukça zor olacaktır. Tam da bu noktada Google, “Domain Mülkü” olarak adlandırdığı yeni bir web mülkü türü oluşturdu.

Bu yeni mülk türü sayesinde, bir mülk Search Console’a eklendiğinde o mülke ait tüm protokoller ve alt alan adları da Search Console’a eklenecek.

Örneğin alan adımızı “indir.com” olarak tanımlayacak olursak, indir.com’u, indir.com’un herhangi bir alt alan adını ve indir.com’un yayınlandığı tüm protokolleri (https://www.indir.com, http://indir.com, http://dyned.indir.com/windows ve çok daha fazla varyasyon) Search Console‘da görülebilecek.

Yani Google, Alan adının tüm kullanım süresi boyunca içerdiği tüm URL’lere ilişkin verileri tek bir sayfadan görebilecek. Site sahipleri Search Console’da ana alan adına ait son 2 aydaki verileri görebilirken, alt alan adına ait verilerin sadece son ayını görebilecek.

Site sahipleri isterlerse alt alan adını Search Console’a ana alan adından bağımsız şekilde de ekleyip analiz edebilecekler. Yeni güncelleme şimdilik sadece Google tarafından kullanıma davet edilen kişiler tarafından kullanılabiliyor. Yani yeni özellik şuanda gerçek kişi ve siteler üzerinde test ediliyor. Bu da demek oluyor ki çok yakın zamanda bu özelliği herkes kullanabilecek.

1 Yorum

  1. […] İngilizce site açarken farklı domain mi olsun, alt alan adı mı olsun, klasör mü olsun gibi bir çok şeyi kendi kendimize sorduk ve araştırdık. Mevcut yapıya geçerken bu yaptığımız araştırmaları göz önünde bulundurarak bir sonuca vardık. Farklı bir alan adı çok istediğim bir şey değildi, yurt dışına kendi markamızla açılmamızın daha iyi olacağını düşünüyordum. Bu düşüncemin temel sebeplerinden bir tanesi tek alan adı olduğu zaman gücünün ve etkisinin daha yüksek olacağını düşünmem. Bunun dışında yönetim kolaylığı, markalaşma sürecinin Türkiye’deki siteyi de etkileyecek olması ayrıca önemliydi. Tabiki bunlar benim öznel fikirlerimdi. Öncelikle yurt dışında bu işi yapan diğer siteleri incelediğimizde neredeyse hepsinin programadı.dil.siteadı.com/işletimsistemi şeklinde bir yapı kullandıklarını gördük. Örnek: instagram.tr.uptodown.com/android, instagram.tr.softonic.com/android ve instagram.tr.aptoide.com gibi. Bunun altında yatan temel sebeplerden bir tanesinin insanların aradığı şeyi başta görmelerinin daha iyi bir geri dönüş alacağıdır. Instagram indir diye arayınca instagram.indir.com/android şeklinde instagram’ı görmek siteye girişleri arttıracaktır. Burada en büyük sorun ise Google Search Console’da her alt alan adı içi farklı bir adres açmaktı. Bunu yapmak için API’ların içerisinde yüzerken Google Search Console’a alt alan adı desteğini getireceğini duyurdu ve şu anda bu özellik aktif oldu.Bknz:https://www.aramamotoru.com/bir-siteye-ait-tum-alt-alan-adlari-search-consolea-eklenebilecek/https://www.aramamotoru.com/search-consoleda-artik-alan-adinin-tum-etki-alanlari-gorulebiliyor/ […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Core Web Vitals Google sıralama kriteri

Core Web Vitals Google sıralama kriteri mi?

0
Core Web Vitals, Google'ın bir web sayfasının kullanıcı deneyimi açısından ne kadar iyi ne kadar kötü olduğunu gösteren temel bir veridir. "Core Web...