Ana SayfaSEOWeb Tasarımda Yapılan SEO Hataları

Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları

-

Her an değişebilen SEO algoritmalarını takip etmek ve web siteleri güncel tutmanın önemi gün geçtikçe artarken Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları arasında hangilerinin yaygın olduğuna göz atalım istedik.

Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları

Anahtar Kelimeler

SEO yapmaya başlamak için karar verilmesi gereken ilk konulardan biri, arama motorlarında hangi kelimelerde üst sıralarda olmak istediğinizdir. Bu konuda sanıldığı kadar da özgür değilsiniz aslında. Çünkü yanlış anahtar kelime seçimleri, Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları arasındaki en yaygın hatalardan biri. Bunun için anahtar kelimelerinizi belirlemeden önce Ubersuggest, Semrush, Searchmetrics ve Keyword Tool gibi araçlar ile incelemeler yapmak doğru kelimeleri seçmenize yardımcı olacaktır. Bu noktada hedef kitlenin de göz önünde bulundurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Anahtar kelimenin belirlenmesinin ardından kullanımının da doğru planlanması önem taşıyor. Anahtar kelimenin yoğunluğu SEO başarının artmasını sağlamıyor ne yazık ki. Bu nedenle az veya fazla olmayacak şekilde yeterli bir dağılım planlaması gerekiyor.

Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları arasındaki bir diğer yaygın hata ise içeriklerin belirlenen anahtar kelimelerle ilgili olmaması. Google, içeriklerin de anahtar kelimelerle uyumlu olup olmamasına dikkat ediyor ve Google’ı kandırmak pek de mümkün olmuyor.

İçerik Kalitesi

Google’ın affetmediği ve sıklıkla yapılan hatalardan biri de içeriğin kalitesine yeterli özenin gösterilmemesi oluyor. Bir içeriğin kopyalanmış olması, özgün olmaması, kaynak gösterilmemesi gibi noktalar sitenize eksi puan olarak yansıyacaktır. Bunun yerine anahtar kelimelerinizle uyumlu, hedef kitlenize yönelik, size özel özgün ve anlamlı içerikler üretmeye zaman ve emek harcamanın karşılığında Google’ın sevdiği siteler arasında yer almanız kaçınılmaz.

Etiketler

Arama motorları sitenizdeki görselleri alt etiketlerden tanımlayabilir. Bu nedenle görselinizi Google’a tanıtacak bir alt etiket belirtmeniz oldukça önemli. Bunun yanı sıra başlık etiketleri kullanmak ve meta açıklamaları olmazsa olmaz temeller arasında yer alıyor. Ancak bunlar da Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları arasında sıklıkla karşılaşılıyor.

Responsive Tasarım

Mobil kullanım oranlarının gün geçtikçe arttığını ve bununla birlikte web sitelerin mobil uyumlu olmasının öneminin de arttığını her fırsatta hatırlatıyoruz. Responsive tasarım çalışması yapılmayan sitelerin SEO yarışında geride kalmaması için web tasarım aşamasında bu konunun da ele alınması şart.

Sosyal Medya Etkisi

Sosyal medyanın görmezden gelinemeyecek bir gücü olduğunu biliyoruz. Artık sosyal medya hesaplarının da bir uzman desteğiyle profesyonel olarak yönetilmesi, hedef kitleye ulaşılması ve etkileşim oluşturulması konusunda oldukça verimli sonuçlar doğuruyor. Çeşitli stratejilerle kullanıcıların sosyal medya hesaplarından web sitesine yönlendirmesi de ziyaretçi sayınızın artmasına yardımcı olacaktır. Web sitesi tasarımında da sosyal medya hesaplarının logolarının eklemesi ve doğru linklere yönlendirilmesi de unutulmamalıdır.

Sosyal Medya ile SEO İlişkisi

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...