Ana SayfaSEOMobil Hız Optimizasyonu Süreklilik Sağlamalı

Mobil Hız Optimizasyonu Süreklilik Sağlamalı

-

Mobil öncelikli indeksleme haberleri gelmeye başladığı zamandan itibaren mobil çalışmalarının önemli olduğunu her fırsatta konuşuyoruz. Dijital pazarlama dünyasında oldukça ön planda olan mobil öncelik ve dolayısı ile mobil hız optimizasyonu ile ilgili Google bir makale yayınladı ve önemli bilgiler paylaştı.

Mobil Öncelikli İndeksleme Sonrası En Çok Karşılaşılan 2 Sorun

Mobil Hız Optimizasyonu Tek Seferlik Bir Çalışma Değil

Google, site sahiplerini mobil hızı tek seferde tamamlanıp bitmiş bir düzeltme olarak düşünmemeye yönlendirir. Site sahipleri ve yöneticileri için mobil hız optimizasyonu sürekli devam eden bir öncelik olmalı.

Google Müşteri Çözümleri (Google Customer Solutions) başkanı Mary Ellen Coe, mobil hızın neden daha ciddiye alınması gerektiğini açıklayan bir makale yayınladı.

“İşletme türleri kadar büyüme stratejisi olsa da, hemen hemen her işletmenin geliştirebileceği bir alan var: mobil web.”

İşletmelerin mobil bir varlığa sahip olması artık yeterli değil, büyümek için hızlı mobil deneyimler sunmaya başlamaları ve bunu sürekli hale getirmeleri gerekir. İnsanların %54’ü bir markanın ve bir sitenin mobil versiyonunda yükleme süresi arttıkça hayal kırıklıklarının da arttığını söylüyor.

Bu amaçla, mobil yükleme sürelerindeki bir saniyelik bir gecikme, dönüşüm oranlarını negatif olarak %20’ye kadar etkileyebilir. Tersini düşünürsek, hızlı bir mobil deneyim müşterileri çekmeye ve mevcut müşterileri elde tutmaya yardımcı olabilir.

Mary Ellen Coe “Milisaniyeler milyonlar kazandırabilir.” diyor. Bir site bugün mobilde ne kadar hızlı olursa olsun, mobil hız optimizasyonu devam eden bir öncelik değilse ve süreklilik sağlanmazsa sonuçta zaman içinde düşüş olacaktır.

Google’ın Yeni Test Sitemi Aracı

Mobil sitenizin hızına gelince, kaynaklarınızı nereye yatırmanız gerektiğine karar veren Google, Site Test Etme(Test My Site) aracını önerir. Site Test Etme aracı tamamen yeniden inşa eden bir sürüm bu hafta başlarında yayınlandı.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...