Ana SayfaPazarlamaGoogle My Business İşletmelerin Kendi Mekanlarına Video Ekleyebilmesine İzin Verdi

Google My Business İşletmelerin Kendi Mekanlarına Video Ekleyebilmesine İzin Verdi

-

Google My Business, paylaşmak istediğiniz işletme bilgilerinizi Google Haritalar üzerinde görebilmeniz için yerel bir işletme olduğunuzu Google’da doğrulamanız ve ilgili kişilere ulaşmanızı sağlayan Google platformudur. Googel My Business (Google Benim İşletmem) üzerinde işletmeniz ile ilgili vermiş olduğunuz bilgiler arama sonuçlarında, Google Haritalar’da ve Google Earth üzerinde görünecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Google My Business üzerindeki yer uzantılarını kullanarak vereceğiniz AdWords reklamlarınızda işletmenizin konumunu paylaşabilirsiniz. Yer uzantıları, müşterilere yerel işletmenizle iletişim kurmalarına yardımcı olmak için işletmenizin adını, adresini ve telefon numarasını reklamınızla birlikte gösterir. Aynı zamanda herhangi bir web sitesi olmayan işletmeler, Google My Business ile işletmelerini doğruladıktan sonra günlük reklam yönetimi gerektirmeyen AdWords Express ile diledikleri gibi reklam verebilir.

Yakın zamana kadar işletme sahipleri lokasyon ekleyip, şirket ile ilgili genel bilgileri ve iletişim bilgilerini paylaşıyor ve iç mekan, dış mekan, ekibimiz vb şekilde kategorilendirilmiş alanlarda fotoğraflar ile destekliyorlardı.

Şimdilerde ise işletme sahiplerinin Google My Business yönetim paneli üzerinden işletmeleriyle ilgili videolar yüklemesine ve müşteriler tarafından yüklenen videoları izlemesine olanak tanıyan özelliği ile paylaşılan videoların da fotoğraflar gibi işletme bilgileri içerisinde yer almasını sağlıyor.

İşletmelerin kendi oluşturdukları mekanlara video yükleyebilme özelliği yepyeni bir özellik olarak ön plana çıkıyor. Eklenen bu yeni özellik önümüzdeki süreçte etkin bir pazarlama aracı olarak kullanılanabilir. İşletme ziyaretçilerinin ilgili videoları herhangi bir işletmeye yükleyebilmesinin ise geçtiğimiz yıl başlayan bir uygulama olduğunu hatırlatalım. Özetle Google My Business İşletmelerin Kendi Mekanlarına Video Ekleyebilmesine İzin Verdi.

Google My Business İşletmelerin Kendi Mekanlarına Video Ekleyebilmesine İzin Verdi

Google My Business ile kendi yönettiğiniz konumlara eklediğiniz videoların uzunluğu 30 saniye uzunlukta olabilir ve Google My Business Kontrol Panelinin genel sekmesinde görünür. Müşteri tarafından yüklenen videolar “müşteri” sekmesinde bulunabilirken, işletme sahibi tarafından yüklenen videolar “sahibi tarafından” sekmesinde bulunabilir.

Google My Business Video Desteği
Google My Business Video Desteği Vermeye Başladı

Alternatif olarak,kimin eklediğinden bağımsız olarak tüm videolar “Videolar” sekmesinde birlikte görüntülenebilir. Videoların Google My Business kontrol panelinde yer alması 24 saate kadar sürebilir, bu nedenle videonuzu yükledikten sonra hemen göremiyorsanız endişelenmeyin, biraz zaman geçmesini bekleyin. Videoların yüklenmesi tamamlandıktan sonra fotoğraflarının yanında görünmeye başlayacak.

Açıkça belirtilmemiş olmakla beraber, videoların görüntülenmesi biraz zaman almasının sebebi yayınlanmadan önce kontrolden geçirilmesi gerekliliğidir. İşletmelerin uygun olmayan videolarını kendi Google My Business sayfalarından uzak tutmaları için başka bir yol da onları olumsuz olarak bildirmektir.

Google’ın bir sonraki adımında mobil desteği Google My Business videolarına getirmek ve yeni müşteri videoları için bildirimler göndermek olarak görünüyor.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-business-now-lets-users-upload-videos/231777/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...