Ana SayfaSEOGoogle Mobil Aramalarda Hız Artık Önemli Bir Sıralama Faktörü

Google Mobil Aramalarda Hız Artık Önemli Bir Sıralama Faktörü

-

Temmuz 2018’den itibaren Google mobil arama sonuçlarında mobil sayfa hızını bir sıralama faktörü olarak kullanmaya başlayacak.

Google, mobil arama için tasarlanmış yeni bir sıralama algoritması duyurdu. Yapılan bu güncelleme Google tarafından paylaşılan duyuruda “Hız Güncellemesi (Speed Update)” olarak adlandırıyor ve tüm Google aramaları içerisinde etkilenecek arama sorgularının küçük bir yüzdeye tekabül edeceğini de paylaşıyor. Aynı zamanda “sadece en yavaş deneyimi kullanıcılara ulaştıran” sayfaların bu hız güncellemesinden etkileneceğini söylüyor.

Güncelleme Temmuz 2018’de yayınlanmaya başlayacak, bu nedenle web yöneticilerinin web sayfalarını hazırlamak ve gerekli düzenlemeleri yapmak için önlerinde yeterli zamana sahipler.

Google, sayfa hızını ölçmek ve iyileştirmeler yapmak için yeni güncellenmiş PageSpeed raporunu ve LightHouse gibi araçları kullanmanızı önerir.

Google’ın Zhiheng Wang ve Doantam Phan şunları yazdı:

“Hız Güncellemesi dediğimiz gibi, yalnızca yavaş deneyimi kullanıcılarına sunan sayfaları etkileyecek ve yalnızca küçük bir yüzdeli arama sorgusunu etkileyecektir. Sayfayı oluşturmak için kullanılan teknoloji ne olursa olsun, aynı standardı tüm sayfalara eşit olarak uygular. Arama sorgusunun amacı halen çok güçlü bir işarettir, bu nedenle yavaş olmasına rağmen alaka düzeyi yüksek içeriğe sahip sayfalar sıralamaya devam edebilir.”

Mobil Aramalarda Hız Sıralama Faktörü Haline Geliyor

PageSpeed Insights raporu Chrome Tarayıcı’ndan gelen verileri kullandığı için, daha küçük siteleri güvenilir şekilde ölçmek için yeterli veriye sahip olmadığından, raporun hız kısmı bu kullanıcılar için kullanılamıyor. Optimizasyon puanları hala mevcut, ancak bu durum sitelerin yavaş sayfaları olup olmadığına bakmasına izin vermek için hala yeterli değil.

2010’a geri dönersek Google, sayfa hızının bir sıralama faktörü olduğunu ancak “yalnızca masaüstü aramalarının odağında olduğunu” söyledi. Şimdi yapılan açıklamada Temmuz 2018’den sonra mobil sayfalarınızın ne kadar hızlı olduğunu inceleneceği ve mobil aramada bir sıralama faktörü olarak değerlendirileceğini paylaştı. Google, yıllardır mobil sayfa hızına bakmayı vaat ediyor ve yavaş yavaş uygulamaya alıyor.

Bu sıralama faktörlerinin masaüstü aramalarda da geçerli olup olmayacağı henüz belli değil; ancak Google ile sayfaları kontrol etmeyi sürdürüyor ve yapılacak değişiklikleri paylaşmaya devam ediyor.

KAYNAK: https://searchengineland.com/google-speed-update-page-speed-will-become-ranking-factor-mobile-search-289904

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...