Ana SayfaSEOPageSpeed Insights, Chrome kullanıcılarının verilerinden yararlanacak!

PageSpeed Insights, Chrome kullanıcılarının verilerinden yararlanacak!

-

Google, sayfalarının ne kadar hızlı yüklendiğine ilişkin daha fazla bilgi vermek için PageSpeed Insights aracını yeniledi.

Google, PageSpeed Insights aracını, Chrome kullanıcı deneyimi raporundaki verileri kullanacak şekilde güncellendiğini açıkladı. Bu güncelleme ile beraber, aracın, internette popüler yerlerde yaşayan gerçek Chrome kullanıcılarından metrikler aldığı anlamına geliyor.

Güncellemenin gelmesinin ardından pagespeed aracı, sitenizin kullanıcı memnuniyetini artırmanız için, gerçek kullanıcı verilerine göre sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini gösteriyor.

Sayfaların derecelendirilme seviyeleri;

  • Hızlı: Metriğin değeri, tüm sayfalar arasında en hızlı üçüncü sırada.
  • Ortalama: Metriğin değeri, tüm sayfalar arasında ortalarda.
  • Yavaş: Metriğin değeri, tüm sayfalar arasında en yavaş üçüncü sırada.

PageSpeed Insights Özellikleri

  • Hız puanı çıkartır. Sayfayı Hızlı, Orta veya Yavaş olarak kategorize eder. Bu, iki metriğin değerine bakarak belirlenir: FCP ve DCL. Her iki metrik de kategoride de en üst üç sayfadan biri ise, sayfa hızlı kabul edilir.
  • Optimizasyon puanı çıkartır. Sayfanın performansına göre, iyi, orta veya düşük olarak sınıflandırır. Puanı çıkartırken yaparken, bir geliştiricinin sayfanın görünümünü ve işlevselliğini korumak istediğini var sayar.
  • Sayfa Yükleme Dağıtıımları bölümü, sayfanın FCP ve DCL değerlerinin nasıl dağıtıldığını gösterir.. Bu değerler, Chrome kullanıcı deneyim raporundaki veriler karşılaştırılarak; Hızlı (en üstteki üç’ten biri), Orta (ortada bir yerlerde) ve Yavaş (alttaki üç’ten biri) olarak kategorilere ayrılır.
  • Optimizasyon Önerileri, bu sayfaya uygulanabilecek en iyi optimizasyonların bir listesidir. Sayfa hızlıysa, bu öneri varsayılan olarak gizlidir, çünkü sayfa veri grubundaki tüm sayfaların en üstteki 3 sayfadan biridir.

FCP: Gelen İçerik Görüntüsüne göre sitenin hızı ölçülüyor.

DCL: Yüklenen DOM içeriği olarak lanse ediliyor.

indir.com‘un PageSpeed Insights değerleri;

indircom-pagepeed-insights

 

Fakat, Chrome kullanıcı deneyiminden bütün siteler faydalanamıyor. Bu verilere ulaşmanız için, belirli bir kitleye sahip olmanız gerekli.

Örnek olarak, internette gezinirken bulduğumuz bir sitenin PageSpeed Insights raporu;

ornek-site-pagepeed-insights

 

Gördüğünüz gibi, indir.com’daki gibi Hız, Optimizasyon ve Sayfa Yükleme Dağıtımlarını göstermiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...