Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Google Rehabilitasyon Merkezi Reklamlarını Yasakladı

Bağımlıların sağlığı için Rehabilitasyon çok önemli ve kimi yerde uçuk fiyatlı olan merkezlerin reklamlarını artık Google yayınlamayacak. Yapılan açıklamaya göre insanların zaaflarından yararlanarak haksız kazanç elde eden ve tedavide bulunmayan firmalar olduğunu ve bunların önüne geçmek için Rehabilitasyon ile ilgili reklamlarını kaldırıldığını ve bir daha kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Rehabilitasyon Reklamları Neden Yasaklandı?

Şuan sadece iki ülkede Rehabilitasyon reklamları yasaklanmış durumda ancak beklentimiz tüm Dünyayı etkileyecek bir yasaklama yönünde, ABD ve İngiltere sınırları içerisinde bu reklamları görmeniz imkansız. Tüm bunlara sebep olan şeyin Google’ın davalara maruz kalması olabilir, Google reklamlar sayesinde arama sonuçlarında en üstte bulunan reklam alanında yer bulma şansı bulabilirsiniz ve insanların tercih ettiği üzere 1. sırada hangi site varsa güvenilirdir diyerek siteye girdiği için Google aslında tedavi etmeyen Rehabilitasyon merkezlerine insanlarını yönlendirmiş oluyor.

Reklamlar Google’ın Politikalarına Uymuyor! 

Google politikaları gereği yararlı siteler başta olmalı. Yıllardır geliştirdiği ve her geçen gün güncellediği Arama Motoru alt yapısını doğru içeriğe göre şekillendiriyor yani Google için paradan önemli olan şey ise Google arama sonuçlarının doğruluğudur. Sahte Rehabilitasyon merkezleri açıp Google’ın Adwords servisinden yararlanarak kolay bir şekilde aramalarda başa çıkmayı başaran ve insanları tedavi etmeyen siteleri  engellemek amacı ile bu tür reklamları yasakladı.

Sigara, uyuşturucu, alkol gibi maddelere bağımlı insanların zaaflarını kullanarak haksız kazanç sağlamaya çalışan ABD ve İngiltere gibi ülkelerde faaliyet gösteren firmaların yanlış yönlendirme ve aldıkları paranın karşılığında insanları tedavi etmediği için reklamların tümüne engel konulmuş durumda. Sadece kullanıcılar tarafından değil bağımlı insanları bu maddelerden kurtarmak için yardım etmek isteyen insanların parasına da göz diken şirketler yüz binlerce dolar parayı bağış olarak kasalarına indirdiğinden söz ediliyor.

Yasaklanan AdWords Kelimeleri

Google ise bu duruma sessiz kalmayarak “Rehab Me” (Beni Tedavi Et),  “Alcohol Treatment” (Alkol Bağımlılığı Tedavisi), “Smoking cessation treatment” (Sigara Bağımlılığı Tedavisi) gibi aramaların sonuçlarında reklamları kaldırarak daha doğru bilgiye reklam algoritması ile ulaşılamayacağını kanıtladı. Google yasaklamaları hiç bir uyarı yapmadan yapmış olması ise reklam verenler tarafından tartışılan bir konu olarak ortaya çıktı.


Google AdWords Reklam Uzantıları – Bölüm 1

 

Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.