Ana SayfaSEMGoogle AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 1: Site Bağlantısı Uzantısı

Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 1: Site Bağlantısı Uzantısı

-

Bölüm-1


Dijital pazarlama denince akla gelen ilk maddelerden biri SEM. Google AdWords reklam sisteminde birçok reklam modeli mevcut. Arama ağı reklamcılığı (SEM), Google Display Network, Youtube Reklamları, Mobil Uygulama Reklamları, Gmail Reklamları gibi dijitalin her alanına dokunan platformlarda doğru bir hedefleme stratejisi ile markanıza dijital pazarlama alanında önemli bir ivme kazandırabilirsiniz.

Arama ağı reklamcılığı; Google ve arama ağı iş ortağı web sitelerinden oluşan bir ağdır. Arama Ağı’nda reklam yayınladığınızda, reklamınız arama sonuçlarında, haritalarda ve Alışveriş gibi diğer Google sitelerinde gösterilir. Arama ağında reklam maliyetlerinizi düşürmek için doğru kurgu önemlidir. Google bu doğrultuda reklamlarınızı “kalite puanı” adını verdiği algoritma ile puanlar. Kalite puanına etki eden önemli unsurlardan bir tanesi de tıklama oranıdır. Seçtiğiniz anahtar kelimeler ve bu kelimelerinizin reklam metni ile olan ilişkisi önemli bir metriktir.

Reklamlarınızın Google’da kapsadığı alan ve bu noktada kullandığınız uzantılar kullanıcının reklama tıklamasında öne çıkan bir etken haline geliyor. Google’ın arama ağında oluşturduğunuz reklam metinlerinde 30 karakter başlık1, 30 karakter başlık2 ve 80 karakter açıklama karakter izni bulunuyor. Bunun yanı sıra reklam uzantılarını kullanarak reklamlarınızı daha geniş olarak kullanılara gösterebilirsiniz. Bu yazı dizisinde uzantı tiplerini, nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradıkları ile alakalı konuları ele alacağız.

Site Bağlantısı Uzantısı

Google arama ağı reklamlarınıza sitenizin alt sayfa bağlantılarını eklemek için site bağlantısı uzantıları oluşturabilirsinmiz. Site bağlantıları, kullanıcıları sitenizdeki belirli sayfalara (hakkımızda, iletişim, ürünler, hizmetler gibi bilgilerin yer aldığı sayfalara) yönlendirebilir. Reklamı gören kullanıcı bağlantılarınıza tıkladığında veya dokunduğunda, ilgili sayfaya doğrudan ulaşabilir.

Nasıl Gösterilir?

Site bağlantıları sorgu yaptığınız cihaza, konumunuza gibi faktörlere bağlı olarak çeşitli şekillerde gösterilir. Uzantı olarak 2 ila 6 bağlantı ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz bu bağlantılar, aynı satırda görüntülenebileceği gibi reklamınızın iki satırında da yer alabilir.

Site bağlantısı uzantıları mobil cihazınızda veya bir tablet cihazda 8 bağlantı olarak gösterilebilir. Bu bağlantılar belirli bir döngü biçiminde, tek satırda yan yana yer alır. Bu bağlantıları gören kullanıcılar, site bağlantılarına göz atmak için döngü üzerinde sağa veya sola kaydırabilir. Eğer reklamınız en üst konumda görüntüleniyorsa, site bağlantılarınız her satırda olacak şekilde, dokunulabilir bir satırda daha belirgin olarak gösterilebilir.

google-reklam

Öne Çıkan Avantajlar

  • Güncelleme kolaylığı: Bağlantı metnini ve gideceği URL’leri siz belirlersiniz ve istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.
  • Raporlama: Site bağlantılarınızın kaç kez görüntüleme aldığını ve kaç tıklama aldığını öğrenebilirsiniz. Böylece verileri karşılaştırma olanağı sağlarsınız.
  • Düzenleme Olanağı: Site bağlantılarınızı, raporları ve performans istatistiklerini sıfırlamadan düzenleyebilirsiniz.
  • Mobil için özelleştirme: Mobil cihazlarda için optimize edilmiş site bağlantıları oluşturabilirsiniz.
  • Zaman Planlaması: Site bağlantılarınızı dilediğiniz saat ve gün aralığında gösterebilirsiniz.

Maliyet

Site bağlantılarını tamamen ücretsiz olarak ekleyebilirsiniz. Eğer kullanıcı bu bağlantıya tıklarsa, tıklama maliyetiniz ne ise onunla maliyetlendirilirsiniz.

Bölüm-2’de açıklama uzantısı ve  ek açıklamalı snippetlardan bahsedeceğiz.

#1 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 1: Site Bağlantısı Uzantısı

#2 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 2: Açıklama Metni Uzantıları

#3 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 3: Mesaj Uzantısı

#4 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 4: Telefon Uzantısı

#5 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 5: Yer Uzantısı

#6 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 6: Ek Açıklamalı Snippet Uzantısı

#7 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 7: Promosyon Uzantısı

#8 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 8: Mobil Uygulama Uzantısı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...