Ana SayfaSEMGoogle AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 4: Telefon Uzantısı

Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 4: Telefon Uzantısı

-

Google AdWords reklam uzantıları yazı dizimizin 4. konusu “telefon uzantıları”. Telefon uzantıları, Adwordste oluşturduğunuz reklamlarınıza telefon numaranızı eklemenizi sağlar.  Böylece kalite puanımızın artmasında önemli bir etken olan tıklama oranlarınızın artmasını sağlar. Reklamlarda telefon uzantılarınız gösterildiğinde, reklamı görüntüleyen kullanıcılar tek bir butona tıklayarak (mobil gösterimlerde) doğrudan telefonunuzu arayabilir. Böylece, reklamlarınız sonuçlarında daha fazla etkileşim ve dönüşüm elde edilmiş olacaktır.

Reklam metninin içine telefon numarası yazıldığında reklam metniniz onaylanmayabilir. Telefon uzantılarını kullanarak mevcut reklamlarınıza telefon numaranızı ekleyebilirsiniz.

Nasıl Gösterilir?

Telefon uzantıları kullanıcı mobil olarak bir sorgu yaptığında tıklanabilir bir buton olarak, masa üstü cihazlarda yapılan sorgularda ise doğrudan reklam metninin paralelinde okunabilir (tıklanabilir değil) olarak görüntülenir.

Örneğin, İstanbul Bakırköy’de bir lahmacun dükkanınız olduğunu ve kampanyanıza incecik, çıtır çıtır lahmacunları tanıtan reklam metninin yanı sıra bir telefon uzantısı eklediğinizi varsayalım. Şehirde veya bölgede vakit geçiren ve karnı acıkan bir kişi, telefonunda “en iyi lahmacun” araması yapar ve reklamlarınız görüntülenirse bu ziyaretçi, reklamınızdaki telefon et butonuna dokunarak doğrudan sipariş hattınızı arayabilir.

Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 4: Telefon Uzantısı
Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 4: Telefon Uzantısı

Telefon Uzantıları Görüntülü Reklam Ağı’nda kullanılıyor mu?

Google Adwords’te telefon uzantıları genellikle arama ağında karşımıza çıkıyor. Görüntülü reklam ağında da bir takım detaylar var.

Sadece telefonlarda gösterim: Görüntülü Reklam Ağında telefon uzantıları sadece akıllı cep telefonlarında gösterilir (masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda veya tabletlerde gösterilmez).

Telefon çağrılarını raporlama: Görüntülü Reklam Ağında telefon uzantılarında, “çağrı raporlama” seçeneği veya Google yönlendirme numaralarıyla uyumlu değildir.

Geçersiz olduğu kampanya türleri: Telefon uzantıları, yeniden pazarlama hedeflemesi olan görüntülü reklam kampanyaları veya “Mobil uygulama yüklemeleri” ya da “Mobil uygulama etkileşimi” hedeflerine sahip görüntülü reklam kampanyalarında kullanılamaz.

Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

Telefon uzantısı ekerken “Mobil” onay kutusu işaretlerseniz uzantılarda mobil cihazlarda öncelik verilir. Ancak bunlar bilgisayar ve tabletlerde de gösterilir. Burada tavsiyem hem mobil hem de mobil olmayan iki uzantısı eklemeniz. Bu senaryo da kayıp yaşamadan tüm cihazlarda gösterilmeye uygun olacaktır.

Maliyet

AdWords hesabınıza telefon uzantısı eklemek için ekstra bir ücret ödemezsiniz. Ancak reklamlar tıklandığında veya dokunulduğunda her zamanki şekilde (CPC) ödeme yapılır.

#1 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 1: Site Bağlantısı Uzantısı

#2 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 2: Açıklama Metni Uzantıları

#3 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 3: Mesaj Uzantısı

#4 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 4: Telefon Uzantısı

#5 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 5: Yer Uzantısı

#6 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 6: Ek Açıklamalı Snippet Uzantısı

#7 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 7: Promosyon Uzantısı

#8 Google AdWords Reklam Uzantıları Yazı Dizisi 8: Mobil Uygulama Uzantısı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...