Ana SayfaSEOGoogle News Sahte Haberleri Nasıl Engelliyor?

Google News Sahte Haberleri Nasıl Engelliyor?

-

Haberciliğin basılı yayın organlarından internet dünyasına geçtiği haberlerin anlık ulaşılabilir olduğu günümüz dünyasında çok sayıda sahte haber sitesi ile karşılaşmamız mümkün. Buna örnek olarak ABD seçim döneminde Donald Trump suçlayan kişileri değil, gerçek kanıtlanabilir bilgi kaynakları verilebilir. Google bu ve benzeri asılsız içerikli haberlerin okuyuculara yanıltıcı bilgi vermesini engellemek için yaptığı çalışmalara katkıda bulunacak bir adım daha atıyor. Teknoloji devi Google arama motoru sonuçlarında arama sonuçlarının üzerinde yer verdiği Google Haberler alanında sahte haberler yer almasını engelliyor. Google News Sahte Haberleri Nasıl Engelliyor?

Peki Google News Sahte Haberleri Nasıl Engelliyor?

Google’ın yeni güncellediği yönergelere göre, Google Haberler’de görüntülenecek içerik aşağıdakilere uymak zorundadır:

“Google Haberler’e dahil olan siteler, sahiplik veya birincil amaçlarıyla ilgili bilgileri yanlış beyan etmemeli veya gizlememeli veya kullanıcıları yanıltmaya yönelik koordineli bir faaliyette bulunmamalıdır. Buna, bunlarla sınırlı olmamak üzere, kendi ülkelerini yanlış beyan eden veya gizleyen siteler veya sahte işletmeler altında başka bir ülkedeki kullanıcılara yönlendirilen siteler dahildir.”

Bakıldığında değişiklik küçük görünebilir, ancak geniş kapsamlı etkiye sahip olacak. Bağlı oldukları ülkelerini gizleyen web siteleri içeriklerinde paylaştıkları yanıltıcı bilgileri Google sahte haberler tespit edip engelliyor ve yayma şansını azaltıyor.

Yukarıda paylaştığımız örnek üzerinden ilerlersek; yanıltıcı bilgi yaymak isteyen siteler, seçim öncesinde Trump’a yardım etmekle suçlandı. Haber akışlarının bu kadar anlık olmadığı zamanlarda  insanlar haberlerini yalnızca saygın kaynaklardan alıyorlardı, ancak hepimizin bildiği gibi sosyal medya, özellikle Facebook, en tecrübeli okuyucuların bile gerçekleri ayırt etmekte zorlanmasına, neyin yanlış neyin doğru olduğunu tespit etmesi noktasında sıkıntılar yaşamasına neden olabiliyor.

Google’ın sahte haberler yapan web sitelerindeki yeni savaşı, gerçek olmayan sahte haberlerin yayılmasını önlemeye büyük ölçüde yardımcı olmaktır. Örneğin, sahte ABD haberlerinde bulunan ve meşru Amerikan yayınlarımış gibi yayın yapan propagandacılar tarafından işletilen Rus yayınlarının online erişimi giderek azalıyor.

Google’ın arama motorunun internetteki birçok insan için öncelikli haber kaynağı olduğunu düşünürsek yapılan bu hamle şaşırtıcı değil. Google Arama, temel olarak bilgi akışı için kullanılan yolalrdan sadece bir tanesi olsa da geniş erişimi, haberlerin yayılmasına sebep olan kullanılırlığı sebebiyle sorumlulukları alma zorundadır. Google, güvenilmez haber kaynaklarının paylaştığı yanıltıcı bilgiler karşısında elini taşın altına koyar.

Bu derin geçiş bir gecede olmayacak ancak eklenen yeni özelliklerle birlikte bu yeni önlem, Google’ın misyon bildirisinde yer verdiği gibi misyonunu hala “dünyanın bilgisini organize etmek ve evrensel hale getirmek” şeklinde sürdürmek istiyorsa doğru yönde atılmış erişilebilir ve kullanışlı bir adımdır.”

KAYNAK: http://mashable.com/2017/12/17/google-news-no-hiding-country-origin-stop-fake-news/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...