Ana SayfaSEOSosyal Medyanın SEO'ya Katkısı Nedir?

Sosyal Medyanın SEO’ya Katkısı Nedir?

-

Bugün SEO konusunda olmazsa olmazlar arasında yer alan sosyal medyanın SEO’ya katkısı nedir, sosyal medya SEO için önemli midir ve sosyal medyanın SEO’ya etkisi hakkında konuşacağız. Sosyal medya üzerinde sağlanan etkileşimler, dolaylı olarak sitenizin SEO durumunu olumlu yönde etkileyecektir. Sosyal medyayı ne kadar etkili kullanırsanız, sitenize etkisi de doğru orantıda artacaktır.

Sosyal Medyanın SEO’ya Katkısı Nedir?

Günümüzde kullanıcı sayıları milyarları aşan sosyal medya platformları, kullanıcı kitlesini her geçen gün büyütmeye devam ediyor. Başta Facebook olmak üzere, Twitter, Instagram, LinkedIn, Pinterest gibi sosyal medya platformlarında her saniye yeni bir gönderi paylaşılıyor ve bu gönderiler kullanıcıların takipçileri tarafından beğeniliyor, yorum yapılıyor vs. yani kullanıcılar sosyal medya platformlarında aktif olarak rol alıyor. İşte tam da bu anda aklımıza bu kullanıcıları sitemizin SEO’su için nasıl kullanabiliriz?

Öncelikle bilmeni gereken şey, hedef kitleniz ile aynı platformda bulunduğunuz ve bunun ne kadar önemli bir fırsat olduğudur. Sosyal medya hesaplarının etkili bir biçimde kullanılması, başta marka bilinirliğini arttırmak ve organik ziyaretçiler kazanmak gibi birçok önemli katkı sağlayacaktır.

İçerik Planlaması

Sosyal medya hesaplarınızdan paylaşacağınız gönderilerinizin markanızı yansıtması gereklidir. Bu yüzden sosyal medya hesapları üzerinden yapılacak paylaşımlar önceden planlanmalı, hata seviyesi en aza indirilmeli ve kullanıcıları etkileşime sokacak, hedef kitlenize uygun içerikler oluşturulmalıdır. Özellikle belirli periyotlarda paylaşım yapmak ve bu paylaşım yapma sıklığını korumaya özen gösterilmelidir. Sitenizde blog içerikleri paylaşıyorsanız bu içerikleri sosyal medya hesaplarınızda mutlaka paylaşmalı, eğer blog içerikleri paylaşmıyorsanız da blog içerikleri üretmeye başlayıp, üretilen içerikleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşmalısınız. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken en büyük faktör üretilen içeriğin SEO’ya uygun bir içerik olmasıdır. SEO’ya uygun içerik konusunda profesyonel destek almak için çeşitli içerik hizmeti sağlayan firmaları kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Etkileşimini Arttırmak

Markanız veya siteniz hakkındaki gelişmelerden takipçilerinizi haberdar etmek takipçileriniz üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Ürettiğiniz blog içeriklerini mutlaka sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızda paylaşmalısınız. Kullanıcıların sitenizin linkini barındıran gönderileri beğenmeleri, paylaşmaları, yorum yapmaları, kısacası gönderilerinizin etkileşim kazanması siteniz için oldukça önemlidir.

Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan her paylaşım bir sosyal imlemeye sebep olur.Yapılan her paylaşım yeni bir sosyal imlemeye sebep olur ve siteniz aynı oranda değer kazanır. Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar sitenize gelen ziyaretçi sayısını da arttıracak yine bu durum sitenizin arama motorları tarafından değer kazanmasını sağlayacaktır.

Sosyal medya hesaplarında etkileşimi arttırmak için takipçilerinizi yorum yapmaya, gönderinizi beğenmeye ve paylaşım yapmaya yönlendirmeli ve yapılan paylaşımlar ile alakalı “#” Hashtag kullanmaya mutlaka dikkat etmelisiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...