Ana SayfaPazarlamaSosyal Medya Yönetimi Örnekleri ve İpuçları

Sosyal Medya Yönetimi Örnekleri ve İpuçları

-

Sosyal medya pazarlamacılığın temelleri herkesin malumu. Bir Facebook sayfası açın, tweet profili edinin, Instagram için bir planlama yapın. Bitti bu kadar! Müşterilerin markanızla etkileşime girmesi için ayrılmış mekanların faydalarını deneyimleyerek anlayabilirsiniz.

Peki neden sosyal medya yönetimi hakkında endişelenmesiniz? Şöyle düşünün: Şu anda markanızla ilgili online çalışmalarınızı hayal edin. Her konuşmayı dinleyebilseydiniz ne olurdu. Süper güç gibi hissettiniz değil mi?

Gerçekten iyi bir haber. Sosyal medya yönetimi, marka ile ilgili online iletişim kurmanızı sağlar; elde ettiğiniz verilerle sonuç çıkarabilir ve harekete geçebilirsiniz. Harika bir sosyal medya yönetimi stratejisi, ürününüzü pazarlamak için influencerlar bulmaya başlamadan önce önemli bir fark yaratan şeyleri yapacak ateşi yakmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, sosyal medya yönetiminin ne olduğunu ve neyin önemli olduğunu çok iyi bilmeniz gerekir.

Bu makale bulacaklarınız:

 • Sosyal medya yönetimi nedir ve markanız için neden önemli?
 • Hangi sosyal medya yönetim araçlarının sizin için uygun olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?
 • Sosyal medya yöneticisi nedir ve başarı için hangi becerilere ihtiyaçları vardır?

Sosyal medya yönetimi nedir ve markanız için neden önemli?

Temel bilgilerle başlayalım

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya platformlardaki ve diğer online sosyal alanlarda gerçek zamanlı olarak gerçekleşen yayınlara ve tartışmalara gözlem ve yanıt verme eylemidir.

Sosyal medya yönetimi, derlemeleri derleme, dinleme, analiz etme ve sözlerle meşgul olmayı içerir. İşletmenizin çevrimiçi varlığı varsa, pazarlama ve müşteri destek stratejiniz mükemmel sosyal medya yönetiminden yararlanabilir.
Sosyal Medya Yönetimi Nedir
Sosyal medya yönetimini düşünmenin bir diğer yolu da sosyal medya stratejinizin arkasındaki gerçektir. Evet, sosyal profilleriniz hali hazırda var. İçerik yayınladınız, reklam yayınladınız, topluluğunuzla etkileşimde bulundunuz ve müşteri hizmetlerini birden çok platformda iletişim gerçekleştirdiniz.

Sosyal medya yönetimi bir adım daha ileri giderek marka profillerinizin ötesinde müşteri görüşmelerini dinlemenizi sağlar.

Sosyal dinleme nedir?

Sosyal dinleme, sosyal medya yönetiminin daha karmaşık yönlerinden biridir. Sosyal medya dinleme, markanızla ilgili eğilimleri ve genel düşünceyi kapsamlı olarak tanımlamaktır. Sosyal dinleme ve sosyal medya izleme arasındaki fark ölçeklenmesidir.

Sosyal medya izleme, bireysel sözcüklere baktığınızda gerçekleşir. Örneğin, bir müşteri, ürününüzü beğenmediğini tweet atar. Bu tweet’i okudunuz ve herkesin göreceği bir özür ile yanıt verdiniz ve sorunu özel olarak çözmeyi teklif ettiniz. Bunu çoğu firmada görebilirsiniz.

Sosyal dinleme, şikayetin izole edilmediğinin farkındadır. Herhangi bir sorunun trend olduğunu mu fark ettiniz? Bu durumda ürününüzün gerçek bir kusuru varmış gibi görünüyor.

Bireysel ifadelere yanıt vermek yerine, şirketinizin sorunu dahili olarak çözmek için adımlar attığınızı bildirerek sorunu çözmeye karar vermelisiniz.

Örneğin, Apple’a yeni bir iPhone 8’de şişmiş/patlamış bir pil hakkında şikayet ediyor. Cevaplıyorlar. Belki de o gün iki veya üç tane daha vardır. Hepsi izole olaylar gibi görünüyor. Bu, bir anda bir şikayet alan sosyal medya izleme kapsamına giriyor.

twitter destek

Ancak Apple’ın güçlü bir sosyal dinleme stratejisine sahip olduğunu düşünmemiz gayet normal. Yeni ürünüyle ilgili sosyal medya iletilerini izlediklerinde, konuşulması muhtemel olan bazı kelimeler var:
monitoring
“Pil” sözcüğü trend. Apple, pil kelimesini de içeren bireysel iletilerin kelimelerine bakmaya başladıklarında sohbetlerin yeni iPhone 8’de şişme pilleri ile ilgili olduğunu fark ediyorlar. Şişmiş pillerin izole edilmiş değil, daha genel bir model kusurunun olduğunu görebiliyorlar.

Sosyal medya yönetimi neden önemli?

Sosyal medya yönetimi önemlidir, çünkü gerçek zamanlı olarak size iyi ya da kötü olabilen, insanların sizinle ilgili ne konuştuklarını bilmenizi sağlar, size tepki verme ve yanıt verme konusunda fırsat verir.

Ağızdan ağıza (Word Of Mouth) pazarlamanın ne olduğunu hatırlıyor musunuz? Hâlâ öyle. Uzun zaman önce yani sosyal medya hayatımızda bu kadar etkiye sahip olmadan önce, bir müşteri arkadaşlarına, ailesine ve iş arkadaşlarına ürününüzü ne kadar sevdiğini veya nefret ettiğini anlatırdı.

Parmaklarında nüfuz alanındaki kişi sayısını görebilirsiniz. Şimdilerde yüzlerce kişiye ürününüzden ne kadar çok nefret ettiğini ya da sevdiğini söyleyebilirler. Değerlendirmeler yazabilir, bloglarda veya forumlarda yorumlar yapabilir ve satın alma deneyiminden önce, sırasında ve sonrasında markanızla etkileşimde bulunabilirler.

twitter sosyal medya yönetimi
Sizin için ters bir şey mi söylendi? Artık kime söylediğini anlayabilir ve konuşmaya o an katılabilirsiniz. Online olarak söylenenleri dinlemiyorsanız, sayısız pazarlama ve müşteri hizmetleri fırsatını kaçırırsınız. Bu fırsatlar yalnızca müşteri deneyimini daha iyi hale getiremez, aynı zamanda tüm izleyicilerinin deneyimlerini etkiler.

İşte sosyal medya yönetimi size ne yapmanızı sağlar:

 • Marka bilincini izleyin
 • Müşteri duyarlılığını ölçün
 • Pozitif katılımı teşvik edin
 • Kriz durumlarını belirleyin
 • Müşteri bilgilerini analiz edin
 • Rakip araştırma yapın
 • Sektörel trendlerini takip edin
 • Niş influencerları belirleyin

kelime analizi
Harika sosyal medya yönetimi stratejileri, müşterinin katılımını tüm biçimlerde (iyi, kötü ve çirkin) ele almanızı sağlar.

Sosyal medya yönetimi aracı nedir?

Sosyal medya yönetimi stratejinizi belirlerken yapmanız gereken daha sıkıntılı seçeneklerden biri, hangi dinleme aracının markanız için doğru olduğudur. Baştan başlayalım.

Sosyal medya yönetimi aracı nedir?

Sosyal medya yönetimi aracı, seçtiğiniz bir konu veya tercihle ilgili konuşmaları tespit eder ve bunları sizin için tek bir raporlar. Genellikle, bu araç sosyal dinleme ve analiz amacıyla verileri düzenler. Ardından, içgörüleri belirleyebilir ve araç içinde harekete geçebilirsiniz.

Unamo Social, bir sosyal medya yönetimi ve izleme aracıdır. Bazı araçların nasıl çalıştığını göstermek için aracımızı örnek olarak kullanacağız. Unamo Social, seçtiğiniz bir anahtar kelimeye ilişkin yazılanlar için Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram’ı tarar.

Genel bakış modunda, anahtar kelimenizin belirli bir dönemdeki belirli bir günde herkese açık olan konuşmalarda kaç kez gösterildiğini içeren bir grafik görebilirsiniz.

unamo social

Bu araç aşağıdakileri izlemenize izin verir:

 • Çok konuşulan konular
 • Duyarlılık
 • Demografik veriler
 • Influencerlar
 • Bireysel aksiyonlar

Bir sosyal medya yönetimi aracını seçmeden önce, hangi sosyal platformları izlemek istediğinize karar vermek en iyisidir.

Sosyal medya yöneticisi nedir?

Bir sosyal medya yöneticisi, online derleme, okuma, analiz etme ve bunlarla ilgilenen herhangi bir sözcüğü online olarak gerçekleştiren, temel olarak sosyal medya yönetimi stratejinizin tüm yönlerini uygulayan kişidir.

Kişi bunları yerine getirmekle görevlendirilmiştir ve bahsi geçen işleri tamamlamak için sosyal medya izleme araçlarını nasıl kullanacağını bilir.

Sosyal medya yönetcisi sosyal medya ve diğer online platformlar aracılığıyla daha fazla iletişime geçer ve zaman ilerledikçe neden müşterilerinizle etkileşime geçmeniz gerektiğini fark etmeye başlayabilirsiniz.

Markanız ile ilgili söylenenleri analiz etmeniz veya yanıtlamanız gereken tek kişi sosyal medya yöneticiniz değil. Sosyal medya yönetim stratejinizi oluşturmaya adanmış birine sahip olmak faydalı olsa da, diğer çalışanların da bu yönetim becerilerine sahip olmalarını istemelisiniz.

Sosyal medya yöneticisinin şirket genelinde sosyal medya yönetimi stratejinizi ilerletmek isteyebileceği bazı ekstra beceriler şunlardır:

 • Sosyal Estetik Bilgisi
 • Yazılı iletişim
 • Müşteri Hizmetleri Becerileri
 • Temel Pazarlama veya SEO Becerileri

Pro İpucu: Bir sosyal medya yöneticisi ve bir topluluk yöneticisi arasında bir fark olduğuna dikkat edin ve her iki konum için de birçok, çok iş unvanı var olduğunu unutmayın. Adaylardan sosyal medya yönetimi için gerekli analitik ve yaratıcı beceriye sahip olduklarını göstermelerini istemek markanız için en iyisidir.

Sonuç

Sosyal medya yönetimini anlamak, sosyal medya pazarlamacılığı için dijital pazarlama yaklaşımı için gerekli bir adımdır. Facebook hesabınızı yönetmek için yeni mezun birini o göreve getirmek artık yeterli değil. Artık hakkınızdaki tüm konuşmaları dinlemelisiniz.

İnsanların markanız hakkında ne düşündüğünü tam olarak öğrenmenin tek yolu, her platformada markanız hakkında konuşulanları dinlemenizden ve öngörülerden genel sonuçlar çıkarttığınızdan emin olmanızdır. Günün sonunda, muhtemelen süper bir güce sahip olduğunuzu hissedersiniz.

KAYNAK: https://unamo.com/blog/social/social-media-management-examples-and-tips

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...