Ana SayfaSEOHit Düşüşü Yaşıyorum, Ne Yapmalıyım?

Hit Düşüşü Yaşıyorum, Ne Yapmalıyım?

-

İnternet sitenizde meydana gelen, hit düşüşü, anahtar kelimelerde gerilemeler canınızı sıkabilir. Hiç düşündünüz mü, bu hit düşüşlerinin veya anahtar kelimelerinizde ki gerilemelerin sebebini? Siz düşünmediyseniz bile biz düşündük. İşte hit düşüşlerinin sebeplerinin ve sonuçlarının listesi.

Hit Düşüşü Sebepleri

1.Aldığınız Backlinkler

Web sitenize yönelen backlinkler, hit düşüşüne sebep olabilir. Google kesinlikle backlink çalışması yapılmasını istemiyor ve bu konuyu çok yakından takip ediyor. Doğal olmayan backlinkleri yakaladığında ise sizi manuel spam bölümüne alabiliyor.

Daha önce siteniz Google tarafından bir incelemeye girdiyse, çok daha dikkatli olmalısınız. Backlink çalışması yapacaksanız bile, Domain Otoritesi ve alaka düzeyi yüksek yerlerden backlink almayı tercih etmelisiniz.

Web sitenize gelen backlinleri, Search Console, Majestic, Ahrefs gibi SEO Araçlarından ayrıntılı bir şekilde takip etmenız mümkün.

2.Kaybettiğiniz Backlinkler

İnternet sitenize bir anda gelen backlinkler hit düşüşü yaşatabileceği gibi, aniden kaybettiğiniz backlinkler de aynı etkiyi gösterebilir.
Bu konu çok önemlidir. Backlink profili düşük internet sitelerinin kazandığı backlinkler altın değerindedir. 2-3 değerli backlinkinizi kaybettiğinizde, önemli düşüşler yaşayabilirsiniz.

Backlinklerinizi düzenli kontrol etmeniz ve kontrolünüz dışında bir şey geliştiği taktirde, müdahale etmenizi öneririz.

3.Yönlendirme Hataları

İnternet sitenizle ile ilgili küçük gibi görünen fakat temelde oldukça önemli değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Örnek vermek gerekirse; sitenizin adresi www.siteadı.com olsun. Sitenizin başındaki www alt alan adını kaldırmak küçük görünsede aslında çok büyük değişikler yapıyorsunuz demektir.

Yeni alt alan adsız adresinize, eski URLlerinizi yönlendirmezseniz, internet siteniz çok büyük hit düşüşü yaşayacaktır. Anahtar kelimelerindeki sıralamalarda düştüğünüzde ise bu kalıcı olabilir ve bu durumu toparlamak sandığınız kadar kolay değil.

Özellikle 301 yönlendirmelerinin çok iyi çalıştığından emin olmalısınız!

4.Manuel veya Algoritmik Cezalar

Eğer bir sabah kalktığınızda sitenizdeki hitin yerle bir olduğunu görürseniz. Google amcanın gazabına uğramış olabilirsiniz.
Google’ın verdiği Manuel ve Algortimik cezalar genellikle backlink paketlerinden, SEO için yapılan yalan yanlış sayfalardan, duplicate content veya blackhat SEO tekniklerinden kaynaklanmaktadır.

Böyle bir hit düşüşü yaşadığınızda ilk işiniz Google Search Console hesabınıza bakmak olmalıdır. Bir manuel ceza durumu varsa, sitenizin durumunu Search Console yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Search Console hesabınıza baktınız fakat bir manuel ceza yok. İşte burada ortalık karışıyor. Hemen internette her hangi bir algoritma değişikliği var mı kontrol edin. Eğer sizin yaşadığınız sorunu başkaları da yaşıyor ise Algoritmik bir ceza ile karşı karşıyasınız demektir.

Manuel cezaları, hatanızı düzeltip kaldırtabilirsiniz. Fakat Algoritmik cezalar canınızı fazlasıyla sıkacaktır.

5.Mobil Site

İnternet sitenizin mobil uyumlu olması gerektiğini söylememize bile gerek yok. Bu değişikliği henüz yapmadıysanız, bu konuda çok dikkatli olmanızı öneririz.

Responsive siteler için durum çok kritik olmasa da, sitenizin mobil tasarımını farklı yapmak istiyorsanız Google’ın mobil uyumluluk yönergesini mutlaka gözden geçirmelisiniz. Mobil sitenizin kodlarında masaüstü görünüm için doğru yapıyı kullanmadıysanız, internet siteniz yinelenen içerik sorunu ile karşı karşıya kalacaktır.

Dolayısıyla hit düşüşü kaçınılmaz olacaktır.

Makalemizde hit düşüşü ve çözümleri hakkında önemli maddeleri sıraladık. Sormak istediğiniz sorular ve yaşadığınız problemler için Yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. DA 62 gibi bir değere sahip bir backlinkimizi kaybettiğimizi düşünelim. Bu linki tekrardan alma imkanımız da olmasın (aynı siteden almayı kastediyorum) Bu tip bir durumda ne yapmalıyız? Aynı ya da yakın değerlere sahip farklı sitelerden link temin mi etmeliyiz? Ya da sizin önerileriniz nelerdir? Link kaybı yüzünden ciddi düşüşler yaşıyorum.

    • Parayla link satın almak yerine link alabilmenin yollarına bakmak lazım. Parayla alınca silindiğinde gelinen konumlarda ciddi geri dönüşler olur. Kaliteli siteler size niçin link versin konusu üzerine kafa yormak lazım.

  2. SEO’nun bir mühendislik işi olduğunun farkında olmayanlar için yalnızca backlink (geri bağlantı, referans bağlantı edinmek politikası garip geliyor ve buna ücretli satın alma ile çözüm bulunca işler tabii ki bir başka sitenin varlığı ya da yokluğu ile alakalı oluyor. DMOZ gibi güçlü site listeleri bişe bu işten vazgeçip, günümüzde buna gerek yok dediler, halen link satın almak çok makul bir yol olarak nasıl görülüyor hayret…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...