Ana SayfaSEOGoogle News Meta Anahtar Kelimeleri Artık Desteklemiyor

Google News Meta Anahtar Kelimeleri Artık Desteklemiyor

-

Google her yeni geliştirmesi sonrası geçmişteki kararlarını da kullanıcıların seveceğin bir deneyime katmaya devam ediyor. Google makalelerde aşırı kullamının suistimal olarak kullanıldığını fark edip makalelerdeki meta anahtar kelimeleri görmezden gelmeye başladığını açıkladı. Bu karar ilk değil yaklaşık 10 yıl kadar önce de makalelerdeki meta anahtar kelimeleri kaldırmış ama 2012’nin sonlarında tekrar sıralama faktörü sinyali olarak değerlendireceğini açıklamıştı. Aradan 5 seneden fazla zaman geçti ve yine bir değişiklik haberi geldi Google Makalelerdeki Meta Anahtar Kelimeleri Artık Desteklemiyor.

Google Haberler Meta Anahtar Güncellemesi Yeni Değil

Arama motoru devi Google, makalelerde yer verdiğimiz meta anahtar kelime (meta news keywords) etiketlerini artık desteklemediğini ve birkaç ay boyunca yapılan bu değişikliğin etkilerini takip etmek için takip edeceklerini açıkladı.

Yoast’ın sahibi Joost de Valk’ın SEO eklentilerindeki geliştirme çalışmaları sırasında news_keywords etiketi detayları için destek sayfalarının kaldırıldığını görüp Twitter’dan Google trend analisti John Mueller’e Makalelerdeki Meta Anahtar Kelimeleri (meta news keywords) etiketini sorana kadar bu konuda herhangi bir açıklama yoktu.

Google Makalelerdeki Meta Anahtar Kelimeleri Artık Desteklemiyor

Haberlerdeki meta anahtar kelimelerin aylardır desteklenmediğini ve değişikliğin şu anda fark edildiğini göz önünde bulundurarak, site sahipleri tarafından haber makalelerinde hala yoğun bir şekilde kullanılması Google tarafından yapılan güncellemenin fark edilmediğinin bir göstergesi olarak ön plana çıkıyor.

Düşük kabul görme oranı, meta news keywords etiketi desteğinden vazgeçilmesinin nedeni olabilir. Bununla birlikte, Google destek vermekten vazgeçmesi ile ilgili özel olarak herhangi bir açıklama yapmadı; bu nedenle bunu doğrulayamıyoruz.

Haberlerdeki meta anahtar kelimelerin haber makalelerinde yer almaya devam etmesinin herhangi bir zararı olmaz; Google, bunu normal meta anahtar kelimelerinde olduğu gibi yok sayar/görmezden gelir.

Dolayısıyla, haberler meta anahtar kelime etiketi halihazırda makalelerinizde bulunuyorsa endişe etmenize gerek yok, sadece ilerideki makalelerde kullanıp zaman kaybetmemenizi öneririz.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-no-longer-supports-meta-news-keywords-tag/238673/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?