Ana SayfaSEOGoogle otomatik tamamlama tahminleri nasıl oluşturulur?

Google otomatik tamamlama tahminleri nasıl oluşturulur?

-

Google’da bir arama yapmak istiyorsunuz. Yazmaya başlar başlamaz, yazdıklarınızı bitirmenize yardımcı olacak tahminler arama kutusunda görünür. Bu zaman kazandıran Google otomatik tamamlama tahminleri pek çoğumuzun işini kolaylaştırırken kullanıcıların genel arama eğilimi hakkında da fikir verir.

Bu yazıda Google’ın paylaştığı Google Otomatik Tamamlama’nın tahminlerinin gerçek aramalara göre otomatik olarak nasıl oluşturulduğunu ve bu özelliğin aklınızdaki sorguyu yazmayı bitirmenize nasıl yardımcı olduğunu göreceğiz. Ayrıca tüm tahminlerin neden yardımcı olamadığına ve bu durumlarda ne yapılması gerektiğini de göreceğiz.

Google, Otomatik Tamamlama Özelliğinin Politikalarını Değiştiriyor

Google otomatik tamamlama tahminleri nereden geliyor?

Otomatik tamamlama tahminleri, Google’da yapılan aramaları yansıtır. Hangi tahminlerin gösterileceğini belirlemek için Google sistemleri, bir kişinin arama kutusuna girmeye başladıkları kelime ve harflerle eşleşen yaygın ve trend olan sorgulara bakarak başlar. Örneğin, “arama motoru…” yazarsanız “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru nedir” gibi takip edecek ortak tamamlamaları göreceksiniz.

Google “arama motoru” arama otomatik tamamlamaları

Tahminler en temel düzeyde bu şekilde çalışır. Bununla birlikte Google otomatik tamamlama tahminleri içerisinde çok daha fazlası var. Arama kutusuna kelime yazdığınızda genel olarak en yaygın tahminler gösterilmiyor. Ayrıca, arama yapan kişinin dili veya aramanın hangi konumdan yapıldığı gibi kriterler de dikkate alınıyor. Bunun sebebi bahsi geçen kriterler tahminleri çok daha alakalı hale getirmesi.

Aşağıda ki örnekte ABD’nin California eyaletinde ve Kanada’nın Ontario eyaletinde “sürüş testi (driving test)” araması yapanlar için otomatik tamamlama tahminlerini görebilirsiniz. Tahminler, ilgili yerlerin adlandırılmasında ve hatta Amerikan dilinde merkez anlamına gelen “center” kullanmak yerine Kanadalılar için kullandığı “centre” şeklinde yazılmasına kadar farklılık gösterir.

California ve Ontario’da “driving test” otomatik tamamlama tahminleri

Google otomatik tamamlama tahminleri sistemleri uzun sorgular için daha iyi tahminler sağlamak için tüm bir aramayı tahmin etmek yerine bir aramanın bölümlerini içerebilir. Örneğin “Google otomatik tamamlama” için çok fazla sorgu göremeyebiliriz veya istediğimiz sonuçları içermeyebilir. “Google otomatik tamamlama kapatma” veya “Google otomatik tamamlama silme” için çok sayıda arama yapılması muhtemel. Bu nedenle, Google bu tahminleri arama yapan kişinin yazdığı şeyin sonuna doğru gösterir.

Google Otomatik Tamamlama güncelliğe önem verir

Google otomatik tamamlama tahminleri güncel aramalara göre de değişkenlik gösterir. Google’ın otomatik tamamlama sistemleri bir konuya olan ilginin arttığını tespit ederse, tüm ilgili tahminler arasında en yaygın olanı olmasa bile o an trend olan tahmini gösterebilir. Örneğin, bir basketbol takımı için yapılan aramalar muhtemelen bireysel oyunlardan daha yaygındır. Bununla birlikte eğer bu takım bir rakibe karşı büyük bir karşılaşma kazandıysa, maçla ilgili zamanında tahminler o anda alakalı bilgi arayanlar için daha yararlı olabileceği için otomatik tamamlama kısmında gelebilir.

Tahminler de birisinin aradığı belirli konuya bağlı olarak değişecektir. İnsanların, yerlerin veya herhangi şeyin insanların ilgilendiği farklı farklı özellikleri vardır. Örneğin, “Uludağ gezisi” araması yapan biri, Uludağ’ı ziyaret etmek için popüler bir zaman olan yılbaşı döneminde “yılbaşı Uludağ gezisi” tahmini görebilir. Ayrıca yılbaşında popüler olan “Kapadokya gezisi” veya “Kartalkaya gezisi” tahminlerini görebilir. İki konu benzer görünse veya benzer kategorilere girse bile, bunları karşılaştırmaya çalışırsanız her zaman aynı tahminleri göremezsiniz. Google otomatik tamamlama tahminleri, benzersiz ve belirli bir konuyla ilgili sorguları yansıtacaktır.

Genel olarak Google Otomatik Tamamlama, belirli bir konudaki sadece en yaygın arama sonuçlarını göstermeyen karmaşık ve zaman kazandıran bir özelliktir. Ayrıca, gazeteciler ve aramaların ve arama konularının zaman içindeki popülerliğini araştırmak isteyen herkes için bir araç olan Google Trends‘ten farklı olmasının nedeni de budur.

Görmenizin pek mümkün olmadığı tahminler

Tahminler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yazmak üzere olduğunuz bir şeyi daha hızlı bitirmeniz için yararlı yollar anlamına gelir ancak her şey gibi tahminler de mükemmel değildir. Beklenmedik veya şok edici tahminler gösterme potansiyeli her zaman bulunuyor. İnsanların gerçeklerin veya fikirlerin iddiası olarak tahmin önerilmesi de mümkün diyebiliriz. Bazı sorguların güvenilir içeriğe ulaştırma olasılığının düşük olduğunu da biliyoruz.

Google bu potansiyel sorunları iki şekilde değerlendiriyor. Öncelikle ve en önemlisi, Google Otomatik Tamamlama potansiyel olarak yararsız ve politikaları ihlal eden tahminlerin ortaya çıkmasını önlemek için tasarlanmış sistemlere sahip. İkinci olarak, Google otomatik tamamlama sistemleri Google politikalarını ihlal eden tahminleri gözden kaçırırsa, bu politikalara uygun olarak tahminleri kaldıran yaptırım ekibine sahip.

Google otomatik tamamlama sistemleri şiddet içeren, cinsel içerikli, nefret dolu, aşağılayıcı veya tehlikeli olabilecek terimleri ve ifadeleri tespit etmek üzere tasarlanmış. Bu tür içeriğin belirli bir tahminde ortaya çıkabileceğini fark edildiğinde, Google otomatik tamamlama sistemleri bunun görüntülenmesini engeller.

İnsanlar elbette şiddet içeren, cinsel içerikli, nefret dolu, aşağılayıcı veya tehlikeli olabilecek terimleri ve ifadeleri kullanarak bu tür konuları arayabilir. Bu hiçbir şekilde engellemez. Google rama yapanları şaşırtıp dikkatini dağıtacak veya beklemedikleri tahminler sunmamak için yoğun çaba sarf ediyor.

Google otomatik tamamlama sistemleri, bir tahminin çok güvenilir içerik getirme olasılığının düşük olup olmadığını da anlayabiliyor. Örneğin, büyük bir skandal haber sonrasında, Google arama yapanların Otomatik Tamamlama’nın bir şekilde doğrulayıcı olduğunu düşünmesini istemez. Böyle büyük olaylar sonrasında herhangi bir sayıda doğrulanmamış söylenti veya bilgi yayılabilir ve yüksek arama potansiyelinden dolayı otomatik tamamlama tahminleri içerisinde yer alma ihtimali vardır. Google Otomatik Tamamlama sistemleri bu durumlarda belirli bir arama için ilgili konuda güvenilir içerik olup olmadığını belirler. Bu olasılık düşükse, sistemler bir tahminin görünmesini otomatik olarak engelleyebilir. Yine de arama yapan kişiler isterlerse bir aramayı tamamlamasını engellemez.

Google Otomatik Tamamlama politikaları

Google Otomatik Tamamlama sistemleri genellikle çok iyi çalışsa da, her şeyi yakalayamazlar. Bu nedenle, Otomatik Tamamlama için herkesin okuması için Google’ın yayınladığı politikalar bulunuyor. Google Otomatik Tamamlama sistemleri, politikayı ihlal eden tahminlerin ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlar. Ancak bu tür tahminler Google sistemlerini aşarsa ve şikayet edilirse (herkese açık raporlama seçenekleri aracılığıyla), Google’ın yaptırım ekipleri uygun şekilde bunları gözden geçirmek ve kaldırmak için çalışır. Bu durumlarda google hem söz konusu belirli tahmini kaldırır hem de yakından ilişkili varyasyonları yakalamak için alternatif yöntemleri değerlendirir.

Google Otomatik Tamamlama olmaksızın istediğini her zaman arayabilirsiniz

Bazı tahminlerin neden görünmeyebileceğini paylaştıktan sonra, tahminlerin arama sonuçları olmadığını hatırlamak da yararlıdır. Zaman zaman, belirli bir sorguya ilişkin tahminlerle ilgilenen kişiler, Google’ın gerçek arama sonuçlarının görünmesini engellediğini düşünebilir. Otomatik tamamlama politikaları yalnızca tahminler için geçerlidir, arama sonuçları için geçerli değildir. Arama kutusuna yazılan kelimeleri tamamlayan bir tahmin görünmese bile, bunun bir kişinin kendi başına bir sorgu yazmayı ve arama sonuçlarını bulmasını etkilemez.

KAYNAK: Google

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama alanında işletmeler için önemli bir yere sahiptir. SEO terminolojisinde bilinmesi gereken önemli terimler yer alır. Bu terimler hakkında...