Ana SayfaSEOGoogle Search Console, arama trafiğindeki artışlar için bildirim gönderiyor

Google Search Console, arama trafiğindeki artışlar için bildirim gönderiyor

-

Google, site sahiplerini, belirli sayfalardaki trafik değişimlerinden haberdar etmek için Search Console üzerinden email bildirimleri gönderiyor.

Sayfanın son birkaç gündeki günlük ortalama tıklanma verileriyle birlikte, “sayfanız yükselişe geçti” şeklinde bir email alıyorsunuz. Google, bu değişim miktarını daha iyi anlayabilmeniz için ayrıca, artış miktarını oranla ifade eden bir veri de sunuyor. Google, birkaç olası açıklama sunarak arama tıklamalarındaki artışın neden olduğunu açıklamaya çalışacaktır.

Google Search Console indekslediği sayfaların kesin analizlerini vermeye başladı

Google Search Consle ani hareketleri bildirecek

Twitter’da yapılan bir paylaşımda, e-posta bildirimine bir örnek verildi:

Google Search Console, site sahiplerinin, artışlar ve düşüşlerden haberdar olmasını sağlayan emailleri, benzer şekilde daha önce de gönderiyordu. Yenilenen konseptteki emailleri farklı kılan ise, site sahiplerinin çok daha hızlı şekilde bildirim sağlayabiliyor olması. Yukarıdaki örnekte, ölçüm süresinin bir hafta yerine yalnızca üç gün olduğunu görebilirsiniz. Bu, site sahiplerine trafik dalgalanmasından daha hızlı bir şekilde yararlanma fırsatı verir. 

Google’dan John Mueller bu mailleri Twitter’da ele alarak yalnızca paylaşılması faydalı bilgiler olduğunda gönderildiğini söyledi. Dolayısıyla, bir sayfa arama sonuçlarından ortalamadan daha yüksek tıklama üretmedikçe site sahipleri bu e-postalardan birini almayacaktır.

Bu e-postaların yalnızca organik arama sonuçlarından gelen trafik artışları için gönderileceğini belirtmek gerekir; çünkü Search Console, tamamen ölçmek için tasarlanmıştır. Search Console, örneğin sosyal medyadan gelen yönlendirme trafiği gibi diğer kaynaklardan gelen trafikteki ani artışlar hakkında e-posta göndermez.

 

 

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...