Ana SayfaE-TicaretGoogle Search Console üzerinden site haritası nasıl eklenir 2023?

Google Search Console üzerinden site haritası nasıl eklenir 2023?

-

Sizlerle bu yazımızda 2023 için, Google Search Console üzerinden site haritasının nasıl ekleneceğine öğreneceğiz. Site haritasının nasıl ekleneceğine geçmeden önce site haritasının ne olduğuna göz atalım.

Site haritası nedir?

Site haritası, sitede yer alan sayfalar, videolar, diğer dosyalar ve bu öğelerin arasındaki ilişkilere dair bilgi alınan dosyadır. 

Google ve diğer arama motorları, siteleri daha verimli bir şekilde tarayabilmek için bu dosyalardan yararlanır. Site haritası sitede yer alan önemli dosyaların Google’a bildirilmesini sağlar. Bu dosyaların içinde sayfanın en son ne zaman güncellendiği ve sayfanın alternatif dil sürümleri gibi değerli bilgiler de yer alır. 

Site haritasını aynı zamanda video, resim ve haber içerikleri gibi bir çok içerik türüyle ilgili bilgi sağlamak için de kullanabilirsiniz. Site haritasına video girişi yaptığınızda videonun uzunluğu, puanı ve yaş uygunluğu gibi derecelendirmeleri bildirebilir.

Site haritası daha büyük, daha karmaşık veya daha özel dosyaların taranmasına yardımcı olur.

Site haritası biçimleri

Google, site haritaları protokolünün tanımladığı site haritası biçimlerini desteklemektedir. Her site haritasının kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları bulunur. Siz de bu avantajları ve dezavantajları inceleyerek siteniz için en uygun sitenize en uygun haritayı seçebilirsiniz. 

XML site haritası

XML site haritaları, site haritası biçimleri arasında farklı alanlarda avantaj sağlayan haritadır. XML site haritası kolayla genişletilebilir ve çok yönlüdür. URL’leriniz hakkında bir çok bilgiyi sağlayabilir.

RSS, mRSS ve Atom 1.0

RSS, mRSS ve Atom 1.0 site haritalarının yapısı XML site haritaların yapısına benzerlik gösterir. İçerik yönetim sistemleri otomatik olarak oluşturulduğu için sağlanması kolaydır. Ancak XML’e kıyasla yalnızca video içerikleri için kullanılabilir. 

Metin site haritası

Metin site haritası, en basit site haritası biçimidir. Büyük siteler için yapılması ve sağlanması kolaydır. Metin site haritası sadece HTML’ye ve diğer dizine eklenebilecek sayfalara ait URL’lerin listelenmesini sağlar. 

Google Search Console

Site haritası oluşturma ve gönderme

Hangi URL’leri site haritasına ekleyeceğinizi belirledikten sonra, site haritasını hangi yöntemlerle oluşturacağınız sitenin mimarisi ve boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

  1. Google Search Console’a giriş yapın.
  2. Google Search Console’a site haritası eklemek için bir mülkünüzü (bir web sitesinin ya da alan adı) seçin.
  3. Mülkünüzü seçtikten sonra menünün sol tarafında yer alan “Site Haritaları” seçeneğine tıklayın.
  4. Ardından oluşturduğunuz site haritasının linkini ekleyin.
  5. Site haritasını Google Search Console’a eklemek için “Gönder” seçeneğinin üzerine tıklayın.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...