Ana SayfaSEOSitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

-

Google 2010 yılında, site hızının masaüstü arama motoru sıralama algoritmalarına etki eden bir faktör olacağını duyurmuştu. Hızlı yüklenen sitelerin diğer web sitelerine göre SEO açısından daha büyük bir avantaja sahip olacağı anlamına geliyor. 

Mobil site hızının artırılması hem SEO performansını yükseltir hem de kullanıcı deneyiminin iyileşmesine yardımcı olur. Sizlerle mobil site hızını arttırmak için hangi yöntemleri kullanabileceğinizi inceleyelim.

Sunucu performansı optimize edilmiş sunucu kullanmak 

Kullanılan sunucu, web site yönetiminde, performansında ve hızında önemli bir role sahiptir. Düşük performanslı bir sunucu kullanmak sayfa yüklenme süresinin artmasına neden olur. 

İçeriğinizi dünya genelinde sunan bir CDN kullanarak sunucu yükünü hafifletebilir ve sayfa hızını artırabilirsiniz.

mobil uyumlu içerik üreticisi içerik yazarlığı seo uyumlu içerik

Sıkıştırılmış ya da optimize edilmiş resimler kullanmak

Resimler, web sayfalarının görünümünü iyileştirir ve içeriğin kalitesini arttırır. Büyük boyutlu resimler kalite açısından önem taşır ancak yüklenme süresinin uzamasına yol açar. Bu sebepler sayfa yükleme hızını artırmak ve resim kalitesini düşürmemek için resimleri sıkıştırmak ve optimize etmek gerekir. Bunun için dosya biçimleri değiştirilebilir, kayıplı ya da kayıpsız sıkıştırma yapılabilir. 

Çeşitli görüntü optimizasyon eklentileri kullanarak resim dosya boyutlarını küçültebilir ve sayfanın hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu eklentiler görüntülerin kalitesi bozulmadan otomatik olarak yeniden boyutlandırılır ve sıkıştırılır. 

dijital içerik içerik oluşturma web sitesi mobil görünüm yapma siteyi mobil uyumlu yapma

Site içerisinde gereksiz yönlendirmeleri azaltmak

Sitede çok fazla yönlendirmenin yer alması, yükleme süresinin uzamasına neden olabilir. Bir sayfa başka bir siteye her yönlendirildiğinde, HTTP istek ve yanıt süreci uzar. Elbette site içerisinde gerekli yönlendirmeler olacaktır. Sayfadaki gereksiz yönlendirmeleri kaldırmak yükleme süresinin kısalmasına yardımcı olur.

Mobil uyumlu tasarım kullanmak

Site için mobil cihazlara uygun olarak optimize edilmiş tasarımların kullanılması sayfanın hızının artmasına yardımcı olur. Mobil uyumlu tasarım kullanmak sayfanın hızını artırmanın yanı sıra mobil kullanıcı deneyimini de iyileştirir. 

Önbellekleme yapmak

Önbellek kullanarak sayfalarınızı daha hızlı yükleyebilirsiniz.  Önbellekleme, tekrarlayan ziyaretçiler için performansı artırmasını sağlar. 

CSS ve JavaScript Optimize Etmek

Sayfada yer alan gereksiz kodları temizlemek ve ihtiyaç duyulan kodları kullanmak mobil site hızının artmasına yardımcı olur. 

AMP (Accelerated Mobile Pages) Kullanmak

AMP (Accelerated Mobile Pages), web sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlayan bir teknoloji ve projedir. AMP, mobil kullanıcı deneyimini iyileştirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama alanında işletmeler için önemli bir yere sahiptir. SEO terminolojisinde bilinmesi gereken önemli terimler yer alır. Bu terimler hakkında...