Ana SayfaSEO Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

 Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

-

GTMetrix, web sitelerinin performansını ölçen ve analiz eden bir çevrimiçi SEO aracıdır. Bu araç, web sitelerinin hızını, yüklenme süresini ve genel performansını değerlendirmek için fayda sağlar. GTMetrix kullanarak web sitelerini optimize edebilirsiniz.

Test Lokasyonları ve Bağlantı Hızı Ayarları

GTMetrix’in lokasyon ve bağlantı hızı özelliklerini kullanmak için öncelikle ücretsiz üyelik oluşturmak gerekiyor. Test yapmadan önce ayarları mutlaka yapmalısınız.

GTMetrix’in ücretsiz sunduğu seçenekte Hong Kong (Çin), Londra (İngiltere), Mumbai (Hindistan), Teksas (ABD), Sydney (Avustralya), Sao Paulo (Brezilya), Vancouver (Kanada) lokasyonları arasından seçim yapmak mümkün. Web siteniz Türkiye ya da Avrupa’ya hitap ediyorsa Londra lokasyonunu seçerek testi yapabilirsiniz.

Test yaparken sürekli aynı şehir üzerinden test yapılması gerekiyor, aksi halde farklı şehirlerde yapılan test sonuçları yanıltıcı olabilir. Global bir web sitesine sahipseniz, testleri farklı lokasyonlarda yapabilir ve sonuçları karşılaştırarak uygun bir çözüm üretebilirsiniz. 

Tarayıcı ve Bağlantı Hızı Seçenekleri

GTMetrix’in ücretsiz sürümü yalnızca Chrome ile test yapmaya izin veriyor. 

İsterseniz sitenizi bağlantı hızını değiştirerek de test edebilirsiniz. Test sürecinde video oluşturma ve AdBlock eklentisi ile tarama seçeneklerini aktif edebilirsiniz. Kullanıcı girişi olan sayfalarda şifrenizle giriş yaparak tarama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretli Özellikler

GTMetrix’in ücretli özelliği ise kullanıcılara ekran çözünürlüğü, “User Agent”, özel DNS, daha fazla Ülke ile test seçeneği ve daha fazla tarayıcı seçeneği sunuyor. Ayrıca daha farklı özellikler sunan 3 farklı paketi de mevcut. 

Web Site Geliştirmeleri ve Veri Kaydetme

Web sitenizde geliştirmeler yapıyorsanız sonuç ekranında yer alan verileri belirli aralıklarla kaydedebilir ve sitenizin gelişimini görebilirsiniz.

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

GTMetrix sunduğu Özet ekranında Google’ın kullandığı TTFB, FCP, LCP gibi değerleri canlı olarak görmenizi sağlıyor. 

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

Sonuç ekranında aşağı inildiğinde sitedeki hatalar ve eksikler önem derecesine göre belirtiliyor. GTMetrix’in güzel özelliklerin biri de sayfada yer alan “Learn how to improve this” butonuna tıkladığınızda hatanın nasıl çözüleceğini anlatması. 

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

Performans kısmında ise Google dikkat ettiği hız metriklerinde sitenin ne durumda olduğu görülebiliyor. Sayfanın sağ tarafında yer alan “Metric details” kısmına tıklandığında bunlar hakkında daha fazla bilgi ve ilgili yazılara erişilebiliyor.

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

Waterfall Sekmesi

Waterfall (Şelale) sekmesinde 1. Status üzerine tıklayıp “200” olmayan değerin olup olmadığına bakabilirsiniz, ayrıca 4xx ve 5xx’li hataların düzeltilmesi gerekiyor.

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

3xx’li bir yönlendirme varsa sebebinin bulunması gerekiyor. Bu noktada yönlendirme olan linkleri sayfadan kaldırmak ve yönlendirildiği yere doğrudan erişim vermek site için daha sağlıklı. 

Ayrıca domain kısmı sıralanarak erişim sağlanılan ancak gözden kaçırılan bir domain var mı diye bakmak mümkün. Bazen siteye eklenilen Javascript kaynağı sitenin yavaşlamasına yol açabiliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?