Ana SayfaSEOGoogle SEO Analiz Aracı web.dev'de Tespit Edilen İlk Hatalar

Google SEO Analiz Aracı web.dev’de Tespit Edilen İlk Hatalar

-

Peş peşe yeni araçlarının güncellemelerini duyuran Google henüz önceki gün daha yepyeni haliyle Google PageSpeed Insight’ta yaptığı büyük güncellemeyi duyurmuştu. SEO ile ilgilenen herkes için önemli olan bu hamle sonrası duyurulan Google SEO analiz aracı web.dev ise önümüzdeki süreçte yaşanacak değişimlerin habercisi gibi görünüyor.

Google PageSpeed Insights, Google Lighthouse Verileriyle Güncellendi

Google SEO Analiz Aracı web.dev

Google’ın sitelerdeki sorunları tespit etmek için hazırlanmış olan yeni web sitesi web.dev’in yaptığı başlangıç analizinde hiç hesapta olmayan sorunlar olarak baş gösterdi ve yeni SEO analiz aracı Web.dev’de birden fazla hata tespit edildi.

Web.dev henüz dün açık beta sürümüyle piyasadaki yerini aldı, dolayısıyla bu ilk aşamalarda yaşanması muhtemel sorunları ihtiva ettiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, site denetimlerini gerçekleştirmek için Web.dev’i kullanırken geliştiricilerin ve SEO uzmanlarının ortaya çıkan bu sorunlardan haberdar olmaları önemli bir detay.

Google web.dev, doğru olduğuna inandığınız bir hatayı size bildirirse, bilginiz dışında bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Çünkü gerçekten bir hata olmaması mümkün.

Google SEO Analiz Aracı web.dev’in İlk Hataları

Google’ın geliştiricisi olan Vahan Petrosyan, ilk etapta yanlış bir şey yokmuş gibi görünse de geri bildirimler sonrasında söz konusu hatayı düzeltmek için uykusuz bir gece geçirmek zorunda kaldı. Başlangıçta minik bir kriz yaratan Web.dev aracında sadece bir hataydı.

Geri bildirimler sonrası kriz oluşturan hata Web.dev analizinde sitelerin HTTP / 2’yi destekelyip desteklemediğini yanlış bildirmesi oldu. Bu durum GitHub‘daki bir konu başlığı altında hata olarak kabul edildi.

Vahan, Web.dev’in var olmayan HTML öğelerinde raporladığı bu araçla başka bir sorunla karşılaştığını paylaştı.

Google geliştiricisi Rob Dodson, Web.dev’in PWA (Progresif Web Uygulaması) olduğunu söyleyen başka bir hatayı doğruladı.

Dodson, Web.dev’in çalıştığı Lighthouse versiyonundan kaynaklandığını hataları açıklamaya devam etti.

Google Web.dev kullanırken bir hata olduğuna inandığınız olağandışı bir şeyle karşılaşırsanız, bu GitHub forumunda bir sorun olarak bildirebilirsiniz. İlk önce başka birinin bildirip bildirmediğini kontrol etmenizde fayda var. Ortaya çıkan sorunlar giderildikçe, geliştirme ekibi kullanıcılara güncel bir durum raporu sunacağı aşikar.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...