Ana SayfaSEOGoogle SEO Başlangıç Rehberi Yenilendi

Google SEO Başlangıç Rehberi Yenilendi

-

İlk olarak 2008 yılında Google tarafından yayımlanmıştı. Yayımlandıktan sonra belirli aralıklarla güncellenen ve PDF olarak ulaşılabilen son bir kaç yıldır güncellenmiyordu, özellikle mobil uyumluluğun ön plana çıktığı son yıllarda güncellenmesi beklenen Google SEO Başlangıç Rehberi Yenilendi.

Uzun Bir Aradan Sonra Google SEO Başlangıç Rehberi Yenilendi

Bir kaç gün önce yayımlanan Google SEO Başlangıç Rehberi pdf olarak yayımlanmadı. Search Console yardım sayfasında paylaşılan rehber artık düzenli olarak takip edilmesi gereken bir yapıya kavuşmuş oldu.

Google SEO başlangıç rehberini buradan takip edebilirsiniz. SEO ile ilgilenenlerin burayı düzenli olarak takip etmesini öneririz.

Özellikle mobil uyumlu web sitesi oluşturma üzerine yeniliklerin göze çarptığı rehberdeki başlıca değişimleri sizlerle paylaşacağız.

Yenilenen SEO Başlangıç Kılavuzu öncesinde SEO Başlangıç Kılavuzu ve Web Yöneticisi Akademisi üzerinden paylaşılan bilgiler Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu adıyal paylaşılan Search Console Yardım sayfasında paylaşıldı. Yapılan bu önemli değişiklik ile birlikte artık bu sayfayı düzenli olarak takip etmek ve yenilikleri takip etmek mümkün hale getirilmiş oldu.

Geçmişte kullanılan Google SEO başlangıç kılavuzu içeriğinde sitelerdeki içeriğin taranması, dizine eklenmesi ve aramam motoru botları tarafından anlaşılabilir hale getirilmesi için çeşitli yöntemler paylaşılıyordu. Web Yönetcisi Akademisi’nde ise web sitesi oluşturulması esnasında dikkat edilmesi gerekenler ve arama sonuçlarında görünür olmanın yolları ile ilgili bilgiler ve kullanılabilecek araçlar yer alıyordu. Birbiriyle örtüşen içeriklere sahip olan bu 2 farklı kayank yapılan güncelleme ile kullanımdan kaldırıldı.

Güncellenen SEO başlangıç rehberi ile birlikte bundan sonra 2 farklı kaynağın yerini alacak. Mevcut kaynaklara yapılan eklemeler sonrası arama motoru optimizasyonu gereksinimleri, structured data biçimlendirilmesi ve mobil uyumlu siteler hazırlanması ile ilgili yeni bilgiler de eklenerek güncel bir kaynak hazırlanmış oldu.

Yeni SEO başlangıç kılavuzu İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Japonca, Portekizce ve Türkçe olarak 9 farklı dilde kullanılabiliyor. Google yakın zamanda 16 farklı dilde daha SEO başlangıç kılavuzunu kullanıcılarla paylaşacak.

Yenilenen SEO Başlangıç Kılavuzu İçeriğinde Neler Var?

  • SEO nedir veya ne değildir?
  • Sitenizi nasıl arama motoru dostu yapabilirsiniz?
  • Kullanıcı dostu bir internet sitesinin özellikleri neler olmalı?
  • Arama motorları internet sitelerindeki içerikleri nasıl tarıyor?
  • Google hangi tarzdaki internet sitelerinden elektrik alıyor?
  • Güvenli bir internet sitesi nasıl oluşturulur?

Yenilenen ve güncellenen içeriklere sahip SEO başlangıç kılavuzunu düzenli ve sürekli olarak takip etmenizi ve güncel gelişmeleri takip etmenizi öneririz.

Resmi Google Webmaster Bloğu’nda yayınlanan haberi buradan takip görebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...