Ana SayfaSEOGoogle sıralama kaybetme nedenleri arasından en çok görülen 4 sebep

Google sıralama kaybetme nedenleri arasından en çok görülen 4 sebep

-

Google’dan John Mueller, sitelerin neden sıralamalarını kaybedebileceği konusunda genel bir soruya cevap verdi ve Google sıralama kaybetme nedenleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Birisi Google’ın John Mueller’a yedi yıldır başarılı olan sitelerinin anahtar kelime sıralamasını neden kaybettiğini sordu. Mueller, sitelerin sıralamalarını kaybetmesinin en belirgin dört nedeni ile yanıt verdi.

Bunun, sitelerin neden sıralamalarını kaybettiğinin kapsamlı bir listesi olduğunu varsaymanın hata olacağına inanıyorum. Bunları bilginin verildiği bağlamda, hazırlıksız bir soru cevapla anlamak muhtemelen en iyisidir.

Onun açıklaması genel bir değerlendirmeydi ve mutlaka nedenlerin tam bir listesi değildi. Bununla birlikte, cevaplar bir sitenin neden sıralamalarını kaybetmiş olabileceğine dair içgörüler sağlar ve bir kurtarma planı oluşturma sürecini başlatmaya yardımcı olur.

11 Ağustos 2020 Google algoritma güncellemesi

Sitede yanlış bir şey yokken sıralama kabediliyor

Soruyu soran yayıncı, yedi veya sekiz yıldır sıralamada iyi oldukları ile ilgili. Gelen ve giden bağlantılarını değerlendirdiler ve görünen yanlış bir şey bulamadıklarını aktardılar.

Üç site etkilendi. Her üç site de benzer ürünleri farklı markalar altında sattıkları için aynı anahtar kelimeleri kullanan sitelerdi.

Google’dan John Mueller, bahsi geçen sitelerin sıralama kaybetmesi konusuna direkt yanıt vermedi. John Mueller ilk olarak bu sotuya belirli bir cevap vermek için yeterli veri olmadığını açıkladı ve genel bir cevap verdi.

Yerli Arama Motoru Nasıl Yapılır?

Google sıralama kaybetme nedenleri

Üst sıralamalar geçicidir

Bir sitenin en üst sırada yer aldığında orada sıralamaya devam edeceğine dair kesin bir his var. Mueller, sıralamaların esasen geçici olduğunu belirtti.

Mueller şunları söyledi:

“Genel olarak, sitenin birkaç yıldır arama sonuçlarında iyi görünmesi, sitenin gelecekte arama sonuçlarında iyi görünmeye devam edeceği anlamına gelmez.

Bu tür değişiklikler esasen beklenmelidir, web çok yaygın dinamik bir ortamdır.”

İnternet her zaman değişiyor

İnternetteki neredeyse her şey sürekli değişiyor. Bir siteye olan backlinkler azalır/kaybolur. Rakipler backlink kazanır. İçerik değişiklikleri olur. Yeni web siteleri belirir. Bunlar ve daha pek çoğu, web sayfalarının arama sorgularıyla ne kadar alakalı olduğunu etkiler.

Mueller bunu şöyle açıkladı:

“Bir yandan rakiplerinizle, diğer sitelerle web’deki şeyler değişir …”

Google algoritma güncellemeleri

Bu, sıralamalardaki çarpıcı değişiklikleri açıklamanın nedenlerinden biridir. Sıralama faktörlerinin değişmesi gibi düşünmeyin. Algoritma değiştiğinde, Google web sayfalarını anlama şeklini değiştiriyor olabilir.

Birkaç yıl önce, en iyi 5 XX şeklindeki listeyi içeren sayfalar arama sıralamasına hakim görünüyordu. Bunun nedeni Google’ın web sayfalarını artık daha iyi anlaması olabilir. Eskiden bu tip bir sayfanın anlaşılması daha kolaydı. Ancak algoritmalar değiştiği için bu artık gerçekleşmiyor.

Yayıncıların bir güncellemeden sonra yaptığı yaygın bir hata, sitenin yanlış yaptığı şeyi bulmak için siteyi derinlemesine incelemektir. Diğer bir hata da Google’ın bir tür siteyi yani bir kategori içeriğini “hedeflediğini” düşünmektir.

Araştırma makalelerinin veya patentlerin konusu olan çoğu algoritma, site türlerini “hedeflemek” veya işleri yanlış yapan siteleri bulmaya çalışmakla ilgili değildir. Aramayla ilgili algoritmaların çoğu kullanıcıları aradıklarına ulaşma konusunda memnun etmek, kullanıcıları anlamak ve web sayfalarını anlamakla ilgilidir.

Mueller’in söylediği buydu:

“Öte yandan aramadaki algoritmalarımızla bizim tarafımızdaki şeyler değişiyor.”

İnsanlar değişir

Sitelerin trafiğini veya sıralamalarını kaybetmesinin son ana nedeni budur.

İnsanların araması nasıl ve neden değişebilir. İnsanların aradıkları da değişebilir. Bir ürün türü daha az popüler hale gelirse, o ürünle ilgili sitelere gelen trafik zayıflama eğiliminde olacaktır. Bu tür bir trafik düşüşü, uzun ve kademeli bir düşüş gibi görünebilir.

Her zaman kullanıcı eğilimlerini takip etmek önemlidir.

Mueller’in cevabı:

“Ve son olarak kullanıcı tarafında da beklentiler zamanla değişiyor. Dolayısıyla, geçmişte iyi performans gösteren bir şeyin, gelecekte aramalarda iyi performans göstermeye devam edeceği anlamına gelmez. “

Her zaman güncel olmaya özen gösterin

Başarılı sitelerin ortak bir özelliği, sürekli hareket halinde olmalarıdır. Web sitesi teknik iyileştirmeleri, kullanıcı araştırması, kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri, site ziyaretçileri ile yakın ilişki kurma, bunların hepsi dinamik bir web sitesinin parçasıdır.

İçeriği hazırlayıp sadece paylaşmak yeterli değildir. Tecrübelerime göre, yaptıklarıyla ilgili kitleye ve trendlere göz kulak olmak da çok önemli. Bunu yapmak, yeni fırsatları ortaya çıkarabilir ve trafiğin yavaş yavaş düşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

John Mueller’in Google Webmaster Central videosunun tamamı

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...