Ana SayfaSEOGoogle, sıralamalarda Analytics ve Chrome verilerini kullanıyor mu?

Google, sıralamalarda Analytics ve Chrome verilerini kullanıyor mu?

-

Google arama bölümünde Analytics ve Chrome verilerini kullanıp kullanmadığı ile ilgili pek çok farklı iddia gündemde yer alıyordu. Konuyla ilgili Google Arama Bölümü Sorumlusu John Mueller tarafından yapılan yeni açıklamalar ise yıllardan beri süren tartışmalara da son verdi.

Google arama sıralamaları için Google pek çok rehber yayınlamış olsa da farklı sinyallerin kullanıldığı bu bölüm için spekülasyonlar ve farklı iddialar her zaman gündemde yer alıyor. Düne kadar bu iddialar arasında Analytics ve Chrome verilerinin sıralamalarda etkili olduğu belirtiliyordu. Bir etkinlikte konuyla ilgili gelen soruya yanıt veren John Mueller, yaptığı bu açıklamalar ile uzun zamandan beri süren tartışmalara da son noktayı koydu.

Google Chrome’a Yeni Arama Motoru Seçeneği Geliyor

Analytics ve Chrome verileri, Google arama sıralamalarını etkiliyor mu?

“Google Chrome, sıralama için kullanıcılardan hangi verileri toplar?” şeklinde gelen soruya John Mueller’in yanıtı “Sıralama için Google Chrome’dan hiçbir şey kullandığımızı düşünmüyorum. Bu nedenle, Chrome’da olan tek şey, sayfa deneyimi raporu içindir. Özellikle sayfa deneyimiyle ilgili olarak kullanıcıların web sitesine gittiklerinde gördüklerinin toplu verileri, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu olarak toplanır. Bence sıralamada Chrome’da kullandığımız tek şey bu.” dedi.

John Mueller’in Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (CrUX) olarak adlandırdığı kavram, kullanıcı deneyimi verilerini raporlamayı seçen kullanıcılar tarafından Chrome aracılığı ile gönderilen veriler.  Bu nedenle tüm Chrome kullanıcılarını kapsamadığı gibi tarayıcı ayarlarından bu seçeneği pasif duruma getiren kullanıcılar da paylaşmayı iptal edebiliyor. Bu nedenle kullanıcıların nasıl bir deneyim elde ettiğiyle ilgilenen Google, bu verileri sıralamalarda bir kriter olarak kullanmıyor.

Google, Analytics verilerini sıralamalarda kullanıyor mu?

John Mueller’e yöneltilen sorunun devamında ise hemen çıkma oranı ve Google Analytics verilerinin sıralama amacıyla kullanılıp kullanılmadığı soruldu. Chrome’dan ziyade Google Analytics’te toplanan verilerin Google arama sinyallerinden birisi olduğuna dair genel bir kanı bulunuyor. Bu nedenle de bir sonraki soru “Google Analytics verileri ne olacak? Google analitik verilerinin sıralamaya etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?” oldu. John Mueller’in yanıtı ise tek kelime ile hayır oldu. John Mueller’in açıklamasına göre Google arama sıralamalarında ne Chrome verileri ne de Analytics verileri kullanılmıyor.

Mueller açıklamalarında iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olmak için Analytics verilerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Açıklamaya göre siteden çıkma oranı yüksek olan bir sitenin içerikleriyle kullanıcıları çok fazla etkilemediği ortaya çıkacağından dolayı bu durum, sıralama kaybı gibi durumlara yol açabilir. Bir arama sinyali olarak kullanılmasa da sitelerde yapılacak iyileştirmeler için Analytics verileri web site sahipleri için önemli bir veri desteği sunuyor. Bu nedenle de Mueller kullanıcılara Google aramalarından ziyade kullanıcı dostu bir siteye sahip olunabilmesi adına Analytics verilerinin kullanılmasını öneriliyor.

Analytics ve Chrome verilerinin sıralamalarda herhangi bir etkisinin olup olmadığı ile ilgili yapılan Hangouts görüşmesini aşağıda izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...